2019. június 17. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> MON 2002 - 2011 >> Svédország belülről
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 következő lap )
 bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-07-28 17:51   
Polkagris ipari mennyisegben:

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-07-28 17:49   
Folytatom a leirast. Göteborgtol ha a ket to között jössz felfele csoda szep a taj. Örebrobol en a E20-on szoktam Stockholm fele menni mert az szebb ut es autopalya. Stockholm elött vagy 100km-rel van Strängnäs es Mariefred ezeket a kis varoskakat muszaj megnezni. .Majd Södetälje ahol eszakeuropa legnagyobb csatornaja van, meg itt a Scania gyar . Stockholmban van latnivalo nehany napra, majd a keleti parton lefele : Nyköping Norrköping( a szafari parkjaval Kolmården-nel) tovabb Motala( itt a Göta csatorna ami atszeli Svedorszagot keresztben es mai napig hajoznak rajta), Jönköping szep varos gyönyörü fekvesü a Vättern to deli csücskenel. Elötte Gränna a polkagris gyarto varoska. Onnan mehetsz kelet fele es megnezitek Kalmart atmentek a hidon Ölandra ,majd nyugat fele ajanlom a tengerparton a visszaterest , szep kis varoskak vannak ott. Jo szorakozast

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-07-28 17:32   
Jo kerdes bobo.

Hat egy jo ötlet mondjuk: Malmö-Göteborg-Örebro-Stockholm. ( En Örebro alatt lakom. )
Visszafele meg az E4-esen lefele a keleti parton. Szep hosszu ut, de igy latod Svedorszag harom legnagyobb varosat meg nehany kisebbet. A taj gyönyöru. Penzt hozzatok Mas itt minden van. Szoljal ha erdekel valami esetleg utana tudok nezni.

http://www.norden.org/web/1-1-fakta/sv_kort.htm

bobe a 87 eves sarkany

bobo.2003  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-07-28 16:38   
Egy kicsit ujitani akarunk a nyari szabadsag miatt, mert ugy gondoltuk, minek menjunk mindig del fele a tengerhez. Az eszaki fronton viszont nem voltunk meg soha. Abbol indulok ki, hogy minden sved elmegy del fele, akkor nekunk nem lehet problemank delrol eszak fele menni. Ehhez kapcsolodna a kerdesem Koppemhagan keresztul megyunk Malmobe, ez biztos mert az Oresund hidat meg kell nezni. Utanna fel Stockholmba. De harom lehetoseg van. Az egyiken elmennenk a masikon meg visszajonnenk. Turisztikai szempontbol hogy ajanlanatok menni es jonni ?

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-12-15 12:40   
2005-12-15 11:05, cowboy:
-

Cowboy ezt tölem kerded? A 87 ev az vicc, aki a MON-t olvassa az tudja hogy ez nem igaz. En nem festegetek talan összetevesztesz valakivel. Nem Stockholmban elek hanem videken, de az egyik gyerekem a fövarosban él. Jartal-e mar itt? Ha nem kivancsi lennek a velemenyedre a kirandulas utan. Igaz most egy kisse rossz idöszakot valasztottatok. Rövid a nappal es nem igazan van mit latni a termeszetböl. Stockholm majus vegen a legszebb olyan mint egy feldiszitett kisasszony.

cowboy  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-12-15 11:05   
De inkább azt mondd, hogy veled mi van? Mivel ütöd el az idődet? Csak nem festegetsz?

cowboy  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-12-15 11:01   
Á. Nem büszke. Minden évben ott van. Szerintem neki ez hozzá tartozik az életéhez. Hölgy az illető (nem 87 éves de azért nem mai csirke ).

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-12-14 12:49   
Minden evben meghivnak egy csomo vendeget, jol kigondolt séma szerint tehat lehetöleg minden csoport reprezentalva kell legyen tudosok politikusok, muveszek es termeszetesen a nép. Az iden 1300 vendeg volt hivatalos es a felszolgalo szemelyzetet az mindig egyetemi diakokbol toborozzak. Nagy titok övezi a keszulödest csak a virag diszitese horribilis összegbe kerul. A menu az mindig tukrözi az eszaki hagyomanyokat. Ennyit a Nobel unnepsegröl. A baratod biztosan nagyon buszke erre a meghivora es meg is ertem.
Egyeb erdekessegek a Nobel dijrol, az iden a dij 10 millio koronat ér vagyis 1,380 millio dollart, tehat nem szegyelli magat az aki megkapta.

cowboy  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-12-14 10:45   
Na jó nem kicsi! Csak meglepődtem!

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-12-14 10:44   
Nagyon jo szorakozast kivanok neked es lanyodnak Stockholmban. Csak azt nem ertem miert kicsi a vilag? Attol hogy a baratod volt a Nobel vacsoran? Hidd el amiatt nem kicsi a vilag

cowboy  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-12-14 10:24   
Sziasztok! Dec.26.-án érkezem a lányommal Stockholmba.2 hétig leszünk egy női (kislány) focitornán. Remélem rengeteg szépet látunk, a Magyar Házba is megyünk. Az kint élő barátunk is volt a Nobel ünnepségen. Kicsi a világ.

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-12-13 17:10   
Neeeeeeeeem ! En még ilyent nem ettem itt. ellenben van "rotmos" ami kulönbözö gyökerzöldsegböl keszul es kolozsvari szalonnat sutnek ra. Az izlett es finom

a recepjet is megadom ha erdekel.

boots  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-12-13 17:00   
Mar tudom honnan a finnek mai unnepe...
Glögi-t iszunk, piparkakku-t eszunk, es megvalasztjuk a szep lucia-t, a legszebb lanyok kozul.

Nalatok is meno a rakott marharepa ilyenkor?

Boots

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-12-13 11:36   
Ma Lucia nap van. Itt nagy unnep :

Ilyen szép lanyok jarnak körbe es korusok enekelnek. Mezeskalacsot eszunk glöggöt iszunk.

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-12-11 11:32   
Megvolt az ev "bulija". A tegnap este zajlott a Nobel unnepseg. Minden alkalommal titokzatossag öleli körul, milyen lesz az idei menü? Kik fognak fellepni es milyen ruhaköltemenyeket fogunk majd latni. A menüt sajnos nem tudom leforditani de itt vannak az italok:
Dom Perignon vintage 1993
Chateau Malescot S:t Exupery 1996
Banyuls select vieux l´Etoile 1985
A föetel: gyöngytyuk zöldsegraguval burgonyaterrinnel es gombaszosszal.

cufi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-12-08 03:36   
Kellemes ejszakat kivanok minden jelenlevönek. Nem mint ejszakai bagoly vagyok itt, hanem ejszakankent dolgozom es most eppen csönd van nalunk, mert mindenki edes almat alussza.
A filmre visszaterve en is hianyoltam azoknak az embereknek a bemutatasat, akik valoban a nagy tömegböl vannak. Valoban peldas, hogy ök, akiket mutattak igy kiugrottak, dehat mindenkinek megvan a lehetösege, ha van hozza tehetsege, tudasa, energiaja, turelme, akarata avagy ami kell az elert terulethez. Mert a bemutatokon kivul faktist van ismertebb magyar is. En mindenesetre arra a honfitarsra is buszke vagyok, aki ugyan nem szerzett mindenki altal ismert nevet, de az elet teruleten munkajaval megallja a helyet es viselkedesevel is megmutatja, hogy ember.

LISA  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-12-06 20:44   
Hogy mit mutattak be a filmben, és kiket, azt gondolom a Duna tv döntötte el.
Nekem a grafikus hölgy munkája tetszett, és a japán hölgy aki egy magyar felesége is, és szerintem nagyon jól tudott magyarúl.
Szeretettel....

Az igazi tartós boldogság titka, Isten müködése a lélekben!

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-12-06 12:28   
Kedves Toeby!

Igazan sajnalom hogy nem tetszett neked ez a film amit lattal a svedorszagi magyarokrol .Szerintem ez nem tudositas volt hanem egy szorakoztato bemutato a Svedorszagban helytallo magyarokrol. Termeszetesen vannak "egyszeru " mindennapi emberek is de ezek sorsa nem olyan erdekes mint peldaul azé az emberé akinek sikerult cukraszdat nyitnia Stockholm legelegansabb uzlethazaban. Hidd el ez fantasztikus . Vagy az a zeneszerzö aki olyan kituntetest kapott amit nem akarkinek adnak itt ebben az orszagban. En szemely szerint roppant buszke voltam arra amit lattam hallottam, mindazok ellenere hogy en egy kis porszem vagyok ebben az orszagban.
Persze hogy vannak elégedtlen emberek ,vannak akiknek nem sikerult az élete van olyan akit a honvagy gyötör van olyan aki nem tudta a nyelvet jol megtanulni ezert sajnos hátrányos helyzetben van. Aztan van olyan aki nem is akar beilleszkedni csak kritizal kritizal es csak hibat es rosszat lat mindenben. Nem hiszem hogy ezekre lettel volna kivancsi.
szeretettel bobe

Toeby  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-12-05 19:54   
Halló!

Én mást vártam volna el egy olyan tudósitástól, ahol Svédországban élö magyarokat mutatnak be.

Elöször is, a bemutatottak mind, külföldön sikert elérö egyének voltak, akik az ott élö magyarságot nem jellemmezhetik, mint tipikus jelenséget. Azt csak a háttérben fedezhettük fel, akik táncoltak vagy kisgyerekeket láttunk, akik szavaltak, de a lényeget nem ez képezte. Söt, nem magyar származásuakat mutattak be magyarként, amivel szintén csak egy "tudós, képzett, kultúrált társadalmat" próbáltak bemutatni, ami Magyarországot ilyen mértékben szintén nem jellemzi. Ugyanúgy a magyarsághoz tartozik a "kalocsai Erzsi néni" is, mint a csávolyi Jóska bá". S ugyanezeket, azaz a társadalmi létra minden fokán megtalálunk külföldön élö magyarokat, akik szintén kiérdemelnék a figyelmet.

A legtöbb esetben határokon kivüli magyarokat szólaltattak meg, akik érdekes módon elöbb találtak Svédországban otthonra, mint Magyarországon. Ebben az esetben is megerösitették a már általam korábban itt közzétett, s több MON-tag által szintén saját tapasztalatából alátámasztott véleményt, hogy Magyarországnak csak a "sikeresek" kellenek, a "szürke ember" az "román", "orosz", stb. marad.

A multikulturális társadalomról ejtett vélemények túl pozitivan kerültek kifejezésre, ami valójában ilyen módon egyik európai társadalomban sem létezik. A mindenki által magukról hirdetett "multi-kulti" beállitottság nem jellemzö sehol sem az egész társadalomra, hanem csak azok bizonyos rétegeire. Aki mást próbál hirdetni, nemcsak másokat, hanem saját magát is becsapja.

Viszont egy forditott viszony is szót érdemel, még pedig mindazok "nagy magyarsága", akik állitólag szinte nap mint nap honvágyuktól telitve "kénytelenek elviselni a számüzetés" nehézségeit.

Természetesen különbséget kell tenni abban, hogy ki, mikor, milyen okból és módon hagyta el szülöföldjét, s ezáltal nem is próbálok meg általánositani. De egy temesvárinak csakis temesvár lehet a szülöföldje, hazája, otthona. Az lehet egy új hazát nyújtó ország is, amellyel az ember bensöséges kapcsolatba kerül, hogy szinte, ha nem is elsö, de második otthonának érzi. De egy harmadik hely, ahova csak szabadidötöltésre jár, nem is ott született, ráadásul ott nem is ismerik el, sem hazája, sem otthona nem lehet. Ez egy képmutató csalás, ahol az ember szintén saját magát csapja be.

Becsapnám saját magam, ha azt modanám, mint "öt tornyu városi", hogy ha én Budapestre vagy Hajdúszoboszlóra járok, hogy "hazajárok". Ez egy szélesebb méretben vett fogalom. A "temesvári" csak egy általam képzeletben megnevezett, akinél ez még ilyen mértékben sem állhat fenn.

Azért még megjegyezném, hogy a mai magyarországi viszonyok olyanok, hogy a magyarságát ott mindenki szabadon gyakorolhatja. Vagy talán kényelmi, anyagi okok, stb. beszélnek ellene? Akkor adjuk is úgy elö a dolgokat, s máris hihetöbbek lesznek szavaink.

Máskülönben a bemutattott jelenségek nem tipikus svédek, természetesen a háttért kivéve. Az a Stockholm ugyanúgy lehetett volna Hamburgtól kezdve Brüsszelen keresztül bármelyik európai város is. Lényegében nem különbözik egyik sem a másiktól.

Toeby

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-12-05 18:27   
Húúúú OMGI!
A film linkjét megkaptam Böbétöl, már feladtam Neked az e-mail postán!

OMGI  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-12-05 18:00   
Húúú! Sajnaálom, de lemaradtam, -de bízom a DUNA-ban, minden érdekes és jó mûsort leadnak mégegyszer. Figyelni fogom.

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-12-05 13:05   
Hunor!
Az alábbi szöveg a Duna TV mai müsorának ismertetöjéröl van az internetröl, ez volt a svédországi magyarokról szóló, rendkivül érdekes film:

10:00 Magyarok
Kulturális magazin - magyarokról, nem csak magyaroknak
Svédország (Stockholm, Jönköping, Göteborg)

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-12-05 13:03   
2004-12-05 12:36, hunor:
-

megnezheted az interneten jol mukodik Magyarok -dec 5-ke 10 orakor.

espa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-12-05 12:38   
2004-12-05 12:34, bobe:
-
Ez a jövö . Ilyen kellene legyen a vilag: ne legyen akadaly a nyelv a nemzetiseg
------------
Kedves Böbe
A próféta szóljon belőled!

De sajnos azt hiszem csak mikroszinten tud megvalósulni (jól működő házasság), makroszinten pedig pontosan 180 fokkal ellenkező irányba haladunk.
Sajnos

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-12-05 12:36   
En nem lattam, de orommel olvasnam az ismertetest.
A DunaTV honlapjan vajon meg letolheto? Melyik musor volt?

Udv,

Hunor

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-12-05 12:34   
Megneztem a Duna -tv musorat . Nagyon szivet melengetö film volt. Jo erzes tölti el az embert. A legerdekesebbnek nekem megis az a Stockholmban elö japan zongoramuvesznö akinek a férje Pisti es pörköltöt meg nokkedlit föz. Ez a jövö . Ilyen kellene legyen a vilag: ne legyen akadaly a nyelv a nemzetiseg Neztetek -e ti is?
Tetszett nektek amit lattatok?

Törölt Nicknév2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-12-05 11:34   
LISA !
Köszönöm a tippet, nagyon érdekes a film.
Etelka

LISA  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-12-04 14:24   
FIGYELEM!

December 5.-én délelött 10 órakor a Duna tv a svédországi magyarokról 1 óra 40 perces müsort sugároz!

Akit érdekel és tudja nézni, nézze!
Most jutott a tudomásomra.
Szeretettel....

LISA  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-08 21:53   
anri: gondoltam. Ez a söfför egy egész családot "irtott ki". Én nem fogom pártját a vezetönek, de akármit írok ide senni se tetszik. Elöbb az volt a baj, hogy elitéltem keményen, most meg az a baj, hogy sajnálom szegényt.
Szeretettel

ExMONTag  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-11-06 21:51   
Nem akartam itélö bíró lenni, az elkövetönek ugyis elég a lelkiismeret furdalás, amelyet érzett a kijózanodása után, szegény.

---------------------------------------------

Kijozanodas utan kesö a lelkiismeretre apellalni ! Ittas vezetes aldozatai gyakran egy eleten keresztül
sulyos serülesekkel kell hogy megküzjenek.
Van egyaltalan lelkiismerete annak aki ittasan vezet?
Kedves Liza vajon elgondolkoztal e mar ezen.

Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó