2022. augusztus 08. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> MON 2002 - 2011 >> Rudolf Steiner Svàjcban
Új topik indítása   Üzenet küldése
 Tessényi Györgyi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-09-24 05:20   
2004-09-23 21:20, csudafa_CH:
Kedves csudafa_CH,

nagyszerü, hogy egy szakertö került sorainkba! Akkor is örülök, ha nagyon elfoglalt vagy es aligha lenne idöd minden kerdest megvalaszolni. Amiröl itt eddig szo volt, az csupan az atlagember tapasztalata, hogyan hat ki az antropozofia a svajci mindennapokra. Töled minösegeben es mennyisegeben is ettöl jelentösen többet lehetne megtudni. De azert megteszem az elsö lepest, hatha talalsz 10 percet a valaszra.Hogy kerültel az Antropozofia közelebe?¨Mostani tartozkodasod Dornachban meghivasra törtent, vagy kiküldetes az otthoni körök tamogatasaval?
De kesöbb erdekelne, hogy "vallaspotlo"-nak, ahogy itt sokan velik, eled e ezt a tanitast? Mi a szemelyes velemenyed Rudolf Steiner-röl? Elnezest! Erre mar aligha fogsz valaszolni, nem csak idöhiany miatt

csudafa_CH  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-09-23 21:20   
Jo estet a Hölgyeknek, Uraknak!

Nem tagadom, felkaptam a fejem a teemacim lattan, ugyanis valamelyest erintett vagyok magam is...
Dornachban tanulok immaar 3ik eeve a Goetheanum diakjakent.
2 evig antropozofiat (a filozofia alapjait)
hallgattam, angolul.
Iden oktobertol a nemet muveszeti evfolyam hallgatoja leszek.
Az antropozofia mellett a kapcsolodo elmeeletek, iranyzatok
is foglalkoztatnak.
Jelenleg a XIX-XXik szazad fordulojaan, a nemet
nyelvteruleten kibontakozo teozofiai, ariosophiai, völkisch-okkultista mozgalmak
evekenyseegeet tanulmanyozom, különös
tekintettel a nemzetiszocializmus okkult elmeeleti
hateret is ado Thule Tarsasaag es a Germanenorden tevekenyseegeere.
Sajnos rendkivül elfoglalt vagyok, ezert
erdeklödees eseteen elöre elneezest kerek, ha keesneek a valasszal.
Szemelyesen viszont szivesen talalkozneek barkivel egy zürichi latogataasom alkalmaaval a közeljövöben.
üdv, Zsolt
Ui.: többet rolam a bemutatkozasoknal
(Utitars, Ismerkedees)

Tessényi Györgyi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-07-16 15:57   
2004-06-22 20:08, any:
-

Szia Any,
bizonnyal szabadsagodat töltöd, ezert nem hallok felöled, pedig az idezetek nagyon erdekelnek es örülni fogok nekik!!!!
Jo pihenest es a legközelebbig:
üdvözlettel
Györgyi

any  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-06-22 20:08   
Szia Györgyi
Steinertől van a Gyermeknek nevelése szellemtudományi szempontból - ez a cím, ami nekem megvan. De később még meg fogom venni a Nevelőművészet címűt, és van a Morális nevelés szellemtudományi szempontból című ami még elég érdekes lehet. Maga az antropozófia - szellemtudomány - azt mondja, hogy az ember szellemi lény és 4 "testből" áll - fizikai test, étertest, asztráltest- vagy érzőtest, és az Én test - ez csak az ember sajátja. Egyébként ez a felosztás néhány filozófiával mely a minden egy elvére épül nagyon szépen egybevág.az ásványok, növények és állatok - fejlődés itt a "testek" számával is modellezhető.(lehet hogy ez zavaros de nincs jobb szavam rá majd még gondolkodom rajta)A tudomány és módszerei csak azt fogadják el ami látható - hallható és tapintható. Bár szerintem ez dőreség mert ha csak belegondolunk, hogy az ember vizuálisan vezetett lény ez azt jelenti, hogy az infóit 80%-ban látás utján szerzi, a hullámhosszok tartománya - ami a fény is pl - elég széles skála és ez a mennyiség csak egy oktávnyi kb - erre mondta egy filozófus hogy az emberek nagy része 2%-ban tudják, hogy mi történik körülöttűk.
De vissza Steinerhez - szóval a nevelés egyik lényege, hogy amikor a gyerek megszületik akkor csak a fizikai teste önálló - a többi "test" burokban van -az anyánál - és amikor ezeket is megkapja az a fogváltás - és nemi érés - időszaka. Az első időszak - ovoda - a gyerek utánzással tanul, tehát nem láthat olyat amit nem utánozhat - de szép is volna - az iskolás kor is fontos mert hasonló módon mint Piaget-nál az első szakaszban -alsó tagozatos - nincs fogalmi gondolkozás - nem így hívja de azt hiszem így jobban lejön - tehát hiába tartunk mindenféle elvont előadást ami nem kézzel fogható nem érti meg.(szerintem van benne valami)Később alakul ki ez a képesség.A másik ami nála fontos a kreativitás, aktivitás - vagyis a mindennapi dolgok kezelése ami nem egy hátrány. Legközelebre keresek néhány idézetet is amit ide írok.
Szia any

Tessényi Györgyi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-06-21 13:00   
2004-06-18 16:57, any:

Szia any,
köszi a kiado neveert!
Gondolom lattad ennek a topiknak a kezdö oldalan, hogy a hangsulyt en is a Steiner iskolakra helyezve probaltam megközeliteni. Ezzel nem allok egyedül, az idegenkedes Steiner ideologiajat illetöen annak ellenere nagy,hogy a nevelesi gyakorlatban sikeresen beepült itt Svajcban.
Ezert jarhato utnak erzem, ha arrol beszelünk itt, ami pozitiv hatasu a tarsadalomban, a mindennapi eletben.
Örülök, ha igeretedet bevaltod, es amit ismersz töle leirod!
Üdvözlettel:
Györgyi

any  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-06-18 16:57   
Sziasztok, Steiner könyveket nálunk a Jáspis kiadó ad ki, elküldhetem a címet, ha valakit érdekel, de a neten is megtalálható - valahogy úgy, hogy www.jaspis.hu - de én is keresővel találtam meg.
Én nem mindent fogadok el töle de a gyereknevelési gondolatai értékesek. Ha van igényetek rá akkor idezhetek a könyvéből néhány gondolatot.Ezek valóban előadás szövegek, amiket összegyűjtöttek.
üdv:any

Tessényi Györgyi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-06-18 08:41   
2004-06-16 22:05, gvirag:

Mindent feljegyeztem, es tovabbitom a "könyvesboltomnak", hogy mar varjon, ha hazamegyek!
Nagy köszönet a pontos ismeretekert!!!
Te ismered Steiner munkait különben is?
Üdv
Györgyi

gvirag  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-06-16 22:05   
Rudolf Steiner 1907 május 22 és június 6 között Münchenben tartott 14 előadást, amelyeknek hiteles magyar fordítása "A Rózsakeresztesek Teozófiája" címmel 2000-ben jelent meg az Új Mani-feszt Kiadó gondozásában, Budapesten. ISBN 963 00 4726 8

Rudolf Steiner a szóbanforgó előadás sorozat idején a Teozófiai Társaság német tagozatának főtitkára volt.

Tessényi Györgyi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-06-16 18:44   
2004-06-16 07:44, Zuloaga:
Draga Zulo,dehogyis szegyen!!!Es fogalmam sincs , mit lehet otthon megkapni, de megigerem utananezek!
Ramfer mar egy kis felfedezes!!-

Zuloaga  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-06-16 07:44   
Szégyen ide, szégyen oda, de én nem tudtam Steinerről.
Ezt pótólván, Györgyi melyik könyvét ajánlanád?
(Lehetőleg magyar kiadásban és feltétlen beszerzem odahaza.)

Tessényi Györgyi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-06-16 05:47   
2004-06-15 23:16, gvirag:
-
Arról a Steinerről van szó aki "A Rózsakeresztesek Teozófiája" c. könyvet írta?
(Die Theosophie des Rosenkreuzers)
-
Valoszinü, ha a keresztneve Rudolf, en mint irtam, a 300könyvet nem ismerem, ami töle es rola szol.De ez a cim ugy beleillene...

gvirag  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-06-15 23:16   
Arról a Steinerről van szó aki "A Rózsakeresztesek Teozófiája" c. könyvet írta?
(Die Theosophie des Rosenkreuzers)

Tessényi Györgyi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-06-15 05:25   
2004-06-14 06:09, any:
Szia any,
valtozatlanul erdekel, amit a gyereknevelesröl irsz, ha megerkezel. Egyre kell vigyazni, hogy a topikba beletartozik e, vagyis a:" Rudolf Steiner Svajcban", vagy inkabb egy masikba, ahol a nevelesröl altalaban van szo. Magam is pedagogus vagyok, talan ezt az elözökböl is kitalaltad es valtozatlanul erdekel amit emlitettel, hisz mindig jo kicserelni a gondolatokat. Remelem szep hetet töltesz a müvesztelepen, megirnad maganüzenetben, melyik müvesztelepröl van szo??
Üdvözöl
Györgyi

any  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-06-14 06:09   
Szia Györgyi
Igen írok róla majd, nem az antropozófiára épül de szellemiségében az empátián és a megértésen alapszik - azért kapcsoltam össze mert mindegyik jól alkalmazható a gyereknevelésben.Nekem egyébként is sajátos nevelési elveim vannak - szabadság - felelősség vállalás nélkül egyszerűen nincs és erre kell megtanítani a gyerkőcöket stb.. Késöbb majd többet írok, de most 8-kor indulok művésztelepre egy hétig, és sajna nem vihetem a laptopomat mert csak árm van internet nincs,majd utána bővebben.
üdv:any

Tessényi Györgyi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-06-13 11:57   
2004-06-13 09:56, any:
-
Szia any,
a Rogers elmelet szinten az antropozofia alapjara epül? Ugye irsz rola?
üdvözlettel
Györgyi

any  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-06-13 09:56   
Sziasztok a Steiner témához csak annyit, hogy én tanár vagyok, sok hasznos elmélete van ami használható, ez un. humanisztikus nevelés de korlátok azért vannak, aktivizáláson alapul, a különleges mozgásos-táncos gyakorlat pedig valójában a koordinációt segíti. Ma már egyes iskolákban ahol diszlexiás gyerekeket tanítanak ott is használnak különböző mozgásokat, így lehet javítani a féltekék(agy) közötti összhangon.Én most Rogers-i elméletekkel foglalkozom, és akaratneveléssel. Szeretném a művészetterápiát alkalmazni az oktatásban - sok munkám lezs még vele.

Tessényi Györgyi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-31 10:54   
Eddig megmaradtam a tapasztalati szinten, mennyire atelhetö a hetköznapokban Steiner hatasa, hol van jelen, amit antropozofianak nevezünk.
Egy meghatarozassal folytatnam, amit ma reggel talaltam.
Antropozofia: annak a felismeresnek az utja, ami az emberi leny szellemiseget a vilagmindenseg szellemisegehez szeretne vezetni...

andi_usa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-30 20:54   
Kedves Györgyi,

Rudolf Steiner 1861-ben született és 1925-ben halt meg, megnéztem az elözö linken.

Igen, csodálatos, hogy az Interneten mindent meg lehet nézni és elérni. Az osztrákok is lassan de biztosan követték a többieket.

Andrea

Tessényi Györgyi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-30 19:13   
2004-05-30 17:51, andi_usa:
Kedves Andrea,
gratulalok neked, ahogy az informaciokat az interneten egy pillanat alatt elövarazsolod!
Es most legalabb tudok a becsi Dorotheumrol, az sem semmi:-)
A nevetes meg mindig jot tesz az egeszsegnek!Nem tudom Steiner tudott e jokat nevetni, nem hiszem, de eleg fiatalon halt meg, legalabbis ugy erzem....viszonylag fiatalon.
Tovabbi derüs talalkozasokra:
Györgyi

andi_usa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-30 17:51   
Kedves Györgyi,

jaj de jot nevettem! Hiába, tul korán keltem fel és nem ittam még elég kávét mikor azt irtam! 2004-05-30 16:15 abbol levonsz 9 orát..most reggel 8:53 van itt, a MON ezt mutatja 2004-05-30 17:51.

Persze hogy nem féltem a bécsi Dorotheumban ahol késöbb nagymamámmal voltam arany Ferenc Jozsef érmeket nézni és venni. Azota is szeretem az ékszert!

http://www.onetwosold.at/default1.asp?C=ShopFeatured&IDShop=1

Itt van Rudolf Steiner arcképe http://www.goetheanum.ch/rsteiner_d/

Andrea

Tessényi Györgyi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-30 17:13   
2004-05-30 16:15, andi_usa:
-
Kedves Andrea,
a Goetheanum Dornachban van, te nagyszerüen összevontad Dorotheumnak, de ök erröl meg nem tudnak;-)
Majd javasolni kene!
Szep joestet!
Györgyi

andi_usa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-30 16:15   
Kedves Zsuzsa,

nekem is ilyen gyerekkori emlékeim vannak, féltem mikor a Dorotheumot megnéztük akkor!

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-30 04:19   
Kedves Györgyi,
örvendek, hogy fejest ugrottál a Steiner témába. Magam például szintén elég sok fenntartással vagyok Steiner iránt, sőt, félek is tőle, valamilyen ismeretlen okból. Remélem, hogy a rovatod által békét kötök vele.

Tessényi Györgyi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-05-29 20:26   
Félve indulok, hisz nem tartozok antropozofikus körökhöz, és Steiner életmüvéröl sem olvastam könyveket. Pedig nagy szàmban vannak, ugy hallottam 250 körül.
Steiner az osztàk-magyar monarchia szülötte, s mielött Svàjcba került,Németorszàgban élt, ahonnan kiutasitottàk. Bàzel mellett épült fel a Goetheanum, a szellemi központ, minderröl az interneten böven lehet olvasni.
A mindennapok emberét ha kérdeznénk Svàjcban, mi jut eszébe Steinerröl, azonnal ràvàgja: a Steinerschule.
Kik küldik gyermeküket egy ilyen iskolàba?
Két fö csoportot emlitenék.
Azok a szülök, akik a liberàlis nevelés hivei és a kreativitàs halàlànak tartjàk a fegyelmezett köziskolai rendszert.
A màsik csoport, akik valamilyen okbol kifolyolag nem értenek egyet az iskolapszihologussal, aki speciàlis iskolàzàst ajànl,és a Steiner iskolàtol remélik, hogy ott majd kibontakozik a gyermek minden màssàga ellenére is.
Sikeresek ezek az iskolàk a tuljelentkezés ellenére is, de màr hallottam valaki hàta mögött mondani: meglàtszik, hogy Steiner iskolàs volt, nem ismeri a rendet.De ebben böven lehet elöitélet, intolerancia, én ebben nem tudok véleményt adni.
Az antropozofikus alapokon àllo otthonok fogyatékos felnöttek szàmàra szintén jo hirüek.Ezen a területen nagy igényekkel jelentkezik a tàrsadalom és mégis àllando harc folyik a fennmaradàsért, ajàndékozàs, hagyaték, jotékonysàgi piacok, vàsàrok fontos bevételi forràst jelentenek.
Mezögazdasàgi, ipari termékek az antropozofia alapjàn szintén közismertek.
Pl.a Veleda termékek meglehetösen dràgàk, de aki a jo minösègre ad és pénze van, megveszi, drogériàban, patikàban.
Müvészeti, épitészeti alkotàsok is vannak, izlés dolga kinek tetszik, nekem idegen és nem talàltam hozzà utat.
Könyvek, képzés.
Kapcsolat àll fenn ezotérikus irànyokhoz,sokszor nehéz kitalàlni,melyik is volt elöször...
Sokan vallàs helyett az antropozofiàt vàlasztottàk, és élnek aszerint, egyik szigorubban, màsik kevésbé.
Elsöre ennyit,szivesen olvasok kiegészitést,söt ellenvéleményt is!!!

Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó