2020. március 31. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> Németország >> Lepu törzsasztala - negyedik felvonás
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 következő lap )
 Andu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2011-03-19 11:05   
2011-03-18 23:07, Tihi:

Még valami! (utógyújtásom van )

Tudod hogy hívják Magyarországon az emberek a Lidlt? Lidi-nek! Megyünk vásárolni a Lidibe!
Nekem tetszik ez a magyaros megoldás a kiejtés megkönnyítésére.
Az én Fürtikém (nagyi) az életben se tudná a Lidl-t kimondani, ki van csukva!

Andu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2011-03-19 10:55   
2011-03-18 23:07, Tihi:

Némi palotaforradalmat okoztak a szavaid!
E., a Bratwurst-imádok nevében, és azok lakásbeli vezetöjeként a nemtetszését fejezte ki a dolgok jelenlegi állása miatt.
Idézem:

"Az embernek Finnországig kell utaznia ahhoz, hogy igazi, Nürnberg-i Bratwurstot ehessen! Szégyen!" ))

A morgolódás okai: én nem szeretem, ergo ilyet nem készítek. Ha netalántán mégis Bratwurst készül nálunk, az csak a fiúk elhatározásából, kivitelezéséböl történik, de a fel- és lemosás rámmarad és azt nagyon utálom. A Bratwurst kérem "bruzzzzelt"! Söt, túlzottan is!

Nürnbergben annyi helyen készítenek Bratwurstot, miért pont az én konyhámat kell vele bebüdösíteni, meg összefröcskölni? )

Tihi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2011-03-18 23:07   
Egy butább beírás, holnap "fränkische Bratwurst" a vacsora, az itteni Lidl-ben vásároltam.

Andu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2011-03-18 15:39   
2011-03-18 13:36, Tihi:

..és jó az is, hogy írsz, mert nagyon okosakat írsz!

Andu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2011-03-18 15:38   
2011-03-18 11:17, Lepu:

Erröl jut eszembe az "Alter Schwede!" kifejezés, ami jelenleg nagyon "in" a gyerekek között. (nekem új volt, de apus csak legyintett rá, dehogy új!)

A Wikipédia ezt írja róla:
* Ohne sich auf eine konkrete Person zu beziehen, benutzt man „Alter Schwede“ als Ausdruck des Erstaunens. Ein bedeutungsähnlicher Ausdruck wäre beispielsweise „Donnerlittchen“.
* Bezogen auf eine konkrete Person drückt „Alter Schwede“ eine nicht ganz ernst gemeinte Empörung aus, vergleichbar mit „mein lieber Schwan“ oder „Freundchen“.
* Die Redewendung „Alter Schwede“ wird auch unter Freunden im Sinne von „Kumpel“ oder „Kamerad“ gebraucht: „Na, Du alter Schwede!“.

Ezek alapján azt mondanám, hasonlít a magyar "öregem!", vagy "apám!!" kifejezésekre. Persze a megfelelö, pfuuu meg nahát után.

megértettem az a "vesitorni" ami egy víztoronyhoz vezetett.

Ez jó!!Megtaláltad az egyetlen, tényleg hasonló kifejezést!

Tihi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2011-03-18 13:36   
2011-03-18 11:28, Andu:
-
2011-03-17 21:12, Tihi:

hogy neked adtam felesleges gondolkodnivalót a finn és a latin nyelv esetleges összefüggéseiröl. )
Bocsááánat!!!

Örültem, hogy kaptam gondolkodnivalót, szeretek gondolkodni. Néha csak heverek a díványon és gondolkodok.

De tréfa félre, a mai finn nyelv késö középkori fejlesztését (Agricola) nagyon is befolyásolta a latin nyelv. Így lett a finn nyelv is egy európai nyelv.

Tihi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2011-03-18 13:13   
Kedves Fredi,
az angol nyelv sem fejlödhetett az ó-görög és latin nyelvek behatása és szókincse nélkül. A mai angolban sok dologra 2 kifejezés van: az egyik szó a germán nyelvekböl, a másik pedig a roman nyelvekböl származik.

Anekdotaként lehetne mesélni, hogy a középkorban a francia udvarban a latin volt a hivatalos nyelv, az angol udvarban meg franciául beszéltek. A mai angol nyelv kicsit késöbb fejlödött a merkantilusok és manufaktúrások (kereskedök és iparosok) nyelvének.

Andu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2011-03-18 11:36   
Lepu láttad, hogy hatott az építö jellegü kritikánk ott Mönchengladbachban?

Lettek nagybetük, pontok, vesszök, minden!
A topik nevét is megváltoztatta, igaz, most hibásra. )

Andu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2011-03-18 11:28   
2011-03-17 21:12, Tihi:
Drága Tihikém!
Nagyon köszönöm a válaszod!

Amikor elolvastam az írásod, egyböl elkapott a bizonytalanság: biztos, hogy a finn rádiót hallgatják?!?
Megkérdeztem E.-t (apus), aki kapásból válaszolt: dehogy a finn híreket! A finn rádió latin nyelvü híreit .......

Hát ég az orcám Tihikém, ég.... Ezek szerint nem figyeltem rendesen a szülöin és rosszul értettem a tanárnöt. De ez még a kisebbik baj lett volna ... a nagyobbik, hogy neked adtam felesleges gondolkodnivalót a finn és a latin nyelv esetleges összefüggéseiröl. )
Bocsááánat!!!

Lepu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2011-03-18 11:17   
A németeknél más a tendencia.
"Der moderne Satzbau: Subjekt - Prädikat - Beleidigung -Alter!" (vagy: "alta")

Amúgy a francia rossz példa az idegen szavak elkerülésére.
Menj el Finnországba és gyönyörködj a táblákban amiken olyasmi áll, hogy "Keskusta" (és semmi esetre sem centrum). Finnország volt az egyetlen hely, ahol kellett vegyek egy szótárt ahhoz, hogy egyáltalán tájékozódni tudjak. Amúgy az emberek majdnem mind folyékonyan beszélnek angolul (vagy németül), nagyon kedvesek és segítökészek, csak sok helyen órákat mehetsz anélkül, hogy egy emberrel találkoznál....
Ja, amúgy az egyetlen tábla amit szótár nélkül (utólag) megértettem az a "vesitorni" ami egy víztoronyhoz vezetett. Különben nem sok hasonlóság van a magyar meg a finn között

Fredi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2011-03-18 06:39   
Kedves Tihi, többek között ezt írod: "Minden európai nyelv tele van görögböl és latinból származó szavakkal." Igen ez néhány évezredig így volt és ettől lehet egyáltalán egy európai kulturáról beszélni. Ma gyökeresen változik a helyzet. A latin és görög eredetű szavak helyét lassan, de nem is igaz, mert nagyon gyorsan átveszik az angol szavak. Fokozatosan megszünnek a nemzeti nyelvek és helyüket betölti - mint egy sürű, büdös generálszósz az angol. Némely állam megpróbálja ezt a tendenciát fékezni (pl. a franciák), másoknak saját nyelvük nem érték, hagyják veszni, sőt még siettetik is a folyamatot. Nagyon szomorú!

Tihi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2011-03-17 21:21   
A finnek és a magyarok nem rokon-népek, genetikailag nagyon is különbözök. Csak a nyelvrokonság vitathatatlan, miért és hogyan, nem tudom, sokan mások is töprengtek már ezen. Lányom egy érdekes európai keverék.

Tihi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2011-03-17 21:12   
A finn rádió naponta hagyományosan közvetít latinnyelvü rövid híreket. Másik ok a latin tanár érdeklödésére lehet a finn nyelv pontos, érthetös kiejtése az írott nyelvnek megfelelöen.

A finn nyelv nem a latinra hanem inkább a magyarra hasonlít pedig hirtelen egy szót sem lehet belöle érteni. A nyelv szerkezete hasonló a magyarhoz és a finn-ugor nyelvcsaládhoz tartozik (finn, magyar, észt nyelvek az ismertebbek).

A finn nyelv postpositionokat használ mint a magyar is, a német nyelv meg prepositionokat használ és ebben a mondatban megint két latin kifejezés találtható. Kedves Andu, ha tudsz németül akkor rengeteg latin szavakat is tudsz és használsz. Minden európai nyelv tele van görögböl és latinból származó szavakkal.
üdv. Tihi

Andu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2011-03-17 15:32   
2011-03-17 13:25, elckerlyck:

Köszi Elcky neked a választ, kimondottan a szájjjamizem szerinti!

Igen, a latinszak vezetöje pont ezekröl beszélt, amiket a soraiddal Te is megerösítesz!
Ellentétben a franciával, a latint soha nem fogják tudni a gyerekek vicces sms-ek és emailok megírásához használni, egyszerüen a nyelv nem alkalmas rá. Latinnyelvü irodalmat eredetiben olvasni, fordítani németre, az igen! Èrintve volt persze témaként, a latin mint kultúra, a logikus nyelvtana, valamint annak állati hasznos mivolta további nyelvek elsajátításához.
Egy csomó jelenleg is használt kifejezést is említett (sajnos már öreg vagyok, igy csak kettöre emlékszem ), mint pl. a profit, a filiale, amik kivétel nélkül latin eredetüek.

Èrdekes volt egy Kölnben készült statisztika. A kérdések az iskolában tanult latin fontosságát feszegették. A válaszadók (orvosoktól kezdve mérnökök, kereskedök, az iparban dolgozók .. stb.)84 %-a találta késöbb a Berufslebenjében nagyon is fontosnak a latint, ahogy annak korábbi tanulását is.
Szóval hasznos és használható még akkor is, ha nem élö nyelv.

Èrdekes, azt is említette, hogy néha hallgatják a finn rádiót, mert a finn nyelv hellyel-közzel mutat hasonlóságot a latinhoz, de persze szó sincs azonosságról.
(érdekelne Tihi barátunk, mint gyakorló-profi finn véleménye erröl!)
Nem lehet, hogy azért, mert a finn nyelv is szóvégi toldalékokat használ, végzödéseket??
Tényleg nem ismerem a latin nyelvet, de az megfogott, hogy a némettöl teljesen eltéröen, a szavak toldalékokat kapnak, ami a gyerekeknek az elején nagyon nehéz. (Hát remélem legalább ennek a megértése könnyü lesz az Andrénak a magyar után. )

Köszönöm mégegyszer a segítségedet, az úttöröket és az atomjégtöröt meg külön!! ))

elckerlyck  módosítás |   válasz erre |   profil |  2011-03-17 13:25   
2011-03-17 08:16, Andu:
A latin egy holt nyelv. Sehol, senki nem beszéli, nem érti. Már a katolikusok sem, amióta anyanyelven ünnepelhetö a mise. Nincs társalgási formája, nem fejlödött, nem változott semmit az idök folyamán, mint a beszélt, élö nyelvek. Megmaradt annak, amire jó: egy kristálytiszta nyelvtanu alapváza egy csomó élö nyelvnek, és örzöje olyan kultúrális örökségnek, mint Tacitus, Cicero, vagy Plautus irásai, darabjai. Nem tudom, hogy tanítják ma, de biztos nem változott sokat, hiszen nem lehet egy olvasmányt kreálni latinul, hogy két úttörö megcsodálja a kikötöben a Lenin atomjégtöröt. Nekem hatalmas élmény volt a klasszikusokat eredetiben olvasni, késöbb a latin nyelvtan óriási segítséget nyújtott idegen nyelvek logikáját megérteni. Nem bánom, hogy latinos voltam, nem franciás.

Andu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2011-03-17 08:16   
A gimiben a 6.osztálytól választható (az angol után) egy 2. nyelv. A francia, vagy a latin. Eddig azt gondoltuk okés, megvan.
De a tegnap esti szülöi óta már nem vagyunk annyira biztosak a dolgunkban. Mégis inkább francia? Vagy maradjunk a latinnál?

Èrvek pro és kontra. Sajnos egyik nyelvet se tanultam, nem ismerem.

Van valamelyikötöknek személyes tapasztalata a témában?

Latin, vagy francia??? (Eddig latinra szavaztunk, a kisfiam továbbra is azt szeretné, bár most, hogy már tudja, napi 8 új kifejezést kell tanulnia ..... és 8 nagydolgozat várható belöle ... hát lehet, mégiscsak meginog! ... Bár fontos szempont, hogy egy bécsi egyetemen kötelezö a latin. )(tudom, hogy a latinumot az egyetemeken is el lehet sajátítani, de mindenképpen elöny, ha már megvan

A jövö héten lesz két Schnupperstundéjuk latinból és franciából, belekóstolhat mindkettöbe.
Jaj de nehéz szülönek lenni! )

Andu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2011-03-16 09:28   
Wer hat nichts zu feiern? Der FC Bayern! )

"Meisterschaft futsch. Pokal futsch. Und jetzt auch Europa futsch. Bayern raus!"
Koan Titel. Tja,

Andu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2011-03-12 19:21   
2011-03-09 23:13, Tihi:

Tihikém itt a nyolcadik!! )

Na ja, egy Wolfsburg mindenféle billig játékossal, mint a Diego, Grafite ...usw. nem is tud gyözni a Glubb ellen.

Tihi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2011-03-09 23:13   
2011-03-09 10:19, Andu:
-
2011-03-05 22:25, Tihi:

Tihikém maradjunk a focivonalon (mert akkor lenne még néhány ötletem ), vagy merészkedjünk inkább más területre?

Csak egy szójáték, semmi más. 1FCN - drukkoljunk együtt.

Andu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2011-03-09 10:19   
2011-03-05 22:25, Tihi:

Tihikém maradjunk a focivonalon (mert akkor lenne még néhány ötletem ), vagy merészkedjünk inkább más területre?

Erazs  módosítás |   válasz erre |   profil |  2011-03-08 21:48   
A föld lakosainak az IQ-ja állandó. A probléma csak az, hogy egyre többen vagyunk rá.

Lepu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2011-03-08 10:24   
Elöször a józan ész fogyott el, és hogy mik a következmények, azt láthatod, ha körülnézel.

Tihi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2011-03-07 22:51   
2011-03-03 21:34, hunor:
-
2011-03-02 22:01, Tihi:
-
20 évig csak, aztán egy hét szünet belefér, és jöhet az újabb turnus.

Napok óta csend van a topikon, valamit kell csinálni, beírok valami izgatót.

2 x 20 év és anno 2050-ben vagyunk. A földgolyónk lakósait úgy 9 milliárdra érvelik, èrdekes lenne megélni és megtudni, hogy a víz vagy az olaj fogyott el elöször a világban és mik lettek a következmények.

Mint korábbi üzenetemben már írtam, 10 évvel én megelégszem, azután az élet ezen a túlzsúfolt bolygónkon nagyon is kellemetlenné válhat.

Tihi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2011-03-05 22:25   
Hetedik mennyország, hogy a Nürnberg nyer, a nyolcadik meg az, hogy a Bayern München veszít. Örülök én is, de mi van a következö mennyországban, érdekes lenne tudni.

Andu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2011-03-05 21:44   
Ha-ha-ha!! )

“Van Gaal ist in München entlassen, Guttenberg übernimmt – er hat sich schnell nen Trainertitel zugelegt!” (Presseagentur Roudl)

und nicht zu vergessen:

“Eigler bei Real Madrid im Gespräch!”

Andu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2011-03-05 20:52   
5:0 !! Ez kérem a hetedik mennyország!

Andu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2011-03-05 20:51   
2011-03-05 16:57, hunor:

Milyen létszám? ))

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2011-03-05 16:57   
Na, már robotmentesen is (melyeket kitörlök naponta szorgosan) húszezer felett a létszám.

Hunor

Tihi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2011-03-03 22:51   
2011-03-03 21:34, hunor:
-
-
10 évet elfogadok, a többi sok.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2011-03-03 21:34   
-

20 évig csak, aztán egy hét szünet belefér, és jöhet az újabb turnus.

Hunor

Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó