2018. július 22. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> Németország >> Német hagyományok, tradíciók, szokások
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( 1 | 2 következő lap )
 amadeus  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-07-27 22:54   
2009-07-27 18:45, mariannka:

Szia, ez nekem bevált:
http://tinyurl.com/n8t2qd

mariannka  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-07-27 18:45   
Sziasztok,

tudna nekem valaki egy jól bevált Käsekuchen receptet küldeni? Utánanéztem neten de túl sok a találat, olyan kellene ami biztos hogy sikerül.

Köszi!
Mariann

Lepu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-03-18 16:46   
Rosszul látod

Toeby  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-03-18 12:29   
2009-03-17 22:05, Judyt:
-

Hi!

Jól Látom? Nem volt válasz?

A "Nök napja" az nemzetközi, s világszerte március 8-án ünneplik.

Toeby

Judyt  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-03-17 22:05   
Köszönöm mindenki válaszát, és okosabb lettem (na, ez nagyképűség, hogy okosabb ).

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-03-12 17:25   
2009-03-11 14:09, Lepu:
-
A "Wallenstein" nem tér ki ennyi részletre, különben is már sok éve, hogy láttam.

Lepu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-03-11 14:09   
Utánanéztem. Würzburgot elfoglalták a svédek. Mindenestere a frankok azért maradtak protestánsok, mert Gusztáv Adolf a segítségükre sietett.

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-03-11 13:17   
2009-03-11 09:52, Lepu:
-
Aha. Kösz, most sokat tanultam.

Lepu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-03-11 09:52   
Nürnberg és környéke Adolf óta protestáns.
Gusztáv Adolf óta. Azokat a frank városokat, amelyeket a svédek elfoglaltak, protestánsok lettek. Bamberget nem tudták elfoglalni, Würzburgot sem. Nürnberg, Erlangen, Fürth az protestáns. A Dunától délre minden katolikus, attól északra kérdéses. A frankok általában protestánsak. Nürnbergnek ez a nagy biznisze, hogy aug. 15.-én nyitva vannak a boltok, és a környezö katolikus városokból özönlenek be az emberek.
A szabi meg Mária mennybementelét illeti, Christi Himmelfahrt tán Bundeseinheitlich. Aztán van a bajoroknál még az, amit a berliniek Happy Kadavernek neveznek, "Fronleichnam".

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-03-10 21:08   
2009-03-10 13:37, Lepu:
-
Ne mondddddd! Az Úr napja = Christi Himmelfahrt alias Vatertag a protestáns Berlinben is munkaszüneti nap a megfelelö Kirmes-néphagyományokkal. Illetve tudtommal ez épp hogy protestánséknál ünnepnap.

Viszont mióta protestáns Nürnberg? Az egész környék le s föl tele van katolikus kolostorokkal és bucsujáró helyekkel, úgymint Kloster Banz, Vierzehnheiligen, stb. Szerintem neked valószinüleg inkább a katolikus környzet miatt kell szabadságra menned, ha ügyfeleid nem onnan rekrutálódnak.

Lepu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-03-10 13:37   
én is csak azért tudom, mert a bajoroknál az olyan községekben ahol a lakosság többsége katolikus, ott ünnepnap. Szerzödés szerint Nürnbergben dolgozom, ami protestáns, szóval nekem munkanap. De általában az ügyfeleknél vagyok kint, és gyakran elöfordul, hogy azoknál viszont ünnepnap, szóval szabit kell kivegyek, ha nem akarok egy napot söprögetéssel tölteni..

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-03-10 12:20   
2009-03-10 12:08, Lepu:

Megadom magam, itt csak Mennybemenetel van, hogy ki és miért, azt nem közli a holland naptár

Lepu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-03-10 12:08   
Mária mennybemenetele az aug 15. Májusban max. Krisztus mennybemenetele van, ami húsvét vasárnapja után 39 nappal van, szóval egy csütörtök valamikor április 30. junius 3. között. És ez nem a nönap, hanem az úr napja, vagy az apák napja, vagy pasinap. Szóval egy nagy hordó sör, és grillezés keretében ünneplik általában. A nö szerepe az, hogy max. csapolhatja a sört... és igen, idén május 21.-ére esik.

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-03-10 09:51   
2009-03-10 00:25, Lepu:

Mária névnap nincs májusban de Mária mennybemenetele (május 21) igen, az pedig ünnepnap sok európai országban.

Lepu  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-03-10 00:25   
A nönap nemzetközi, és mindenhol március 8.-án van. De ezt csak a komcsik propagálták, tehát a világ nem kommunista fele magaslesböl nem tudja. Májusban az anyák napja van, de míg Magyarországon május elsö, itt május második vasárnapja. Máriának meg nem májusban van névnapja.

Judyt  módosítás |   válasz erre |   profil |  2009-03-09 21:42   
Sziasztok!

Tudja valaki, hogy mikor van Németországban Nőnap?
Csak Magyarországon van március 8.-án?

Köszönöm előre is.

amadeus  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-23 21:26   
2005-11-23 19:37, kudit:

"..Nem tennéd meg, hogy lefordítod, már ha nem túl nagy kérés?.."

Szivesen lefordítom, küldd el nekem privát üzenetben az e-mail címedet.

üdv
ama

kudit  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-23 19:37   
2005-11-22 20:49, amadeus:
-

Kösz, sajnos nem tudok jól németül, magyar oldalakon pedig nem találtam. Nem tennéd meg, hogy lefordítod, már ha nem túl nagy kérés? Előre is kösz!

amadeus  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-22 20:49   
2005-11-22 18:02, kudit:
-
"Tudnál-e nekem küldeni spekulatius receptet, pontosat?"
-

Nem tudom, kihez intézted a kérdésedet, de itt (is) találsz spekulatius-receptet:

http://www.marions-kochbuch.de/rezept/0576.htm

kudit  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-22 18:02   
Tudnál-e nekem küldeni spekulatius receptet, pontosat?

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-12-17 18:31   
Köszönöm lányok-fíúk. Szeretem a szép szokásokat, de még jobban szeretem, ha tudom is, kik és miért kezdték el, találták ki, vagyis honnan származik.

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-12-17 17:01   
Máshol írtam, de t.k. idetartozik:
Ma egy hamburgi hagyományokról szóló rádióműsorból tudtam meg azt, hogy az ádventi gyertya gyújtásának szokása Hamburgból ered. A puritán északi protestáns hagyományok általában nem tűrik a viháncolást, nagy felhajtást még karácssonykor sem. De a rossz időjárásra, sötétre való tekintettel télidőben szeretik a fényt, ezért az ádventi időszakban - mint ma az ádventi naptár ablakait nyitogatják - szokásos volt minden nap egy gyertyát gyújtani. Vagyis dec. 1-től összesen 24-et. Naponta csak egyet, szerényen, mértékletesen kicsiket, de vasárnaponként egy nagyobbat. Aztán redukálódott a dolog a 4 nagyra. Így alakult ki a négy gyertyás ádventi koszorú tradíciója.

steffkóc  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-12-15 07:36   
2004-12-14 17:49, Pompéry Berlin:
-
A karácsonyi hagyományokhoz tartozik a "Weihnachtsfeier" is......

na ebben már egyet értek veled

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-12-14 17:49   
A karácsonyi hagyományokhoz tartozik a "Weihnachtsfeier" is. Ez főleg a munkahely, sportklub, gyülekezet, egyesület, ... vagyis olyan közösség szervezte program, ahol az emberek sem nem barátok sem nem rokonok, idejük jelentős részét mégis egész évben is együtt töltik. Vagyis ezen alkalommal a hivatalos (kényszer)kapcsolat privát jelleget ölt. Lehet az együttműködés helyszínén (egyesület, iroda) tartani, de szokás étterembe is menni. A vendéglátóiparnak ezért a december mindenképpen jelentős bevételt hoz.

Szokás ilyenkor ajándékot is adni, inkább jelképesen, nem nagy értékben. A hangsúly a figyelmen, gyakran a vicces jellegen van. Egyre divatosabb az import Jul-club rendszer. Kalapból mindenki húz egy nevet. Csak azt tudja, hogy ő kit ajándékoz meg, de azt nem, hogy ő kitől kap. Lehet fokozni az izgalmakat úgy is, hogy a végén is titokban marad az ajándékozó: név helyett versben, rajzzal kell körülírni a címzettet - aláírás nélkül - úgy, hogy a kiosztásnál ráismerjen a társaság a kedvezményezettre. Rém vicces dolog.

Utolsó munkahelyemen, ahol beosztottként dolgoztam és ahonnan havonta jártam Moszkvába, hosszúszárú bundabugyit kaptam egy ilyen alkalommal kitömve. Az igazgató tudta, hogy mi van a csomagban, ezért az én ajándékomat hagyta utolsónak, amely a legnagyobb térfogatú, alaktalan valami volt. Többen tartottak tőle, hogy megsértődöm az ugyancsak és korántsem szexy intim ruhadarab láttán, de én nagyon ötletesnek találtam és még ma is nevetnem kell a jelenetre visszagondolván. Csak egy év után tudtam meg véletlenül, hogy kitől volt.

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-12-14 17:27   
2004-12-14 12:22, steffkóc:
-
Azt nem állítottam, hogy csak ádventkor, sőt: egész évben szent celebrált dolog, de a karácsony előtti időszakban még hangsúlyosabbá válik. Az "Adventskaffee" ... hogy mondjam? Nincs is annyi ádventi vasárnap, mint ahány ilyen meghívás akad decemberben.

Ha a zenei aláfestést nem érzékeled, akkor irigyellek. Tapasztalatom szerint minden bevásárló központban (Plaza, avagy ...-center, ...-markt, stb.) kötelező "szolgáltatás", amely alól csak akkor sikerül kivonnom magam, ha kerülöm e helyeket. Néha azonban kiürül a hűtő, elfogy a harisnyám, kiég a villanykörte, ... nem is beszélve a karácsonyi ajándékok beszerzésének kényszerű ... De erről már írtam két éve egy nagy vihart kavart glosszát. Lehet, hogy igazad van és a hiba az én készülékemben keresendő.

steffkóc  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-12-14 12:22   
2004-12-14 00:33, Pompéry Berlin:
-
Ádventi kávémeghívás....

na érdekes, már vagy 28 éve itt lakom, itt születtem, de ezt még nem sikerült észre vegyem hogy pont csak ádventra jönnek össze kávézni!

amit pedig a zenét illeti a boltokban stb., szerintem az nem jelemzö a németekre, hanem inkább amerikára!

elckerlyck  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-12-14 09:54   
Vízcsap

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-12-14 00:33   
Ádventi kávémeghívás

Szent dolog. A kávé már önmagában is szent és celebrált hétvégi tevékenység. Különösen az ádventi időszakban. Az alább ismertetett süteményekkel megrakott asztal lehetőleg karácsonyi díszben prezentálja magát. ilyenkor gyújtják meg a megfelelő számú gyertyát.

Ádventi hangverseny

Ebben az időben különösen sokat mennek az emberek zenei programokra. Ez lehet koncertteremben, de az egyházközségben, templomban is. Előszeretettel adnak kóruszenét, ill. fúvós hangversenyt. Lehet nívós zenei program, de laikusokból álló produkció is.

Ami a zenét illeti: 5-6 hétig a vízcsapból is a "Stille Nacht" vagy egyéb unalomig ismert gyerekdal, egyházi ének, ill. cukortól csöpögő amerikai sláger folyik karácsonyi tematikával ("Rudolf, the Rednose Raindeer", "Gingle Bell, ...", stb.) A kereskedelem nem ismer irgalmat, minden üzletben, a karácsonyi vásárokon a hangszóróból ez bömböl, ill. főleg az eredeti klasszikus dallamok kommercializált tánczenésített változata. (Szerintem 20 perc után kibírhatatlan, hacsak nem ivott az ember elég forralt bort közben - lásd alább.) Illúzióromboló véleményemet vállalom.

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-12-14 00:16   
Lebkuchen ügyben talán még annyit, hogy míg a mézeskalács M.o-on elvileg egész évben fogyasztható édesség, N.o-ban kizárólag a karácsonyi időszakban eszik. (Az más kérdés, hogy a kereskedelem jóvoltából ez utóbbi már szinte augusztusban kezdődik.)
Lebkuchen, más néven Pfefferkuchen, amelyben persze nem feketebors található, hanem inkább pimentbors. Ezt különben vadételek ízesítéséhez használják. Nürnbergben olyannyira hagyományai vannak a mézeskalácsgyártásnak, hogy N.o. más városaiból is innen rendelnek sokan különböző nagyságú és összetételű, csokimázas vagy ostya-aljú mézeskalácsot.

Szemben a magyar hagyományokkal, ahol Szenteste kezdődnek a kötelező karácsonyi étkezési programok (bejgli és társai), N.o-ban az édesség-kultuszos hagyomány kb. hathetes nonstop hízókúra. Az édességek (Plätzchen, Lebkuchen, Christstollen) az első gyertya (1. ádvent) meggyújtásakor kerülnek az asztalra. Magyarán karácsony előtt legalább öt héttel kezdi a magára valamit is adó háziasszony sütni őket. A "Plätzchen backen" többször is ismételhető szabadidősport, amely egyik kedvenc előkészületi tevékenység, amelybe rendszeresen bevonják az óvodás és kisiskolás gyerekeket. Gyakran ehetetlen az eredmény, a gyerekeket pedig rögtön a mosógépbe kell vetkőztetni , de nem ez a fontos, hanem a közös konyhai pöszmötölés. Kb. úgy, mint a papírból való csillagok kivágása, egyéb szalma vagy ezüst-arany karácsonyfadísz-gyártás, ablakba akasztható/ragasztható dekoráció, házilag előállított mécses esetén. A gyerekek ezt imádják és garantáltan jobban le lehet vele kötni egy egész csapatot, mint a TV-vel.

Christstollen avagy csak Stollen szintén fontos kalóriadús sütemény, amely eredetileg Drezdából származik (Original Dresdner Stollen). Kilóskenyér nagyságú, kelttésztából készülő nehéz sütemény. Tartalmaz elég sok vajat, cukrot, valamint mandulát, mazsolát, citronád és oranzsádot. Van, aki marcipánt is tesz bele. Ha megsült, forrón vastag porcukorba forgatják, majd hidegen 1 cm széles szeletekre vágva tálalják. Ehhez is, de a legtöbb süteményhez elengedhetetlenek az ú.n. karácsonyi fűszerek: kardamon, vanília, fahéj, szegfűszeg, pimentbors, a teasüteményeknél még ánizs, ill. gyömbér. A Spekulatius - speciális figura-formájú "Plätzchen" - kicsit kiszárított linzer-tészta a fenti fűszerekkel. Tipikus "karácsonyi" íze van, az év többi részében még véletlenül sem eszik.

Glühwein, alias forralt bor. A német hagyományok szerint kizárólag vörösborból csinálják. A boltokban teához hasonló filterzacskókban készen vehető a belevaló fűszer, amelynek lényeges tartozéka a szegfűszeg. Korábbi munkahelyemen - alkoholtilalom miatt - a kávéfőzőben készítettük: Víz helyett bort tettünk a tartályba, a belógatós fűszerkeveréket a kannába és kávéscsészéből ittuk. Teljesen feltűnésmentes dolog volt, hacsak az illata nem árulta el. Minden esetre az utána főtt első kávé volt a legjobb.

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-12-14 00:14   
Mary írja 2004-12-13 21:49

A nürnbergi Európa egyik legrégebbi karácsonyi piaca. A városban sok „Lebkuchen“-gyár van, ahol természetesen Spekulatius-t is gyártanak. Mindkettö tipikus karácsonyi sütemény, amelyek valószónüleg egy német család asztaláról sem hiányoznak az adventi idöszakban. Elég, ha a városon keresztülutazol, egy-egy ilyen gyár mellett fahéj-illat terjeng, mandula és szegfüszeg, kardamom, narancs, citrom, gyömbér, tehát minden, ami szem-szájnak ingere.

Sajnos, magyar forrásokat nem tudok adni nedek, de néhány németet, ahol utánanézhetsz a recepteknek vagy a süti történetének. A recept azért fontos, mert sok érdekes dolog jön beléjük (tehát ez nem diós-mákos bejgli! J)

A Glühwein közönséges forralt bor, amit mindenhol máshogy füszereznek, de mindenesetre illik belé fahéjat tenni és édesítve vannak. Ez akkor esik a legjobban, ha lejártád a lábad karácsonyi ajándékok után és mínusz fokok vannak. Minden sarkon árulják, minél forróbb, annál jobb.

A Plätzchen – a Lebkuchen-nel és Spekulatiussal ellentétben – otthoni gyártmányú adventi ropogtatnivaló. Már a gyerekek is sütik, oviban, iskolában, otthon. Rengeteg recept van, de a lényeg az, hogy a kisodort tésztából kis figurákat szúrsz ki ki, formával. Lehet ez félhold, csillag, szánkó, Mikulás és minden, ami eszedbe jut (csak nyuszi nem, mert az már húsvét). JDíszítek a tetejét dióval, mandulával, mogyoróval stb. Kis habcsók féléket is lehet csinálni, ostyára téve (ezt Oblatennek hívják). A Plätzchen inkább gyüjtöfogalom a teasütemény-félékre, de karácsonyi ízesítéssel. Sok bennük a marcipán, az elmaradhatatlan fahéj, vanília, gyömbér stb. Legalábbis eddig terjednek az én konyhai ismereteim, engem egy sütötepsivel ki lehet kergetni a világból, annyira nem szeretek sütni. De ha más süti, megeszem, mindegy az, hogy mi.

A te témádhoz talál a Weihnachtsmarkt, vagy ahogy nálunk felé mondják, a Christkindlesmarkt is. Ilyen karácsonyi piac minden városban van, söt falukban is építenek ilyesmit egy-két napra. A nürnbergi egyik leghíresebb és legszebb, itt megtalálod a történetét, képeket, diasorozatokat, webcam-et:

http://www.christkindlesmarkt.de/christkindlesmarkt/geschichte.html

Receptek és háttérinfók a sütikhez:

http://www.lebkuchen.nuernberg.de/gewuerzlexikon.html
http://www.weihnachtsseiten.de/brauchtum/spekultius/home.html

Ugrás a ( 1 | 2 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó