2019. április 24. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> Norvégia >> Norvégia belülről
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 következő lap )
 Ibolya  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-02-10 12:52   
Kedves Norvégi Magyarok,
Legyetek szivesek nézzetek be a helyi újságba és irjátok meg ha ott Norvégiában, az épitömérnök, (épulet vagy hidtervezés), épitészeti-tervezö keresve van e.
Udv. Ibolya

Valeria  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-02-06 22:20   
2005-02-06 22:04, rigojanos:
-
Visszabeszeltel legalabb?
-

Nem mertem, feltem, hogy megpofoz Inkabb elmentem a vendeglobol es soha tobbe nem mentem oda vissza.

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-02-06 22:04   
2005-02-06 22:01, Valeria:
-
egyszer engem ugy elkuldott valaki, akit megkertem egy vendegloben, hogy ne fujja az orrom ala a fustot, hogy arrol koldultam.

Visszabeszeltel legalabb?

Valeria  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-02-06 22:01   
Zuloaga, nem biztos, hogy toleraltak volna ha megkered oket, hogy ne dohanyozzanak a teremben. De persze, Spanyolorszagban vagy nem pedig Budapesten, ahol egyszer engem ugy elkuldott valaki, akit megkertem egy vendegloben, hogy ne fujja az orrom ala a fustot, hogy arrol koldultam.

Viszont eppen a multkor hallottam, hogy olaszorszagban, ahol szerintem ugyanannyian cigiznek mint Spanyolban, megtiltottak a cigarettazast nyilvanos helyeken.

espa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-02-06 20:57   
2005-02-06 18:38, Zuloaga:
-
Most hogy visszaolvastam a multkori beirásomat, ugy vélem nem derült ki, hogy én maximálisan egyetértek a közterületen való nemdohányzással. (az utcát ebbe most nem vonnám bele.)
De egyébként sehol.
Hozzáteszem, én dohányzom. De nem dohányzom a lakásban (senki nem dohányozhat) és az autómban sem. Én vagyok az a dohányzó, aki legjobban utálja a cigifüstöt.
Igen szerintem is jobb igy Norvégiában.

De amit azóta láttam:
Igaz, hogy nem volt nagyon hideg, de a multkor Osloban a belvárosban mászkáltam (egyedül!!!) és ezek a megrögzött dohányos vikingek az éttermek és kávézók kinti részén ücsörögnek kabátban, isszák a kávéjukat és talán még ott is esznek és cigiznek!!
Az éttermek és kávézók bent üresek, kint viszont nincs szabad asztal!
Ne feledjük január volt és Norvégiában!

Aztán olvastam az ujságban, hogy tavaly egy sem, az idén 98 étterem és kávézó tartotta meg a kinti asztalokat télen is.

Amit viszont simán betiltanék: a lakásban cigizni ott, ahol kisgyerek van. A gyerek 18 éves koráig. És minden fórumon hirdetném a gyerekek számára, hogy hova fordulhatnak segitségért, ha a szülők nem tartják be a tilalmat.
Ezt nem én találtam ki, már beszélnek róla Norvégiában, de szerencséjük, hogy még nem szavazhatok

Zuloaga  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-02-06 18:38   
2004-12-09 07:55, espa:

Szia Espa, jómagam nem dohányzom és kimondottan zavar a bagófüst és remek lehet olyan országban élni, ahol bárhova mész, nem kell ilyen kellemetlen akadályba ütköznöd, de úgy gondolom, hogy az ilyen jellegű és mértékű tiltás pszichikailag beszámíthatatlan következményekkel járhat a dohányzók körében, még akkor is, ha az ő egészségük érdeke is nyom a lantban.
Érdekes, hogy az alkoholizmust és a drogizmust (hopp, ezt így mondják?), mivel közvetlen nem hatnak ki íly mértékben a környezetre, nem "plombálják" ilyen drasztikusan. (Tudom, hogy a dohányzás az egy olyan ártalom, amivel akarva akaratlanul magaddal ránthatsz másokat, míg az alkohollal, droggal nem ez a helyzet. Ez utóbbiakban lehetsz önpusztító, míg mások egészségét nem rontod - csak családok mennek tönkre és lelkek és életek ... tehát ezeknek is megvan a másik oldala.)

Ma frontenisezni voltam és a teremben a társak miután abbahagyták a sportot, rágyújtottak. Nagyon nehéz volt megállnom, hogy ne szóljak nekik, mert borzalmasan zavart hogy míg én folytattam az ütögetést, dohányfüstöt kellett beszívnom (pedig távolabb mentek, a bejárathoz és mégis...). Toreláltam őket és biztos vagyok benne, ha szóltam volna, ők is torelálták volna az én nézetemet. A baj ott van, hogy ez a torelancia nem mindig kölcsönös.
Norvégia béklyót kötött rá.

espa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-02-02 18:27   
2005-01-31 07:32, upy:
-
Sziasztok! Nekem a barátom lakik Norvégiában. Az óceán partján laknak Birgen ben! Van itt valaki aki arra lakik?
----------
Bergenben?

Mi nem ott lakunk.
De voltunk már ott. Amennyiben Bergenről van szó persze.

upy  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-31 07:32   
Sziasztok! Nekem a barátom lakik Norvégiában. Az óceán partján laknak Birgen ben! Van itt valaki aki arra lakik?

espa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-12-09 07:55   
Mint esetleg tudjátok, Norvégia füstmentes lett. Azaz sehol nem lehet cigizni, még egy darabig az útcán és otthon igen, de már arról is beszélnek, hogy ezt is megtiltják, mert az utcán is zavarhat másokat, otthon pedig a lakásban, házban a gyerekek miatt (egyébként ezzel maximálisan egyetértek!!!)

Norvégia viszont egy erősen dohányzó nép ugy általában, és a fenti rendelkezés elég sok embert megrázott. Főleg étterem, kávézó tulajdonosokat.
Most bevezettek egy olyan lehetőséget, hogy azok az éttermek, kávézók akik ezt megtudják oldani, tarthatnak egy helyiséget a dohányzók részére.
Ez azt jelenti, hogy ebbe a helyiségbe a pincér nem megy be, hanem a kedves vendég kint megrendeli, fogja és beviszi, majd kihozza a mosatlant
(De ki takarit??? )

A dohányzók klubjának van egy évi 100-150 Koronás évi díja, kap egy kártyát és ezt a kártyát felmutatva rendelhet ételt-italt magának a különböző helyeken

Egyébként egyszer a következő történt a férjemmel még a dohányzó kártya előtt:
Evett egy kávézó dohányzó részében, és jött egy öreg néne, hogy leülhet-e az asztalához, mert máshol nem volt hely. Majd azt mondta, hogy ő ugyan nem dohányzik, de a nemdohányzó rész olyan üres, hogy nincs kedve ott egyedül ücsörögni, mikor a dohányzó részen olyan jó társaság van

Gagy  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-17 10:58   
2004-10-17 06:44, espa:
-
> Még Norvégiában, vagy.... ??
-
Igen, itt vagyok. A költözés nem megy egyik napról a másikra.
Én csak felvetettem a kérdést, ugyanis itt igen nagy a munkanélküliség és
engem ide tulajdonképpen nem köt semmi. Miért ne vállalnék munkát ott,
ahol még elboldogulok a nyelvvel ? Beírtam a Dánia nevû oldalra, de kihaltnak tûnik...

espa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-17 06:44   
Gagy hol vagy?

Még Norvégiában, vagy.... ??

Gagy  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-09-15 21:06   
2004-09-15 20:53, Perec:
-
>> A közoktatás színvonalát itt jó ideje egyfolytában ostorozzák...
Ez még nem jelenti azt, hogy rossz volna. Csak azt, hogy még jobbá szeretnék tenni.

>> Jó tömött tárca kell hozzá.
Persze. Aki jobbat akar, mint ami van, az fizessen. A tudás mindig is együtt járt a pénzzel.

>> Bocs, hogy belevauztam. Már megyek is.
Mindig szívesen vagy látva !

perec  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-09-15 20:53   
2004-09-15 19:55, Gagy:
-
Nem csoda, hogy mindenki, aki teheti, Angliába küldi a gyermekét tanulni. Nem csak középiskolásokat, hanem elemistákat is. Ott már külön norvég bentlakás-kolónia van.

Jó helyre!
A közoktatás színvonalát itt jó ideje egyfolytában ostorozzák, reformok és ellenreformok sorozatát vezetik be majd' minden évben, a csapból is az folyik.

Bár lehet, aki megengedheti magának, hogy külföldi bentlakásos iskolába küldje az elemista gyerekét, az pénzes magániskolába küldi. Jó tömött tárca kell hozzá.
Bocs, hogy belevauztam. Már megyek is.

Gagy  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-09-15 19:55   
2004-09-15 18:39, espa:
-
>> Nagyon nagy lemaradást hoznak be...
Dehogy hoznak be. Éppenséggel hogy nô manapság a különbség, elôreláthatóan néhány év múlva még nagyobb lesz. Itt újabban a 7. osztályban tanulják a tört-számokat ! Újsághír a napi sajtóból: egy felmérés szerint a 8. osztályosok olvasás-készsége romlott. Tehát 15 évesek és nem tudnak folyékonyan olvasni (a többség) az anyanyelvükön.

>> másban is későn ébredtek az oktatás terén.
Ez mese. A háború után jó volt az oktatás színvonala. A '70-es évek óta romlik folyamatosan. Az idén pl. a szülôi bizottságok választmánya kéréssel fordult a tanügyminiszterhez, hogy teljesen töröljék el, illetve tiltsák be a házi feladatokat !
Ez annak a következménye, hogy ezek a szülôk abból a generációból származnak, akik már gyerekként is nullák voltak...
Szintén idei felmérés: a végzett (!) tanítóképzôsök (førstskolelærer) 56 százaléka nem tudta mi a különbség a kör (sirkel) és a gömb (kule) között ! Gondolhatod, milyen tanító-generáció kerül ki évente.
Nem csoda, hogy mindenki, aki teheti, Angliába küldi a gyermekét tanulni. Nem csak középiskolásokat, hanem elemistákat is. Ott már külön norvég bentlakás-kolónia van.

espa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-09-15 18:39   
2004-09-15 17:22, Gagy:
-
Itt jut a világon a legtöbb pénz az oktatásra / tanuló, mégis az ENSZ felmérésen Norvégia rendületlenük a 27. helyet foglalja el.
: Hát ez meg hogy lehet ?
------------------------------

Megmondom én hogy lehet: Nagyon nagy lemaradást hoznak be, mert sokáig nem törődtek vele, hogy mit csinálnak a gyerekek az iskolában, és a világ(jobbik fele) elhuzott mellettük. Most kaptak észbe, és azért ez a sok pénz és a 27. hely. Most kezdik csak teleszórni az iskolákat számitógéppel. És persze minden másban is későn ébredtek az oktatás terén.

Persze kell pár év, hogy a későn ébredők felzárkózzanak

espa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-09-15 18:34   
Gagy nem kell hogy engem meggyőzz.
De miért irod, hogy saját magamat idéztem? Nem is értem az egész mondatot. Leirtam, hogy honnan az info.

A másik: nevezheted politikának, de nem az.Mondom, hogy nem a vikingek csinálták a listát. Állitólag ez egy autentikus international szervezet. Igyekszem utánajárni, hogy melyik. És: egy magyar ujságban olvastam tavaly. Érted? Nem az Aftenposten-ban, vagy Dagbladet-ban, nem is a Se og Hor-ben.

Mégegyszer mondom engem nem kell meggyőznöd, ha visszanézed azirásomat van elég kacagó arcocska... Nnnnaaaa.

Gagy  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-09-15 17:22   
2004-09-15 16:12, espa:
-
2004-09-15 16:11, espa:

>> 2004-09-15 16:11, espa:
Te itt saját magadat idézted ?

Jobban meg kell nézni, miféle statisztikát használsz ! Annyira csalóka, hogy politikai félrevezetésre is alkalmas. Ilyen Norvégia esetében is. Pl. itt van a világon a leggazdagabb juttatás kismamáknak, nyomorékoknak és más hátrányos helyzetűeknek. De a társadalom nagyobbik része nem kismama vagy nyomorék ! Itt jut a világon a legtöbb pénz az oktatásra / tanuló, mégis az ENSZ felmérésen Norvégia rendületlenük a 27. helyet foglalja el.
Látod, milyen félrevezető: ha csak a juttatott pénzt említem, akkor mindenki csettint: ez igen, ott törödnek az oktatással ! De ha folytatom a 27. hellyel, akkor minden értelmes ember felvonja a szemöldökét: Hát ez meg hogy lehet ? Itt jön be a képbe a politika: a mondat melyik felét idézem és melyik felét hallgatom el ?

Ami az életszínvonalat illeti, ezernyi ”félmondatos” statisztika létezik. A legreálisabb a közgaszdászok által használt ”vásárlói kosár”. Egy kétgyermekes családot vesznek alapul, ahol mindkét szülő középfokú végzettséggel rendelkezik és munkában vannak. Számba veszik, hogy mire van szükségük egy évben (átlagos és jellemző áruk): csak mutatóba:
50 liter benzin, négy mozijegy, két éves buszbérlet, 2 kg. vaj, 10 kg. cukor, két rend ruha, 20 kWh. áram, egy 500 íves írópapir-csomag, 4 pár cipő stb. Van vagy 300 tétel, ezeket összevetik az átlagkeresettel.
A legnagyobb norvég napilap (Aftenposten) híradása szerint ebben a statisztikában Norvégia Európában (!!!) a 16. helyet foglalja el.

espa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-09-15 16:12   
2004-09-15 16:11, espa:
-
Kedves Gagy! Nem zőccség, statisztika
Ráadásul nem is a vikingek találták ki.

Az van, hogy x ideje készül a világon egy statisztika, mindent beledobnak egy kalapba és kiderül, hogy melyik az a 10 ország ahol a legjobb és ahol a legrosszabb élni. Ezt valamelyik nemzetközi szervezet csinálja, és évenként kiadják.

Nagyjából az én férjemnek is az volt a véleménye mint Neked

Egyébként én először magyar ujságban olvastam, és rögtön rárontottam a férjemre, hogy mit dicsekszik, alig tudta megmagyarázni, hogy ártatlan

Megnyugtatlak Magyarország egyik 10-ben sincs benne !

Gagy  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-09-15 12:57   
2004-09-15 06:18, espa:
-
> ahol negyedik éve a legjobb élni a világon.

Ezt a zöldséget meg honnan veszed ? Nehogy az egy fôre esô nemzeti jövedelem-féle statisztikákból. Mert az beugrató, hamis és nem erre vonatkozik.

Gagy  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-09-15 10:25   
2004-09-15 06:18, espa:
-
> Látom el akarod hagyni azt az országot, ahol negyedik éve a legjobb élni a világon.
-

Nekem a legjobb is kevés...

Gagy  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-09-15 10:25   
2004-09-15 09:23, ubuge:
-
Igazad van, ez a magyarázata.

ubuge  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-09-15 09:23   
2004-09-14 19:02, espa:

-
De miért hig palacsinta???
-

Azért, mert létezik kőttes palacsinta is, amely élesztővel dagasztott tésztából készül, túró, káposzta, íz vagy egyéb kerül bele tölteléknek, és bő olajban sül ki.

espa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-09-15 06:18   
2004-09-14 22:37, Gagy:
----------------

Látom el akarod hagyni azt az országot, ahol negyedik éve a legjobb élni a világon.
Mazochista vagy kedves Gagy?

Gagy  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-09-14 22:37   
2004-09-14 21:27, espa:
-
Kellene egy pár helybeli info.

espa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-09-14 21:27   
2004-09-14 20:43, Gagy:
-
Espa,
ismersz-e valakit Dániában ?
--------------
Nem. Miért?

Gagy  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-09-14 20:43   
Espa,
ismersz-e valakit Dániában ?

Gagy  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-09-14 20:41   
2004-09-14 19:02, espa:
-
Igazad van, elírtam, mert közben az angol nevét néztem, aztán azt is elírtam...

Nem tudom, szerintem a "nem híg" palacsinta is ugyanaz. Tájszó lehet, miként ugyanazt a palacsintát a Biharban csúsztatott palacsintának hívják.
Hignak azért lehet híg, mert hígan töltöd be és szilárdan veszed ki
Csúsztatottnak azért csúsztatott mert amikor kész van, zsíros lévén, csak úgy ki lehet csúsztatni a serpenyôbôl...

espa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-09-14 19:02   
2004-09-14 18:57, Gagy:
-
2004-09-14 17:25, kaytee:
-
Az amerikai pacake-t itt is panekake-nak hívják, megfelel a magyar hígpalacsintának.

pannekake. Csak hogy kötözködjek

Még azt is szeretem benne, hogy készítéskor fel lehet dobni a levegôbe és úgy fordítani meg, hogy egyet szaltózik a levegôben, miközben alátartom a serpenyôt...

Hogy te milyen ügyes vagy !!

Gagy  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-09-14 18:57   
2004-09-14 17:25, kaytee:
-
Egyetértek Veled, én is jobban szeretem a palacsintát. Az amerikai pacake-t itt is panekake-nak hívják, megfelel a magyar hígpalacsintának.
Még azt is szeretem benne, hogy készítéskor fel lehet dobni a levegôbe és úgy fordítani meg, hogy egyet szaltózik a levegôben, miközben alátartom a serpenyôt...

kaytee  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-09-14 17:25   
Köszönet a krumplispalacsinta magyarázatokért és receptekért.
Nem kétséges, maradok a magyar palacsintánál és az amerikai pancake-nél. Sokkal egyszerübbek és jobb izüek, gondolom.

Ugrás a ( előző lap 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó