2018. július 22. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> Németország >> Németország - szokások, különbségek
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( 1 | 2 következő lap )
 judit1990  módosítás |   válasz erre |   profil |  2012-09-26 22:55   
Köszönöm szépen a lelkesítést és a tapasztalatokat!

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2012-09-10 18:16   
Kedves Druszám,

magam már 37 éves N.o-i tapasztalattal rendelkezem, így érzékelem "a" német szemlélet, magatartás változását is sz ú.n. "tipikuson" belül. Noha Berlinben élek és ez a város meröben különbözik É-Rajna-Vesztfáliától, nyilván vannak magyar szemmel közös vonások. Anélkül, hogy belemennék az általad felvetett részletekbe, ajánlom általánosságban elolvasni az alábbi topic írásait:
http://www.magyaronline.net/forum/viewtopic.php?topic=1354&forum=4&19

Javaslom, hogy alulról = az elejéröl kezd.

Részletesebben késöbb.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2012-09-09 23:09   
2012-09-09 21:25, Fredi:
-

Üdv!

Hunor

Fredi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2012-09-09 21:25   
Kedves judit1990!

Isten hozott Németországba. Negatív tapasztalataiddal kapcsolatban jó ha tudod, hogy Németország nem létezik, csak Bajorország, Baden, Pfalz, stb. Ebből adódóan német nyelv sem létezik, legfeljebb csak a tudódok között, csak nyelvjárások - ebből származnak az említett moinoiall kapcsolatos kellemetlenségeid is. Mostanában a valós tények tükrében, na meg a médiák manipulációi miatt Magyarországnak nincs valami jó híre. Talán ezzel magyarázható, a helyenként rossz fogadtatásod. Azt viszont meg kell szoknod, hogy a német nép általában hidegebb a magyarnál, kevésbé impulzív, kevésbé érzelmes és a humort meg ne próbáld náluk keresni. Ettől függetlenül Németországban van egy többé-kevésbé működő demokrácia, egy aránylag még jól működő társadalom- és betegbiztosítás ás az élet általában néhány szinttel jobb, mint Magyarországon. Fel a fejjel és jó beilleszkedést!

judit1990  módosítás |   válasz erre |   profil |  2012-09-09 17:05   
Lassan fél éve élek Németországban és a Mahlzeit egyszerűen még mindig sérti a fülem. A moin-t egyszer hallottam, vesztemre rákérdeztem, hogy mi, ez 2 napig volt nevetség tárgya. Nem tudom, én csöppentem csak rossz helyre, vagy másnak is ilyen nehéz beilleszkedni, de sajnos nagyon sokszor néznek le amiatt, hogy magyar vagyok. Nem egy fiú hagyott ott beszélgetés közben mikor kiderült, hogy honnan jöttem. A lányok meg alapból alkalmat sem adnak a beszélgetésre. Mindez azért furcsa, mert alapból nagyon barátságos vagyok, soha nem voltak ilyen problémáim. Csapattársaim tetszését se sikerült elnyernem, hiszen nem a szüleim hatalmas autójával járok, hanem csak egy biciklivel. Ennyire rideg és érzéketlen embereket nem láttam még. Családjuk felé sem mutatnak túl sok érzelmet. Erre egy jó példa: fél év után tudtam meg hogy pár csapattársamnak gyereke, férje van. Ha meccsre kijöttek szurkolni az anyukának, ő se előtte se utána még csak oda se köszönt nekik.
Ami viszont pozitívum: az idősebb emberek nagyon kedvesek, segítőkészek, öröm rájuk nézni.
A törökök viszont a németekkel ellentétben kifejezetten barátságosak.

Blanche  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-01-11 18:42   
2007-01-11 13:04, hunor:
-
Nem kaptam tőled semmit, ezért nem tudtam, hol keressem, de megtaláltam:-)

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-01-11 13:04   
2007-01-11 12:54, dokilady:
-

Mivel föleg költözés, áttelepülés volt a témája, ezért a Németországba menni - Utazás, tanulás, letelepedés topikba tettem, de ezt meg is írtam, nem kaptad meg?

Hunor

PS: egyébként ha költöztetek, mindig mindenkinek megírom, így elméletileg nem fordulhat elő, hogy valaki nem tudja, hová került, kivétel ez alól csak a nagyon MONtörzstagok, akikről tudom, hogy mindent olvasnak mindenhol, így észreveszik az új helyen is az üzenetüket.

Blanche  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-01-11 12:54   
2007-01-11 09:25, hunor:
-

Hunor, hova tüntetted el a kerdesem az Ossi-Wessi topikbol?

Blanche  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-01-11 12:52   
2007-01-11 09:22, perec:
-
Jaja, mindegy milyen iranyba indulok el, a nemet ferfiember, akkor is elöttem masiroz:-)

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-01-11 09:25   
2007-01-11 09:22, perec:
-

És a férfi lép ki utolsónak, hogy a repülő széket az ő háta fogja fel.

Hunor

perec  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-01-11 09:22   
2007-01-11 06:37, dokilady:
-
"Udvariasság? hm ez érdekes itt: nem észleltem azt, hogy a főnököm vagy más férfikollegám férfi létére bárhol is előre engedett volna, ha belépett egy helyiségbe, mindig ő lépett be először, kezdetben arra gondoltam azért, mert ő a főnököm, de később tapasztaltam, más is így teszi."

Nekem ezt egyszer úgy magyarázták (Magyarországon), hogy éppen az udvariasság kívánja úgy, hogy a férfi lépjen be először bizonyos vendéglátóipari egységekbe, mert az esetlegesen repülő pofont így nem a hölgy kapja.

Blanche  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-01-11 06:37   
Nagyon jók a hozzászólásotok, élvezettel olvastam. Több mint másfél éve élek Sachsen-Anhaltban, és mindezen általatok felsorolt szokásokat tapasztaltam. A "Mahlzeit"-ot nem értettem, de tényleg ebédidőben 12-15 óra között így köszönnek a jó napot helyett a kórház udvarán, akkor is, ha épp nem ebédelni mész. A Guten Appetit-ot evés előtt nagyon ritkán mondják.
Udvariasság? hm ez érdekes itt: nem észleltem azt, hogy a főnököm vagy más férfikollegám férfi létére bárhol is előre engedett volna, ha belépett egy helyiségbe, mindig ő lépett be először, kezdetben arra gondoltam azért, mert ő a főnököm, de később tapasztaltam, más is így teszi. Nekem ez furcsa.
A reggeli "Moin" még mindig fülsértő számomra, de már megszoktam.
A hosszúra eresztett kávé az első hónapban borzalmas vízízű volt, főleg, hogy cukrot sem adtak hozzá:-), mára hozzászoktam, a kávét és teát is cukor nélkül iszom, mit tehettem, az asztalukon soha nem volt cukor:-)

Szilvoka_1  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-11 18:06   
2005-01-11 17:58, Pompéry Berlin:
-
Most egy pozitivum:
itt sokkal több lehetösegük van toloszekes embereknek, mint otthon. Buszon, villamoson gond nelkül közlekednek es minden epületbe bejutna, mellekhelyiseg is van mindenhol a szamukra. Ebben MO-nak meg fejlödnie kell!

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-11 17:58   
2005-01-11 17:51, Szilvoka_1:
-
Inkább arról van szó, hogy ott mások a normák. Talán a mi mentalitásunkhoz képest szívélyesebb, közvetlenebb, de ott se akarj elütni a helybeli szokásoktól.

Nota bene, ezek a problémák országon belül is megvannak. Több bennszülött berlinit tudok, aki még a megosztottság idején nyaralót vett Bajoroszágban - helyesbítek: Bayerischer Wald, Franken - és évekig jól érezte ott magát. A vakációban mint túrista. Aztán nyugdíjasként odaköltözött, majd fél-két éven belül ismét visszajött Berlinbe. Nem fogadták be. Mert, ugye más a vendég - főleg, ha pénzt hoz - és más a szomszédként betolakodó idegen.

Szilvoka_1  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-11 17:57   
2005-01-11 17:52, Pompéry Berlin:

-
Tapasztalatom szerint a látókör szűkössége nem földrajzfüggő.
-
Ez igaz. De a zarkozottsag, szotlansag, passzivitas, visszafogottsag talan. Ha csak a delen elö spanyolokat vesszük alapul. Bar tudom, vannak zarkozott, visszahuzodo spanyolok is, nem mindegyik olyan tüzes, temperamentumos!

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-11 17:52   
2005-01-11 17:38, Szilvoka_1:
-
Tapasztalatom szerint a látókör szűkössége nem földrajzfüggő.

Szilvoka_1  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-11 17:51   
2005-01-11 17:49, Pompéry Berlin:

-
Gondolod, hogy ez Észak-Dél-kérdés? Mintha székelyek lennének a halászok arrafelé. Nem?
-

En tenyleg nem tudom...Nemeto. deli reszen meg nem töltöttem el hosszabb idöt. De masoktol ezt hallottam.

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-11 17:49   
2005-01-11 17:46, Szilvoka_1:
-
Gondolod, hogy ez Észak-Dél-kérdés? Mintha székelyek lennének a halászok arrafelé. Nem?

Szilvoka_1  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-11 17:46   
2005-01-11 17:32, Pompéry Berlin:
-
Aposom meselte, hogy ö bremai letere csodalkozott egy eseten az Eszaki tengernel, ahova gyakran jarnak. Vannak ott halaszok, akik naponta kijarnak a kis hajojukkal a tengerre es hallal meg mas herkentyükkel ternek vissza, amit a parton eladnak. Aposom (nem egy szoszatyar ember) odament venni, mondta, Guten Morgen. Semmi. Meg csak ra sem nezett a halasz, mintha nem vette volna eszre, hogy ott egy vevö. Na, ö azert folytatta. Kerek ezt es ezt. Megint semmi reakcio. Mar igencsak csodalkozott, mikor a mellette allo helybeli megszolalt, hogy "ne mondjon semmit, csak tartsa oda a tasakot es a halasz telepakolja. Aztan nyomja a kezebe a penzt." Azota igy vesz halat a halasztol.

Szilvoka_1  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-11 17:38   
2005-01-11 17:30, Pompéry Berlin:
-
Minél egyszerűbben struktúrált valaki, annál kevésbé várhatsz nyitottságot.

Ferjem azt is szokta mondani, hogy az eszaki emberek "Fischköpfe" (Fischköppe auf Plattdütsch), azaz nagyon makacsak, zarkozottak, passzivak, kicsit szüklatokörüek. Talan ez is közrejatszhat...Delebbre biztos masak az emberek. Szerinted?

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-11 17:32   
2005-01-11 17:13, Szilvoka_1:
-
1.) Törökország nagyon szép
2.) Köszönöm szépen
3.) Magyar vagyok, nem beszélek törökül

Többet változatot is tudok tanácsolni, de már ez is kimeríti a "Német szokások ..." c. téma kereteit.

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-11 17:30   
Minél egyszerűbben struktúrált valaki, annál kevésbé várhatsz nyitottságot. A nagyon egyszerű munkatársunk, aki hasonlóan szűklűtókörű családból jön, rendszeresen a kapu előtt dohányzik. Számtalanszor lát hazajönni megpakolt szatyrokkal. Nemcsak, hogy magától nem segít bevinni, de már többször betette előttem az ajtót. Az sem motiválja, hogy a fizetése tőlem függ. Nem rosszindulatú, csak egyszerűen neveletlen.

"Von-und-zu" környezetben, ill. a bankigazgató, igazg.tanács elnöke, egyetemi tanár, stb. körökben számíthatsz arra, hogy előreengednek a liftben. Joschka Fischer, pl. hátulról rádköszön a házban akkor is, ha két perccel előbb érkezvén fél emelettel előtte jársz a lépcsőházban. (Ismeretségünk különben egyoldalú.)

Szilvoka_1  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-11 17:13   
2005-01-11 17:11, Pompéry Berlin:
-

Járj a törökökhöz bevásárolni! Ha még ráadásul azt is mondod, hogy "Türkie csok güzel", valamint "Tesekür ederim", továbbá "Ben madzsarim, türkcse bolmijórum", akkor kiviszik egészen a kicsiba a szatyrot és kapsz még egy fej salátát ráadásnak. (Velem ez előfordult többször is.)

-
Huha, mit jelentenek ezek a szep mondatok?

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-11 17:11   
2005-01-11 17:05, Szilvoka_1:
-
... Viszont szokas elvenni a nöktöl a nagyobb szatyrokat, csomagokat. Itt ez is eltünöben van lassan. Nekem legalabbis ugy tünik.
-
Járj a törökökhöz bevásárolni! Ha még ráadásul azt is mondod, hogy "Türkie csok güzel", valamint "Tesekür ederim", továbbá "Ben madzsarim, türkcse bolmijórum", akkor kiviszik egészen a kicsiba a szatyrot és kapsz még egy fej salátát ráadásnak. (Velem ez előfordult többször is.)

Szilvoka_1  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-11 17:09   
2005-01-11 17:02, Pompéry Berlin:

Egyetertek Veled. Barati körben, ahol fiatalok vannak, tenyleg nem pakolnak mindent 2 csesze tea utan.
Es ahogy az anyosodat leirtad, abban szinte raismertem az enyemre!

Szilvoka_1  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-11 17:05   
2005-01-11 16:52, Pompéry Berlin:
-
Aha. Már értem, hogy mit hiányolsz. Nem, a csapóajtót aligha fogják nyitvatartani Neked, ha látnak 20 m-re közeledni.

- igen, de meg a szomszed is hagyja bevagodni a kapuajtot, mikor kinez az üvegen es latja, hogy mar a lepcsön allok (kb. 1 meterre). Elöször puffogtam es mondtam a ferjemnek, hogy hat ez meg mi volt!? Neki pedig fogalma sem volt, min vagyok kiakadva. Ugy kellett elmagyaraznom.

Arra végképp ne számíts, hogy az úr, ha megállt, kiszálljon, körbejárja a kocsit és a másik oldalon kinyissa Neked az ajtót

- OK, ez mar Magyarorszagon sem szokas.
Viszont szokas elvenni a nöktöl a nagyobb szatyrokat, csomagokat. Itt ez is eltünöben van lassan. Nekem legalabbis ugy tünik.

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-11 17:02   
2005-01-11 16:51, Szilvoka_1:
-
Gyerekek, az én anyósom is ilyen volt. De ez nem az egész ország! Ma már tudom, hogy
a.) nekem nagyon idegen, végtelenül kispolgári életforma szülötte. Mást nem ismert, nyelvet nem beszélt, nem utazott, minden szokatlan dologtól idegenkedett. Betege volt, hogy a fia ilyen 3. világbelit választott.
b.) Életében nem volt több vendége egyszerre, mint 6, ez a veszély is max. 2-3x fordult elő egy évben.
c.) Ennek megfelelően ez a macera tehertétel volt, abszolválandó kötelesség és nem a találkozás öröme ambicionálta. (Halálra válna, ha látná nálunk az állandó jövés-menést, szállóvendégek sorát, a nemzetközi bábeli zűrzavart, az unokája soknyelvűségét. Vagy sem. Lehet, hogy megszokta volna. Még a házasságkötésünk előtt meghalt.)

Ma is előfordul, ahol ez a minicsalád-centrikusság változatlanul anyáról lányára öröklődik. Vegyétek olybá, hogy van ilyen. Ennyi. A barátokat - a rokonokkal szemben - magunk választjuk. Ez nagy előny.

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-11 16:52   
2005-01-11 16:37, Szilvoka_1:
-
Aha. Már értem, hogy mit hiányolsz. Nem, a csapóajtót aligha fogják nyitvatartani Neked, ha látnak 20 m-re közeledni. Sem a kabátot feladni. Arra végképp ne számíts, hogy az úr, ha megállt, kiszálljon, körbejárja a kocsit és a másik oldalon kinyissa Neked az ajtót! Volt ilyen szállóvendégünk a nagyon is tradicionális Délafrikából. Betegre nevettük magunkat. Addig nem mozdult, míg a férjem ki nem segítette a kocsiból. Ezt ő különben szorgalmasan teszi - 80 fölötti hölgyeknél.

Szilvoka_1  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-11 16:51   
2005-01-11 13:21, mogyoro80:
-
OO, igen. Sachsenben abszolvältam ket eve a szakmai gyakorlatomat es ott is 11 orätol 15 oräig igy köszöntek egymäsnak az emberek. megszoktam es utäna egyszer berlinben az uramnäl az egyetemen is "elszoltam magam" - hät uuugy neztek räm!!!
- Jo lehetett

"Nekem szemely szerint furcsa a tejes ill. tejszines tea nem birom meginni! "

en mär räälltam: meßmer Rai Vanille, cukor es tejecske - tenyleg jo, mint egy vaniliäs izü tejeskäve.

- Hat en is probaltam megszokni, le is eröltettem a torkomon mar többször vendegsegben. De en otthonrol hozom a Pickwick teakat, amit szigoruan citrommal iszom Persze nagyot is neznenek a vendeglatok, ha citromot kernek a teahoz, azt hiszem! Ha kavezoban iszunk teat, akkor is gondolkodoba ejtem szegeny pincereket, mikor kerdezem, hogy hoznanak-e nekem citromot a teahoz!

" Es a haziasszony azonnal elkedz összeramolni a konyhaban meg elmosogatni. "

anyosom is ilyen.

- Meg az enyem is! Nalunk otthon az ilyen iszonyu udvariatlan lenne. Meg a pakolas, mosogatas is. Nekem olyan erzesem volt, hogy na, akkor most "ki vagyunk dobva".
De most megertettem valamit: Ha kerdezte anyosom, kerek-e meg egy teat vagy meg egy sütit, en sokszor azt mondtam, köszönöm, majd kicsit kesöbb. Erre olyan furcsan neztek, gondolom, azt gondoltak, hogyhogy kesöbb, hiszen mindjart leramolunk!

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-11 16:47   
2005-01-11 16:42, Szilvoka_1:
-
Örülök. Csak panaszkodj nyugodtan, 30 éves tapasztalataim tárházából nagy valószínűséggel akad "vonatkozó" történet.

Ugrás a ( 1 | 2 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó