2018. július 22. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> Németország >> Hagyományos német ünnepek, szokások
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( 1 | 2 következő lap )
 hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2011-09-13 21:56   
ZsuzSkA82 ÜZENETE:

1 éve vagyok Rustba, nem szoktam fórumozni, viszont sehol nem találok segítséget. Sajnos temetésre kell mennem és nem ismerem az itteni hagyományokat, templomi temetés lesz, nem tudom mi illik. Nagyon szerettem és szeretnék illően hozzájárulni a búcsúztatásához, nem szeretnék úgy állni ott mint egy tök. Ha valaki ismeri hogy zajlik, megköszönném, ha küldene egy linket, forrást, vagy leírná.

Fredi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-05-01 09:33   
Ha valaki kezdő internetező, azt hinné ma az always ünnepe, ezen a linken ez van legfelül, mint ahogyan a MON-on is a MON logo mellett közvetlenül Virágposta. Nem tudok az asszociációtól szabadulni: MON = Virágposta.

Gábris  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-05-01 09:21   
oder das:

kattintás

Mary  módosítás |   válasz erre |   profil |  2008-05-01 08:06   
Ma háromszorosan is ünnep van, lehet válogatni.

Május elseje a munka ünnepe, valószínüleg minden európai országban.

Krisztus mennybemenetele - keresztény ünnepnap.

Apák napja - tipikus német ünnepnap, legalábbis nem tudok róla, hogy máshol lenne apák napja.

Ilyenkor kirándulni szokás, lehetöleg a gyerköcökkel, de barátokkal is. Ma elökerül a sok kis kézzel húzható szekérke, ahová bekerül a láda sör és a gyerekek. Így vonulnak az apukák, nem tudom, hová. Estefelé meg vissza, elég jókedvüen.

Mary  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-30 16:28   
Nemsokára el kell masírozzak venni egy tököt. Mert nálunk is bejött divatba és már majdnem "német" ünep vagy szokás lett a Halloween. A férjem feladata lesz a kökemény tökböl lámpást csinálni. Ezt az egyet szeretem a Halloweenben, a töklámpás nagyon jó hangulatot áraszt.

Aztán fel kell másszak a padlásra, az egymillió karton közül valamelyikben kell legyen egy boszorkány jelmez. Nem nekem, a lányomnak, aki vasárnap Halloween-partyra hivatalos. A fekete szemceruzám már eltünt, azt is gyanítom, kinél van. Jól lehet ezzel bibircsókokat festeni.

Holnap este gyerekek hada fog csöngetni az ajtón, akik mind édességre várnak és természetesen jelmezekbe vannak öltözve.

Tehát minket is utolért ez az ünnep, amelyiknek európai eredete van, csak elfelejtödött. Nem tipikus német ünnep, de itt is megvan.

Mary  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-30 16:22   
2004-10-27 16:43, Andu:
-
"Gans'-l -ilag lenne az infó. Ettem bécsben is 2 napja. Hova írjam az árát?!?! "

Írd csak ide, nemsokára St. Martin, hadd lám, kb, mennyibe kerül egy ilyen szárnyas.

Andu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-27 16:43   
Sziasztok!

Ez most egy jó nagy off (így magyarosan), de nem tudom hova írjam!

Gans'-l -ilag lenne az infó. Ettem bécsben is 2 napja. Hova írjam az árát?!?!
Andi

Andu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-27 12:13   
2004-10-24 02:34, Pompéry Berlin:
-
2004-10-24 01:52, Mary:
Kedves Pompéry és Mary!

Ha jól tévedek, itt Nürnb-ben Werbefahrt-nak hívják ezeket az utakat. Mo.-on is nagy a kultusza, az anyut egyszerűen nem tudom lebeszélni róla, minden útra elmegy. Hiába ígéri meg, hogy nem vesz semmit, ne nézzem már olyan hülyének, sajnos mindig sikerül neki valamit remek áron beszereznie. -:D Tényleg borzalmas, hogy felnőtt, okos emberek belesétálnak a csapdákba. Addig jó az érvelés, hogy 1.500 Ft-ért nem tudna különben Bécsbe (Mödlingbe) eljutnia a tavasbarlangba. De azon pl. átsiklik, hogy a hajókba nem szállhattak be, mert túl sokan voltak, az egész egy rohanás volt, és végig kellett ülni kb. 2 órás termékbemutatót. Az hozzá tartozik.
Andi

Andu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-27 11:36   
2004-10-27 11:28, Helkor:
Kedves Helkor!

Nem akarlak megkeverni, a Heuriger-es téma amit írtam, az Ausztriára vonatkozik.Nem Németországra.

Andi

Helkor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-27 11:28   
2004-10-26 17:00, Pompéry Berlin:
-

Kedves Judit!

Köszönöm szépen a kimerítő listát, mindet meg fogom nézni. Szép napot!

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-26 17:00   
Kedves Helkor,

visszanéztem az elejére és jobban értem, hogy mi a kérésed motivációja. Mégegyszer hangsúlyozom, hogy nem akartalak bántani.

Utánanéztem és további forrásokat találtam Martin-nap-ügyben:

http://www.engelchen.de/martin/martin04.htm
http://www.weihnachtsstadt.de/brauchtum/allgemein/Martinstag.htm
http://www.feiertagsseiten.de/martinstag/home.html
http://www.feiertagsseiten.de/martinstag/lieder/home.html
http://www.martin-von-tours.de/ - ez a legátfogóbb

Szeretettel

Pompéry Judit, Berlin

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-25 21:05   
2004-10-25 20:34, Helkor:
-
... És a lényeg: nagyon nem szeretném, ha ez a jó kis topic vitafórummá alakulna, úgyhogy részemről visszatérnék az eredeti témára. ...
-
Éppen ez a moderálás.

Azt hiszem, félreértés van a terminus technikus-t illetöen. Moderálni = beszélgetés fonalát irányitani, vitát vezetni. (Internet fórumokon nem olyan értelemben használják, hogy önmagát visszafogni.)

Sajnálom, ha arrogánsnak tüntem, nem állt szándékomban. Nekem épp fordítva az tünik kissé fölényesnek, ha valaki sajátjának tekint egy témát. Még akkor sem vagyunk a topic tulajdonosai, ha történetesen magunk inditottuk.

Megértettem, hogy komolyan foglalkozol a német ünnepekkel és hagyományaikkal. Épp ezért érzem legitimnek a kérdést, hogy miért, mármint hogy milyen szempontból, milyen céllal érdekel.

Rólam találhatsz információt a profilom alatt továbbá itt:
http://www.magyaronline.net/cikk.php?id=50
Tőlem a kultúra rovat publicisztika topic-jában, valamint a MON cimoldalán.

Helkor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-25 20:34   
2004-10-25 17:18, Gabi0108:
-
Kedves Gabi!

Aranyos vagy, de konkrétan nekem szólt Pompéry üzenete. Nem érdekes, mert én továbbra is a hagyományos német ünnepek eredetét, szokásait, hagyományait szeretném tudni. És a lényeg: nagyon nem szeretném, ha ez a jó kis topic vitafórummá alakulna, úgyhogy részemről visszatérnék az eredeti témára. Minden felhasználható hozzászólást nagyon szívesen és köszönettel fogadok. Sziasztok.

Gabi0108  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-25 17:18   
2004-10-25 16:48, Helkor:
-
Szia! En senki mellett nem akarok kiallni ebben a kis vitaban, de a Pompery nem a Te hozzaszolasaidrol beszelt, hanem azokerol, akik itt irtak.En legalabbis igy ertelmeztem.

Gabi

Helkor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-25 16:48   
2004-10-25 16:31, Pompéry Berlin:
-

Tisztelt Pompéry!

Nem hiszem, hogy moderálnom kellene a hozzászólásaimat, hiszen tisztelettel és szépen kértem mindenkit az információk közlésére. Az, hogy te nem tudod, hogy én ki vagyok nem fontos, hiszen én sem ismerlek téged... És ami a legfontosabb, kérlek menj a topic legelejére és olvasd el, ott pontosan leírtam, miért is indítottam. Másrészt nem forrásként használlak, hiszen a tudás átadása gondolom nem "szabálysértés". Gondolj csak a tanárokra!!!
Mellesleg komolyan mondom abszolút nem értem ezt az arrogáns felhangot. Azért másoknak - akik esetleg partnerek lennének a "felvilágosításomban" - hagyd meg ezt a lehetőséget...

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-25 16:31   
2004-10-25 06:52, Helkor:
-
Kedves Helkor,

mielőtt szisztematikusan forrásként használnál bennünket és ennek érdekében moderálnád a hozzászólásainkat, talán áruld el, hogy ki vagy és hol, kiknek milyen céllal gyűjtöd az információt és mit kívánsz kezdeni vele.

steffkóc  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-25 07:27   

szia mary!

a kaffeefahrt-ok inkább idös embereknek valók. azokat lehet könnyen becsapni. manap aki benne van a dolgokban az tudja hogy az egész menet egy kész átverés. az is kifog halni egy idö után.
jól tetted hogy nem vetted meg a "rheumadecke-t"!

steffkóc

Helkor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-25 06:52   
Üdvözlet Mindenkinek!

Magyar lévén csak kapkodom a fejem ilyen kifejezések ill. ünnepnevek között, hogy: Pelzmartel, Laternefest, Fünfte Jahreszeit, Heuringer stb... stb.
Nos pontosan ilyen hagyományos vigasságokra gondoltam, de szeretném ha erről bővebben írnátok, hiszen ez ennek a topicnak a lényege, ezért született. Segítségeteket előre is köszönöm, a gyerekek nevében is (akiknek szerkesztem az adott ünnepekre az ismertető prospektusokat). Annak is örülnék, ha forrásanyagot ajánlanátok, könyv, weboldal stb. formájában.
Sziasztok, legyen szép napotok!

Toeby  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-24 12:38   
Halló kölsche Jecke!

A kölni karnevál

A karnevál kezdete ugyan a 11. hónap, 11-én 11 óra 11 percre esik, de nem szünetel az utcai felvonulásokig, hanem mindaddig különbözö eseményeken ünnepelnek a "Jeckek". Igy tehát kb. 3 hónapon keresztül tart a karnevál, ami a hamvazószerdával fejezödik be.

Itt néhány fogalom, de itt is utána lehet nézni, ugyancsak németül.

http://www.giselmut.de/der_koelner_karneval.htm http://www.koeln.de/tourismus/karneval/einfuehrung.html http://www.karneval.de

Der Karneval wird traditionell am 11.11. um 11 Uhr 11 auf dem Alter Markt eröffnet. Damit beginnt die sogenannte fünfte Jahreszeit, die für einige Karnevalsjecken die lange Durststrecke im Sommer endlich beendet. Ab dem 11.11. laden hunderte von Sitzungen das Publikum zum lachen, singen und feiern ein. Es gibt gemischte, sowie reine Damen- und Herrensitzungen, Kinder- und Vereinssitzungen. Der Straßenkarneval beginnt zwar erst etwa drei Monate später, trotzdem wird am Tag der Eröffnung auch auf der Straße und in den Kneipen der Innenstadt kostümiert gefeiert. Und damit ist nicht Baggern und Saufen gemeint, sondern echter "Spaß an der Freud".

Wie berechnet sich Karneval?
Der Aschermittwoch und damit alle Karnevalsfeiertage sind unregelmäßige/bewegliche Feiertage. Sie fallen selten auf ein gleiches Datum, wie zum Beispiel der 11.11. Grundlage für alle Berechnungen ist der Ostersonntag, wovon alle weiteren unregelmäßigen Feiertage abgeleitet werden:
• Aschermittwoch ist 46 Tage vor Ostern
• Pfingsten ist 49 Tage nach Ostern
• Christi Himmelfahrt ist 10 Tage vor Pfingsten
• Fronleichnam ist 11 Tage nach Pfingsten
Doch wann ist Ostersonntag? Kurz gesagt: Am 1. Sonntag nach dem 1. Vollmond nach dem Frühlingsbeginn. Carl Friedrich Gauß (1777-1855) entwickelte im Jahre 1800 eine "Osterformel", um den Ostersonntag vereinfacht berechnen zu können. Also auch Karneval richtet sich nach dem Mond.

Elf
E(galite), L(iberte), F(raternite) - Einheit, Freiheit, Brüderlichkeit - die Anfangsbuchstaben ergeben aneinandergereiht das Wort "Elf". Es gibt noch viele andere Erklärungen über Ursprung und Bedeutung dieser als "närrisch" bezeichneten Zahl. Am 11. um 11.11 Uhr wird die neue Session eröffnet, der Sitzungspräsident steht dem "Elferrat" vor, allerdings als "gleicher" (Jeck) unter lauter Jecken. (Das ist allerdings nur die Theorie, die Praxis sieht oft anders aus!)

Toeby

(A forditást most nem vállalom.)

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-24 02:45   
2004-10-21 11:01, Mary:
-
Hopplá, még eszembe jutott, hogy 11. hónap 11.-én, 11 óra 11 perckor kezdödik a "fünfte Jahreszeit", ill. a farsang. Ne kérdezzétek, miért ilyen korán és miért van szünet februárig. Írja meg valaki, aki tudja.
-
Kezdete a 11-es számok kombinációjához kötődik. Aztán szünet, mert a keresztény egyházak karácsony előtt bőjtöt írnak elő. (Ennek van vége dec. 25-én - ill. ezért kell Szenteste még halat enni.) Bőjt alatt, ugye nem vígadunk.

Amúgy folytatódik Újévtől. Februárban, amire Te gondolsz, az a farsang vége, az utolsó szombat húshagyó kedd előtt, amikor minden kulminál.

Talán van itt mainzi, aki jobban ért a dolgokhoz.

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-24 02:34   
2004-10-24 01:52, Mary:
-
Tévedsz. Nem csak. M.o-on is elég elterjedt. Az öcsém, pl. rendszeres résztvevő. Még soha nem vett semmit, de szeret utazni. (Folyton várom, hogy mikor fogják feketelistázni.)

Jó. Reumatakarót nem vettél. Hogy nincs reumád, már ne haragudj, ez igazán nem lehet szempont. De mi van a 7db-os fazékkészlettel potom 15.000,- €-ért? Esetleg szállodarészesedés a karib tenger valamelyik szigetén time-sharing-alapon? (Ilyen már Moszkvában is van.) Ezek szintén a "Kaffeefahrt" c. csomag részei.

Szeretnék eloszlatni egy félreértést: Az "Altherrenfahrt"-on nem kell venni semmit. Helyesebben nem venni, hanem inni kell. Férjem pechére antialkoholista, így értelmetlen résztvennie ezeken a túrákon.

Mary  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-24 01:52   
És mi van a "Kaffefahrt"-okkal? Azok is kisé "Altherrenfahrt"ok, nöi kíséretben (több az Umsatz). Én 27 évesen részet vettem egy ilyenen, azóta soha, akit érdekel, leírom, miért. Egyik oka az, hogy a "Rheumadecke"-t, amit 1.000 márkáért kínáltak, nem akartam megvenni. Kopogjam le, még ma sincs reumám. De a Kaffeeefahrt még ma is német népi sport.

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-23 23:35   
Hogy a vendéglátás témájánál maradjunk: "Altherrenfahrt".
Ez egy olyan evezőstúra előrehaladottabb hímnemű klubtagok részvételével, amelynek az evezés mellékeseménye. A lényeg, hogy egyik kocsmából a másikba mennek --> vizen. Betartván a hagyományos "Kommers" előírásait: ez szabályozza, hogy ki kinek fizet mikor és milyen okból. (Hány slukk vagy mondás, esetleg slukkal egybekötött egyéb virtuóz dolog után akinek a fejére kerül a bohócsipka, az fizeti a következő kört.) Hozzátartozik a dologhoz még egy "Kommersbuch" is. Ez egy veretes nótáskönyv. Képzelj el egy templomi énekeskönyvet, csak világi nótákkal. A veretek pedig fémgombogok a hátsó fedőlapon. Ha sörben úszik az asztal, legalább a könyv maradjon szárazon. Utóbbi evezéstől függetlenül bármely hagyományos ünnepen vagy csak ivászaton használható.

Andu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-22 11:57   
2004-10-22 11:17, elckerlyck:

Ez nadddon jó volt!!! Tetszik!!! Benne van az idők változásának és a társadalomnak a párhuzama! A változások bemutatása egy kocsmán keresztül!!
Andi

elckerlyck  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-22 11:17   
2004-10-22 10:34, Andu:
-
na jaaaa, Berlinben.......
-
Az Offenbachstuben egy un. "Schicki-micki"-lokál, ahova - állítólag - prominenz "ausfunkfernsehenpolitikundwirtschaft" jár be. DDR idökben olyasmi volt, mint a régi pesti Fészek. Tíz éve még egy ragacsos köpködö volt, az akkori társadalmilag-gazdaságilag lecsúszott Kelet-Berlini hinterlecktüell réteg kedvenc siránkozo krimója. Azóta sok minden megváltozott a Prenz´l Bergen. A régiek vagy elitták annyira az eszüket, hogy már a "Käse König" Topfwurstját se tudják megfizetni, vagy hagyták magukat a Yuppiektól elüldözni a Weddingbe (berlini prolinegyed).

17 ruppó egy vagyon.

Andu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-22 10:34   
Szia Mary!
A 17 euro szerintem is drága, kérdeztem életem párját, ő azt mondta, hogy na jaaaa, Berlinben.......
Szóval megmagyarázta.

Az osztrák szokásoknál természetesen tévedtem. Az új bor a Heuriger nov.11.-től létezik, előtte a murcihoz (A-ban Sturm, Nürnbergben: Federweißer) kívánnak még jó étvágyat, hiszen az még nem a bor! )
Andi

Andu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-21 12:52   
2004-10-21 11:02, Mary:
Kedves Mary!
Biztosan benne van a tánckar is! ))
Andi

Ui: különben szerintem is nagyon drága

Mary  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-21 11:02   
Kedves Judit!

Biztos, hogy 69 €-ért libát kínálnak vagy inkább struccot vagy valami egyéb óriás szárnyast? Nagyon sokallom, pedig nem vagyok skót, de ezért a pénzért megeszek három kínai kacsát!

Mary  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-21 11:01   
Hopplá, még eszembe jutott, hogy 11. hónap 11.-én, 11 óra 11 perckor kezdödik a "fünfte Jahreszeit", ill. a farsang. Ne kérdezzétek, miért ilyen korán és miért van szünet februárig. Írja meg valaki, aki tudja.

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-21 10:43   
2004-10-21 00:48, elckerlyck:
-
Félreérthető voltam? Nem meghívás, hanem kéretlen ajánlat. A liba attól persze lehet még akár jó is. Nov 11-én viszont éppen M.o-on leszek, így átengedem neked az egészet.

Ugrás a ( 1 | 2 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó