2020. május 28. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> Csevegés! >> Változó topik. Most éppen: Abszurdum.
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 következő lap )
 poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-02 15:47   
2005-10-02 15:43, Andu:

Most még az érdekelne, hogy van-e jó sör Erdélyben!!

Van
Én csak olyat ittam.

Andu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-02 15:43   
2005-10-02 01:24, Mary:
Drága Barátnöm, tudod direkt nem a lopós románokról írtam, hanem arról a tényröl, ami még egyszer kihangsúlyozom, tény, hogy 2004.május 1-töl kezdve megsokszorozódtak a vagyon elleni cselekmények ausztriában (egyébként föleg mindjárt a határközeli településeken) és az elkapott tettesek között rengeteg román állampolgár volt. Nem a "románok" lopnak, hanem azok a bizonyos lumpen elemek Romániából, akik az EU-csatlakozással szabad utat nyertek. Ennek az áldatlan állapotnak a megfékezésére kérte (úgy tudom pontosan Ausztria), hogy legyen valami megszorítása a határátlépésnek. Ekkor történt a min. kötelezö valuta bevezetés.

A rendelkezés nem az olyan személyek mozgásának korlátozására volt kitalálva, mint a Te kis Fürtikéd! Nagyon is sajnálatos, hogy köszönhetöen a többi emberi "szemétnek" a tisztességes emberek életét, helyzetét nehezítik meg.

Nem általánosított itt senki, én sem. De ha belegondolok, a történelmi idöket visszapörgetve, a "kalandozó magyarok" elnevezést is kikérhette volna magának a 8-20 gyerekes, az otthoni tehenet és tüzhelyt soha el nem hagyó Kalandozó Mihályné, született Honfoglaló Terézia. ))

Sajnos az is tény és nem általánosítás, hogy nagyon sok a feketén és éhbérért foglalkoztatott romániai állampolgár külföldön. Otthon is. Forrás ismételten a médiák, tévériporttól kezdve, az ember közvetlen környezete. A köztudatban hamar felüti a fejét az általános jellegü megállapítás, miszerint feketén dolgozó románok. Alapja van, erkölcsi alapján lehetne csak vitázni, de nem velünk, hanem azzal aki ezt kimondja.

Erdély végül is nem a vágyaim netovábbja, csak gondoltam, hogy egyszer az anyuval én is elmegyek. (Mary, Te tudod, mert beszéltél vele, hogy milyen sok helyen járt ott, és mennyire tetszik neki.) Az anyukám párszor inditott csoportokat Erdélybe (egyszerü emberek, másokat mi nem is ismerünk ) és a nem luxus és nem is légkondicionált buszokkal megérkezve, magánházaknál volt a szállás! Mindenki el volt ragadtatva. A tisztaságtól, egyszerüségtöl, emberségtöl.
Ezért gondoltam, hogy egyszer én is megnézném. Nem emberek életét akarom "kifigyelni", hanem a gyönyörü tájakat bebarangolni és magyar embereket megismerni!!
Az én családomnak sem kell Erdélyben élnie ahhoz, hogy az élet kemély valóság legyen, hidd el Magyarországon is elég nehéz. Ahogy Te írtad, a Te kis Fürtikéd télen el kell, hogy menjen a hugodhoz. Az én kis Fürtöm pedig az anyuval él egy lakásban, másképp mind a ketten éhenhalnának. Illetve ez rossz kifejezés, a megfelelö az, hogy két nyugdíjas megosztja a rezsit. A cél itt is a túlélés.

Most még az érdekelne, hogy van-e jó sör Erdélyben!!

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-02 11:16   
Kedves Mary, ezt írtad Ibolyának:
"Csak azok a románokkal volt bajunk akik minket nem ismertek, szoval a bevándorolt moldvai, havasalföldi románok".

Ez a negatív és általánosító. Szerintem most is ül néhány moldvai, ill. havasalföldi legény a hegyen, akinek fogalma sincs, hogy róluk írtál. Ez a probléma nem általános és nem szabad egy bizonyos csoportra kenni, aki szellemi felkészültségénél fogva nem tud védekezni. Ha románokkal bajunk volt, akkor nem emiatt. S néha az erdélyi román nyomta a hátadba a bicskát."

Hát igen.
Viszont köztudott, hogy a havasalföldi és a moldvai románok más kultúrkörhöz tartoztak mindig, mint az erdélyi románok. És Erdélybe betelepülve akaratlanul is pusztították azt a kultúrát és stílust és modort és nevelést, amely Erdélyé.

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-02 10:41   
Erdekes lesz ez a vita, attol fuggoen Erdely melyik reszeröl vagyunk minadannyian maskeppen eltuk meg ezeket a dolgokat amikröl irtok. Mary igazad van nem szabad altalanositani nem minden nemet naci es nem minden orosz sztalinista. . magyarok egymas között szoktak mondani: roman de rendes . Nehany evvel ezelött felhivott valaki aki a bevandorlasi irodarol kapta meg a telefonszamomat mivel romanokat keresett. Nekem a kiejtesemen sose erzödött hogy nem vagyok erdelyi roman . Erre a fiu aradozott vegre romanokat is talalt mert eddig csak nehany magyarral hozta össze a sors es ekkor hallottam forditva is "magyar de rendes"-sel jellemezte öket. El kellett keseritsem miutan jol leszurta a magyarokat hogy sajnos en is magyar vagyok . Többet nem telefonalt. A Drakulanemzetseg meg sajnos egesz nyugat Europat befertözte ez ellen csak mi erdelyiek tehetnenk valamit de hogyan ha otthon meg turistamezesmadzagkent hasznaljak ezt a marhasagot .

Mary  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-02 03:12   
2005-10-02 02:06, Ibolya:

"Csak azok a románokkal volt bajunk akik minket nem ismertek, szoval a bevándorolt moldvai, havasalföldi románok".

Ez a negatív és általánosító. Szerintem most is ül néhány moldvai, ill. havasalföldi legény a hegyen, akinek fogalma sincs, hogy róluk írtál. Ez a probléma nem általános és nem szabad egy bizonyos csoportra kenni, aki szellemi felkészültségénél fogva nem tud védekezni. Ha románokkal bajunk volt, akkor nem emiatt. S néha az erdélyi román nyomta a hátadba a bicskát.

Mary  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-02 03:08   
-

"A Zolikám ugye egy makacs becsületes büszke székely"

"A Zoltán pofára esett és távozott fogait mutogatva mondván azt hogy ott Transylvániában mi mind vért iszunk."

A Zoltánt én amúgy nem ismerem, de így elsö pillantásra azt mondanám, hogy butaságból eredö büszkeségben szenved. Vagy te mutogatnád a fogaidat, így kifigurázva Drakulát, akihez semmi közöd nincsen? Ö mint személy kell fellépjen, nem mint egy nemzet tagja, akire ilyen meg olyan bélyegeket rányomtak. Miért kell ö is a klisét kiszolgálja? Ha egy csöpp esze van, akkor saját magát, mint személyt nézi és nem az elöítélteket, születési helyével kapcsolatosan.

Sajnálom, ha közönségessé válok, de a székely erre azt mondja, "adtam a szarnak egy nagy pofont".

"Tapasztalatom az hogy inkább azok nem toleránsok akik a „multi-kulti“hoz nincsenek hozzászokva, nincs tapasztalatuk. "

Ez igaz, aki tapasztalt a más nemzetekkel való együttélésben, az toleránsabb, nyitottabb is.

" Az erdélyiek kevés kivétellel példásképpen együttéltünk."

Ez is igaz, nekem is vannak 20 éven túl terjedö barátságaim, ahol nem a politika és nem a nemzetiség szabja meg az irányt, hanem a személyiség - vagy passzolunk, vagy nem.

"magyar, német, román, zsidó száz éveken át megtanultak együtt élni, egymást becsülni. "

Ez az igazi mondanivaló, ezt kell továbbvinni. József Attila is megmondta:
"rendezni végre közös dolgainkat,
ez a mi munkánk és nem is kevés".

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-02 02:22   
-
Csak azok a románokkal volt bajunk akik minket nem ismertek, szoval a bevándorolt moldvai, havasalföldi románok.
-

...bevándorolt EGYES (TOBBES, stb.) moldvai, havasalföldi románok.

--------

Altalanos felvetes:

Diszkriminativ tendencia, avagy mit ertunk altalanositas alatt?

Ibolya  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-02 02:06   
2005-10-02 01:24, Mary:
-
Mary, poe, gvirág, szivemböl beszéltetek.
Erre csak egy történet jut eszemben ami egy Augsburgban élö kolozsvári ismerösömmel történt. A Zoltán már 25 éve itt él a szász feleségevel. Bevándorlási kihallgatás folyamán egyszerüen csak magyarnak vélte magát. A hivatalnok jelzett hogy gondolja meg mit mond mert sokat veszithet. A Zolikám ugye egy makacs becsületes büszke székely, kézdivásárhelyen született. Az utolsó válasza is az volt hogy hagyjátok az legyek aminek születtem, magyarnak. Tudatában volt mit veszit, nem kapta meg azt a „rangot“ hogy „aussiedler“, német leszármazott, habár egyik nagymamája német (szász) volt.
Évek multán, munkaviszony érdekében egy bemutatkozora van meghivva.
Elmeséli hogy ö fogtechnikus, a Kolozsvári orvosi egyetemen is tanitott stb. stb.
A végén a német „munkaadó“ megmondja hogy öt csak azért hivta mert végre megszeretett volna valakit „Transylvániábol“ ismerni. A Zoltán pofára esett és távozott fogait mutogatva mondván azt hogy ott Transylvániában mi mind vért iszunk.

Tapasztalatom az hogy inkább azok nem toleránsok akik a „multi-kulti“hoz nincsenek hozzászokva, nincs tapasztalatuk. Ezt tapasztaltam én mind magyar Brassóban. Csak azok a románokkal volt bajunk akik minket nem ismertek, szoval a bevándorolt moldvai, havasalföldi románok. Az erdélyiek kevés kivétellel példásképpen együttéltünk. Hangsulyozom hogy ez Brassóra volt, ott ahol magyar, német, román, zsidó száz éveken át megtanultak együtt élni, egymást becsülni.

Mary  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-02 01:24   
Immár szóra jelentkezek én is, kéretlenül, de muszájból. Itt sok minden elhangzott a mai nap, amit most figyelmesen és kritikátlanul átolvastam.

Töprengek és keresem a helyes szavakat. Hozzászólnék de mégsem. Lehetetlen, hogy ne szóljak hozzá. Ha hozzászólok, tán megbántok olyanokat, akik nekem fontosak. Szóljak, ne szóljak? Azt hiszem, mégis szólok, mivel itt olyan dolgokról van szó, amik személyesen is érintenek, de általánosságban is információk – politikailag semleges helyröl.

Kezdem azzal, hogy az új jogszabályok egyszerüen felháborítanak. Nem tudom, a két ország között milyen megállapodások vannak, mi alapján jött létre ez a korlátozás. A „román lopás” nem lehet az oka, az utóbbi 15 évben sem volt egy ok.

Szó esett itt alább a román lopkodásokról és hogy utáljuk-e a románokat.

Én személyesen elítélem a lopásokat, de nem utálom úgy „en bloc” a románokat. Tán egy-kettöt közülük, de ez inkább személyes dolog, nem nemzeti alapokon fekszik. Ugyanúgy utálok néhány németet, magyart és franciát. De nincs kalapom, ami alatt mindenki elférne.

Hogy a szomszéd kecskéje megdöglött, örvendezzünk, ez egy olyan régi, szakállas vicc, hogy már nem tudok kacagni rajta. Nem tagadom, hogy van egy ilyen mentalitás is. Mind az egyik, mind másik oldalon. Nem tipikusan román. Nézzünk szét egyszer a saját portánkon is. És söprögessünk.

Egy gyakorlati példa: a 83 éves nagymamám, Fürtikém, nem tud télen tüzelni, mert nincs pénz. Nyugdíja sincs, mivel nem tud románul és nem járta végig a hivatalokat. Budapesten élö lányához megy minden télen és a buszsoför teszi ki a pénzt helyette (a beléptidíjat). A hatát után visszaszedi, természetesen. Nos, nagyim például nem lopkodni megy oda, hanem élni, egyszerüen. Áttelelelni. Ezután úgy lesz, hogy anyukám hivatalos meghívót kell írjon, amit elpostáz Csíkba és nagyim le kell fordíttassa és jegyzö elött hitelesíttesse (nem tudja, hol, kifizetni sem tudja). Vonatjegyet sem tud venni a következö városig, ahol a hivatal van. Ha el tud menni oda, akkor sem tudja megmondani, mit akar. Szemére is lehet vetni, hogy miért nem tud románul, de szerintem humánusabb lenne (szubjektív érzéseimtöl eltekintve), hogy egyszerüen vált egy buszjegyet és megy, ahová akar. Sem az államnak, sem az adófizetönek nem kerül pénzébe. Ö biztosan nem lopott sem autót, se mást. Ez is egy vetülete a dolognak.

Visszatérve az általánosításokra: nyilván a piszkos munkára erdélyit alkalmaznak. Nyilván minden román lop. S ha a hátamon a ször feláll is, megkérdezem, hogy a román egyenlö az erdélyivel? Vagy egyesek büntette az egész népre érvényes? Vagy a lengyel autót lop, az albán, amit a körme alá kaparinthat, az olasz minden nöt az ágyba visz, vagy a francia a perfekt intellektuális? A sort lehet tetszés szerint folytatni, kinek mi jut eszébe.

Itt egyetértek poe-val, gvirágggal.. Nem szabad általánosítani és szabotálni kell a helyket, ahol diszkrimináció folyik, mindegy, milyen nemzet ellen.

Andunak: talán együtt megnézhetjük Erdélyt, de ez nem meseország, hanem kemény valóság. Nem álmodozás és nem romantika. De élet. Csak egyszerüen „kiülök a dombtetöre, onnan nézek szerteszét s hallgatom a fák lehulló levelének lágy neszét”. Figyelem: túracipö kell és minden királykisasszony-romantikát el kell felejteni.

Ibolya  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-02 00:53   
2005-10-01 21:10, poe:
-
A Philips itt már nem gyárt semmit. Ha veszel egy számítógépet, vagy egyéb masinát, a neve Philips, de nyisd ki a burkolatát, minden, de tényleg minden kinai, koreai, malajziai benne. És ez csak 1 cég.
-
Siemens, fokozatosan ezreket leépit. Már ez ismert dolog volt számomra még mielött hivatalosan bejelentették.
Édesapám szomszédja, egy fiatal román elektronik-mérnök. Már több mind egy éve jár rendszeresen a Müncheni Siemens irodájába dolgozni mind programozo. A Bécsi Siemens létesitett Brassóban egy fiokot és igy hozzák be a jól kiképzett mérnököket ide dolgozni. A fiu már töbször meglátogatott, mi is ott voltunk a müncheni lakásán, egy kb. 80 négyzetméter berendezett lakás. Már a nyár elején mondta nekem hogy a német kollegák összel le lesznek épitve, ezt a Bécsi cégtöl „szivárgott“ ki. Itt a csoportjában sok román dolgozik és állitolag, ahogy Ciprian mondta, Románia nem képes annyi akadémikust kiképezni amennyi kérés van a piacon.
Lásd: http://www.siemens.ro

Ibolya  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-02 00:21   
2005-10-01 13:24, Ferencz Zsuzsanna:
-
Mint talán ismeretes, a román állampolgároknak a román határon fel kell mutatniuk 500 eurót, annek bizonyítására, hogy nem ágrólszakadtak.
Nos, ezt az összeget csökkentették, tehát kb. 250 euróval át lehet kelni a határon.
Ennyit közölt a közszolgálati tévé. Azt nem, hogy viszont mindenkinek meghívólevél kell,(lefordítva és közjegyzőileg hitelesítve)

-
Zsuzsa, ha többet közölnek erröl a törvényröl, kérlek közöld velünk.
Szeretném jövöre szüleimet meghivni. Mi az új eljárás. Kell a pénzt felmutatni a román határőröknek akkor is ha a vendég a családhoz tartozik?

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-01 23:27   
Andu
az se mindegy, Te milyen vagy, azaz mire vagy "kihegyezve".

Vannak, akik kritikus szemmel keresik a visszásságokat, vannak, akik naív életigenléssel csak a jót, a szépet, és vannak realisták, akik mindent úgy fogadnak el, ahogy jön.
Persze az sem mindegy, hogy turistaként, vendégségben vagy üzleti úton jársz-e arra. És aztán más a város, más a falu, más Erdély és más egy határ menti helység. (Vajdaságban tapasztalatból tudom, mennyire mások a bánáti és a bácskai magyarok, a Tisza eme vagy ama oldalán).
Ne add fel ilyen hamar, ha teheted, menj el Erdélybe, minél kisebb településre és minél hosszabb idöre. Ha szépnek, ha csúnyának látod majd, mindenképpen tanulságos lesz

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-01 23:02   
2005-10-01 22:55, Andu:
-

Igaz, amit Judit irt. Viszont megtalalsz olyat is ott, ami mashol nem, es ahhoz viszont szukseged az ottani jelenleted. Folyt. kov. visszateresed utan.

Hunor

Andu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-01 22:55   
2005-10-01 22:45, Pompéry Berlin:
-
2005-10-01 21:56, Andu:

No, akkor oda se megyek! ))

Az orosz közmondást, pedig magyarul ismertem. A legszebb öröm a káröröm.

Nem, viccen kivül én keresem az "eredö jót" és eddig ezt kivétel nélkül csak az idösebb emberek lelkében találtam meg.
Az én drága Fürtikém (nagymamám) 84 éves, sokszor leintem amikor 10 perc után már "paníroz" a telefonban (már végigvettük, hogy milyen lehetetlen ruha volt a 3. emeleti szomszéd nön, mennyibe kerül a piacon a "vitamin", mit mesélt a Feribá, és mennyi a nyugdíj, és a piszkok még mindig nem fütenek, akkor jött a ponty! és mesélte (volna), hogyan áztatja be foghagymás tejbe egy nappal korábban....stb.) Leintem, hogy jaaaaaj ezt most ne, mert drága a telefonszámla, de nem sértödik meg, mert tudja, hogy imádom és ö is engem. `Már írtam, hogy "szép lelke" van. Ezt kutatom, honnan van az idöseknek ilyen szép nagy lelkük, türelmük, kitartásuk, életigenlésük. (pedig születési év 1922. gondolom értitek, mindent, de mindent átélt, megélt.)

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-01 22:45   
-
... A pofonok egymás után értek. Hihetetlen. Irigység, gonoszság, rosszindulat. Nem csak a másik felé. Családokon belül. ...
-
Csak azt ne hidd, hogy ez Erdélyben másként van. Az ott töltött néhány nap alatt ebben a témában több regényre és antik drámára elegendő "anyagot" hallottam részben saját, részben Zsuzsa barátaitól.

Van egy orosz közmondás, miszerint "Nem lényeges, hogy a házam felett ég a tető, a fő az, hogy a szomszéd tehene megdöglött." Illetve máshol úgy tartják, senki sem lehet próféta a saját hazájában. Különösen akkor nem, ha nem hiszik, hogy valóban a köz érdekében akar valamit tenni (pl. WC-t, konyhát és mosogatót építeni a falu kultúrházába). Azt firtatják, hogy ebben neki mi a személyes haszna. Ha pedig ilyen nem látható, akkor biztosan különösen agyafúrt lehet, tehát inkább ne szervezzen semmit, hisz megvan a kultúrház már évtizedek óta enélkül. ... stb. Ez csak egy példa a 2 nappal ezelőtt hallott történetekből - helyszín Nagykapus Kalotaszegen.

fellegvar  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-01 22:38   
2005-10-01 16:33, Ferencz Zsuzsanna:
Andu, nem tudom, mi az ok. Hanem az biztos, hogy a romániai magyarokat fokozottan sújtja.
Ma beszeltem telefonon Edesanyammal, aki most is Kolozsvaron el. O ujsagolta el nekem azt, amirol Ti ma este itt beszelgettetek . Az erdelyi magyarok ezt egy ujabb pofonkent kezelik (ezt nem az ujsag irja , ez a kozvelemeny). Barmi volt az oka ennek az intezkedesnek, teny, hogy sok elszakadt csaladtag eskuvo ,keresztelo, temetes eseten nehezsegekbe fog utkozni , ha csaladjat szeretne meglatogatni . Edesanyam szerint a kozvetlen rokonaink , barataink , ismeroseink le vannak sujtva.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-01 22:01   
-
Mindig szuperlativuszokban beszélek a páromnak (aki német) a magyarokról, akik jókedélyüek, vendégszeretök, gavallérok, mulatósak, szorgalmasak, tisztességesek, és egyszerüen szeretnivalóak!!!! )))
-

Ehhez kapcsolo felmeres:
http://www.magyaronline.net/forum/viewtopic.php?topic=122&forum=75&85

Hunor

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-01 22:00   
így igaz a németek meg precizek, pontosak, szorgalmasak, kitartóak, rendszeretök, spórolósak.
a hollandok meg.... a franciák meg... az angolok meg.....

Minden népnek van szemenszedettje és ocsúja ( még a szerbnek, románnak, magyarnak is)

Andu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-01 21:56   
2005-10-01 21:46, poe:
èn èrtettem mire gondolsz. Nem illuziókat kergetek én meg szeretném tapasztalni, milyen egy igazi közösség, egy összetartó család, közösség. Mert otthon ez már csírájában kipusztult. Amikor egy zalai kisfaluba költöztem egy nagyvárosból, azt hittem, hogy szuper lesz, végre egy igazi, összetartó közösség része lehetek! Segítünk egymásnak elvtársak! ) A pofonok egymás után értek. Hihetetlen. Irigység, gonoszság, rosszindulat. Nem csak a másik felé. Családokon belül.

Pedig én hiszek továbbra is. Mindig szuperlativuszokban beszélek a páromnak (aki német) a magyarokról, akik jókedélyüek, vendégszeretök, gavallérok, mulatósak, szorgalmasak, tisztességesek, és egyszerüen szeretnivalóak!!!! )))

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-01 21:46   
Én is most jártam elöször Erdélyben. 10 évi készülödés után. Ne várj csodát, azok az emberek is küszködnek a mindennapokkal. Ott is van családi háborúság, kicsinyesség, szenny, gyilkosság is. De a nyelvük, a mosolyuk, a vendégszeretetük 100 évvel visszavisz a történelemben. Aki szívesen olvassa Jókait, aki szeret nosztalgiázni, aki a gyökereit keresi, az mindenképpen menjen el oda. És nyitott szívvel menjen, fogadjon el mindent olyannak, amilyennek látja

Andu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-01 21:35   
2005-10-01 21:26, poe:
Poe, engem rendkivül megnyugtatsz, hogy van még emberi "élet", emberség a világon. Soha nem jártam Erdélyben, de eddig kivétel nélkül csak ilyeneket hallottam az ottani emberekröl. Egyszer már el kell mennem oda, meg kell tapasztalnom ezt a csodát, amiröl talán régóta álmodom, amire vágyom.

Vallom, hogy rosszat nem szabad kívánni. (egyrészt visszaüt! ) Nem is kívánok rosszat a másik embert kizsákmányoló emberlénynek, csak azt, hogy világosodjon meg. Döbbenjen rá, mit tesz a pénz büvöletében. ès tegye jóvá a tettét.

(gondolom nevettek rajtam, de én egy született álmodozó vagyok )

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-01 21:26   
2005-10-01 21:14, Andu:

....
és nem csak ö. Az alföldön nagygazdák foglalkoztatnak erdélyieket a legpiszkosabb, legnehezebb munkára. Aludni lehet a csürben, enni esetleg némi szalonnát, s ha vége a munkának, utilaput a talpukra.
Ez pont ugyanaz, amit itt csinál a lelkiismeretlen munkaadó, amikor a soförje 2-3 napig ül a garázsban, pénzt nem kap, eszik a tarisznyából, mosdik a patakban és örüljön, hogy itt lehet. A burzsuj mindenhol egyforma.
De nem akartuk a szocializmust, a kommunizmust, mert az a rendszer is kitermelte a maga burzsoáziáját. Tehát a konklúzió: az erösebb kutya ...eszik. Ez a természet törvénye.
Ezért éreztem jól magam Erdélyben. öket még eröseknek, életrevalóknak láttam, családszeretöknak, összetartóknak, kalákázóknak, mert edzi öket naponta az ellen
Lehet, hogy ez most nagyon naivul hangzik, de valóban ez volt a benyomásom, szerettem volna közéjük tartozónak vallani magam...

Andu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-01 21:21   
2005-10-01 21:16, hunor:
Hunor én ebben a témában igencsak zöldfülü vagyok, öszinte leszek, mielött Veletek itt nem találkoztam, nem ismertem egy erdélyi magyart sem, nem foglalkoztam a témával ilyen mélységében.
Tényleg nem tudom, hogy a betartás kölcsönös-e?

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-01 21:21   
Es meg egy bemasolas - itt forras a kolozsvari Szabadsag napilap.

Ebbol egy fontos, kedvezo resz:

"Eszerint magánlátogatás vagy turistaút esetén olyan meghívólevélre lett volna szükség, amit a célország törvényei szerint kellett volna hitelesíteni, eredetiben elküldeni Romániába, majd lefordítani és ismét hitelesíteni. A romániai magyar képviselőnek annyit sikerült elérnie, hogy a hatályba lépő rendelkezés már nem követeli meg az eredeti meghívónak és hitelesített fordításának felmutatását, elegendő annak faxon elküldött vagy egyszerű fénymásolata."

Es a teljes cikk:
http://www.hhrf.org/szabadsag/uj/#E14E5

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-01 21:17   
Egyebkent a teljes hir - forras: transindex.ro

Október elsején lép életbe az a belügyminiszteri rendelet, amelyben módosították a román állampolgárok számára a kiutazás feltételeit. Az új, 820/2005–es rendelet értelmében, a nem vízumköteles országokba utazó — érvényes útlevelén kívül — egészségügyi biztosítással, menettérti jeggyel vagy gépkocsi esetén zöldkártyával, a szükséges mennyiségű valutával, illetve az utazás célját és a kinttartózkodás körülményét igazoló okirattal kell rendelkezzen.

Az EU–országokba tartók kiutazáskor napi 30 eurót, illetve ennek megfelelő valutát, de legkevesebb 150 eurót kell felmutassanak a határon. A kért valuta nemzetközileg elfogadott bankkártyával is igazolható, ha mellékelnek hozzá 24 óránál nem régebbi bankszámlakivonatot.

Ha valakinek nincs menettérti jegye, akkor a fenti összegen túl kötelezően további 150 euróval is rendelkeznie kell, amely az utazási költséget jelenti.

Az új rendelet értelmében az országból kilépni szándékozó román állampolgárnak okirattal kell igazolnia utazása célját és a kinttartózkodás körülményeit. Szakmai céllal utazónak elegendő, ha kongresszusi, illetve vásári meghívóval, Cégnyilvántartó Hivatal által kiadott igazolással, vagy delegációs okirattal igazolja kilépése célját.

Külföldön tanulóknak a kilépéshez elegendő az iskola által elküldött igazolás vagy az egyetemi igazolvány. Turisztikai cél esetén az utazási ügynökség által kiadott igazolás, illetve a helyfoglalás is elegendő.
Rokonlátogatáshoz viszont elengedhetetlen a fogadó személy által küldött meghívó. A rokonok által elküldött meghívót hivatalos fordítóval kell román nyelvre lefordíttatni.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-01 21:16   
2005-10-01 20:45, Andu:
-

A romániában élö magyarok nem utálják u.a. úgy a románokat? Ez nem egy vicaverza dolog?

-

Nem ketlem, hogy egyes korokben ez elofordul - kolcsonosen. Szerencsere ilyet azert nagyon ritkan latni.

Hunor

Andu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-01 21:14   
nem pont a témába vág, de róla eszembe jutott.

Van egy baromi unszimpatikus, nagyszájú, ellenszenves étteremtulajdonos a magyar tengernél. Körbe-karikába mindenhol az éttermében a Trianon elött "nagy Magyarország" térképek vannak felaggatva és "ha kö´, ha nem " külföldieknek lelkesen "butit", magyarázza a felsöbbrendüségünket. (el tudjátok képzelni, hogy a szandálos, atlétatrikos német kispénzü "értelmetlenség" erre a történelmi leckékre, roppantul kiváncsi, mély nyomokat nem hagy bennük! )
de mit tesz isten, kik dolgoznak nála a konyhán éhbérért, és laknak nála embertelen körülmények között? Ki az akiket ez a Nagy Magyar kihasznál??? Erdélyi magyarokat!!

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-01 21:12   
A kapitalizmus es piacgazdasag "elönyei". Epp a multheten mondtak be a hirekben hogy a Volvo gyarat epit Kinaban .

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-01 21:10   
2005-10-01 20:56, gvirag:
-
Ha már itt tartunk! Ahhoz mit szóltok, amikor egy világszínvonalon álló növényolajipari vállalatot, vagy egy kíváló cementgyárat E-hitellel bagóért megvesznek, aztán leszerelik és hátrahagyva néhány ezer munkanélkülit kiviszik külföldre?

Kedves Géza
tudom, hogy ez nem vigasz, de ez itt is így van. A Philips itt már nem gyárt semmit. Ha veszel egy számítógépet, vagy egyéb masinát, a neve Philips, de nyisd ki a burkolatát, minden, de tényleg minden kinai, koreai, malajziai benne. És ez csak 1 cég.

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-01 21:06   
Van ennek a dolognak másik vetülete is. Szerintem is az európai kormányoktól jön ez az intézkedés, hogy a magyaroknak ez különösen rosszul esik az csak velejárója a dolognak.
Sok fuvarozó cég dolgoztat román soföröket. Sok építkezésen dolgoznak illegális vendégmunkások.
Tegnap volt a német tv-ben egy riportmüsor, milyen szigorú ellenörzéseket tartanak mostanában a rendörök, és mennyi papírok nélkül dolgozó sofört füleltek le.
Saját tapasztalatunk is ez. Néhány cég szinte teljesen románokra specializálta magát, szinte éhbérért dolgoznak.....az itteni fizetésekhez képest. És persze adózni sem kell utánuk, se nyugdíjjárulék, se biztosítás! A munkanélküliség pedig itt is egyre nö, gyürüzik a felháborodás. Fokozzák az ellenörzéseket, szigorítják a törvényeket. A holland parlament tegnap nagy többséggel elfogadta a javaslatot, hogy a betelepülni szándékozót ha rendörségre tartozó kihágáson kapják, azonnal kiutasíthassák az országból.
Európa védekezik, mert a gazdasági válság jelei kisértenek....

Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó