2022. január 24. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> USA >> Éljeneznivaló törekvések Amerikában
Új topik indítása   Üzenet küldése
 ibolyai  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-26 18:34   
Bush amerikai elnok alabbi kezdemenyezese (Penteken, Oct 21-en lett kikuldve) is dicseretre melto:

"The President has indicated that a key component of the Administration’s hurricane response plan is to ensure that sufficient supplies of natural gas, gasoline, and diesel fuel are available throughout the country. The President has directed the heads of executive departments and agencies to take appropriate actions to conserve natural gas, electricity, gasoline, and diesel fuel to the maximum extent consistent with the effective discharge of public responsibilities. All agencies should conserve fuel so we can reduce overall demand and allow extra supplies to be directed towards the hurricane relief effort".

Az en irodamban: "... all employees are encouraged to carpool, telecommute, and use public transportation to reduce fuel use".

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-02-15 22:44   
2005-02-14 22:45, stromfi:
-
Folyt. kov. itt: http://www.magyaronline.net/forum/viewtopic.php?topic=1154&forum=76&128

stromfi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-02-14 22:45   
2005-02-13 00:40, rigojanos:
-
Hat bizony a hybrid autokra egyaltalan nem emlekszem. S mit mond a narrator?

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-02-13 00:40   
2005-02-12 23:23, stromfi:
-
Hogy ezen a statisztikai adaton hogyan lehetne valtoztatni, s visszajara forditani?

Reklam-hadjarattal? Hany Hybrid reklamot lattal a TV-ben? En, ha nem csal az emlekezetem, egyet. S hany SUV reklamot?

Hm. Azert (is) kerdeztem ezt, mert az altalad peldakent alabb felhozott energiatakarekossagra biztato reklam hybrid auto reklam. Es ez mar megint csak a reklam topikba illene inkabb, de az, hogy ugyan a reklamra odafigyeltel, es ertekelted az energiapazarlasra valo figyelemfelkelto hatasat, megis nem tunt fel, hogy milyen termeket reklamoz (vagy hogy egyaltalan reklamoz valami termeket), az abszolut a reklam hibaja. En is lattam jonehanyszor, es ugyanigy 2 perccel kesobb fogalmam sem volt, hogy mit is akarnak nekem eladni. Most a napokban vettem csak eszre a reklam vegen a hybrid autokat, es a narrator rajuk vonatkozo par masodperces megjegyzeset.

Tehat a kerdesedre valaszolva, a reklamhadjarat nagyon hatasos modja a hybrid autokra vonatkozo figyelemfelkeltesnek, de nem az ilyen reklamhadjarat, mert ez a fentiek ertelmeben abszolut hatastalan, es a termeket nem adja el.

Allamilag elofordulnak itt-ott a hybrid auto hasznalatara valo osztonzo kezdemenyezesek; Massachusetts-ben (Boston) pl. a HOV sav (egy ugynevezett zipzar-auto segitsegevel kialakitott ideiglenes plusz autosav, ami a reggeli es esti csucsforgalomban segit) hybrid autoval akkor is hasznalhato, ha csak 1 szemely van az autoban - egyebkent minimum 2 szemely kell, hogy legyen degy jarmuben ahhoz, hogy hasznalni lehessen, kulonben megbuntetnek.

stromfi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-02-12 23:23   
2005-02-10 19:53, rigojanos:
-
A hybrid autok amerikai piacon valo megjeleneset szinten az eljenezni valo torekvesek koze sorolom. Egyenlore valoban csak torekvesrol van szo, hiszen az elso Hybridek csak nehany eve (2000) kerultek az itteni piacra, s bar azota az erdeklodes egyre nagyobb es nagyobb, az eladott Hybridek egyenlore meg mindig csak a teljes autoeladas kevesebb, mint 1%-t teszik ki. Ugyanakkor az SUV-k es hasonlo tarsaik a szemelyauto-piac 50% fedezik. Hogy ezen a statisztikai adaton hogyan lehetne valtoztatni, s visszajara forditani?

Reklam-hadjarattal? Hany Hybrid reklamot lattal a TV-ben? En, ha nem csal az emlekezetem, egyet. S hany SUV reklamot?

A kormany es a torvenyhozok tamogatasaval? 2004-ben a Hybridet vasarlok maximum $2000 szamolhattak fel, ill. le adojukbol. Ez mind nagyon szep es nagyon jo, de ha megnezzuk, hogy milyen osztonzok allnak azok rendelkezesere, akik peldaul SUV-val vagy Hummerrel rendelkeznek, akkor rogton lathatjuk, hogy merre is all a kormany rudja. A jelenlegi adotorvenyek szerint a 6000 lb-nal tobbet nyomo jarmuvek eseteben maximum $100,000 irhato jova.
Eenkivul azt is tudni kell, hogy a fent emlitett 2000 dollarnyi jovairhato ado, ami a Hybridek vasarlasara hivatott osztonozni a nepet, az elkovetkezo ket evben fokozatosan meg fog szunni.

Hogy ne legyek egy oldalu, jo statisztikakat is illenek emlitenem.
• 2003-ban a Hybriddel rendelkezok szama 43,435-re emelkedett, ami a 2002-es adatokhoz kepest tobb, mint 25%-os emelkedest jelent.
• 2004 elso 8 honapjaban, csak a Toyata Pirus-bol, 31,406-ot adtak el.
• Az allamok kozul California all az elso helyen a kb. 11,500 uj Hybrid- tulajdonosaval.
• 2004 augusztusaban Ford kigorditette szerelocsarnokabol az elso amerikai gyartmanyu Hybridet. S ami meg vonzobba teheti e hirt tobbek szamara, a legordulo autok SUV-k voltak.

fellegvar  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-02-12 03:11   
Azt hiszem , a USA eleg jol halad az ujrafeldolgozas teren . New Yorkban buntetik a lakossagot , ha az uveget es papirt nem teszi kulon kukaba . Az ujrafeldolgozasra itt egy bizonyitek :
http://story.news.yahoo.com/news?tmpl=story&cid=2270&ncid=2270&e=10&u=/krwashbureau/20050210/ts_krwashbureau/_bc_env_paper_recycling_2_wa_1

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-02-10 19:53   
2005-01-31 17:56, stromfi:
-
Mit gondolsz az ugynevezett "hybrid" autokrol mint egy lepcsofok a folyamatban?

stromfi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-31 17:56   
2005-01-28 21:50, rigojanos:
-
Erdekes kerdes. Hogy az atlagemer nem lenne kepes a a direkt osszefugges felfogasara a kozott, hogy nem csukja be a hutoajtot, es a kozott, hogy ez mekkora problemanak resze orszagos szinten? Hm? A ketto kozotti osszefugges meglatasa valoban egy tobb lepcsos gondolatmenet lehet sokak szamara, s bevallom, a “reklam” lattan nekem se rogton az energiapazarlasbol adodo, szamszeru adatokkal is alatamaszthato orszagos szintu problemak jutottak eszembe. Ami viszont megfogott es orommel toltott el, hogy a “tobbet es meg tobbet, nagyobbat, es meg nagyobbat” hirdeto reklamok vegelathatlan soraban verge egy olyan is felutotte fejet, ami szembesit minket pazarlo es esztelen szokasainkkal. Lehet, hogy nincs is mas szandek e “reklam” mogott. Csak eppen arra hivja fel a figyelmet, hogy mindenkinek lehet mit tenni a sajat kis portajan. Talan ez lehetne a fent emlitett tobb lepcsos folyamat elso foka?

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-28 21:50   
2005-01-27 22:20, stromfi:
-
Az utobbi idoben orommel figyeltem fel egy reklamra a teveben. Enegiatakarekossagra figyelmeztet. ....Ha jol emlekszem az egesz egy mondattal zarul: Nem lehetne, hogy midannyian egy kicsit kevesebbet hasznaljunk?
JO lenne, ha a jovoben tobb ilyen jellegu "reklamra" figyelhetnenk fel, hiszen koztudott, hogy a media ugyesen tudja befolyasolni milliok gondolkodasmodjat.

A legutobbi kijelentesedben van igazsag, de kerdes, hogy ebben az esetben is igaz-e? Lehet-e, hogy ez az az eset, amikor a tulsagosan altalanos megkozelites miatt marad el eppen a hatas. Szerintem az emberek bizonyos esetekben nem kepesek globalisan gondolkodni, mert egyszeruen be kell tudni bizonyitani valakinek, hogy a sajat boren is erezheti a tettenek konzekvenciajat. Kulonben nem kepes az empatiara. Es lehet, hogy az energiapazarlas problemajat ilyen altalanos kivetitesben nem tudja aterezni senki.

A reklam (lattam egyebkent), hetkoznapi szintre lebontva megmutatja, hogy hol pazaroljuk az energiat, igy vonva parhuzamot a globalis szintu felesleges energiaveszteseggel, de kerdes, hogy az atlagember kepes-e a direkt osszefugges elfogadasara a kozott, hogy nem csukja be a hutoajtot, es a kozott, hogy ez mekkora problemanak resze orszagos szinten.

De ez mar inkabb a reklam topikba tartozik

stromfi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-28 20:11   
2005-01-28 11:07, poesje:

A hollandok elég jól megszervezték a hulladékgyűjtést és újrafelhasználást. Akit bővebben érdekel a téma, itt elolvashatja a személyes tapasztalataimat

http://www.magyaronline.net/forum/viewtopic.php?topic=1989&forum=9&38 2004.12.09 beírás

-

Nagyon jo kis tajekoztato! Bizzunk abban, hogy egy nap itt is eljutunk az ujrahasznositas ezen szintjere. Addig is remenykedjunk, hogy San Francisco-nak sikerul a "zacsko-adot" bevezetnie, s ezzel precedenskent szolgalnia.

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-28 11:07   
A hollandok elég jól megszervezték a hulladékgyűjtést és újrafelhasználást. Akit bővebben érdekel a téma, itt elolvashatja a személyes tapasztalataimat

http://www.magyaronline.net/forum/viewtopic.php?topic=1989&forum=9&38 2004.12.09 beírás

Régebben ingyen adták a műanyag zacskókat itt is, de pár éve, megkérik az árát. Sajnos a piacokon még mindig csak és kizárólag műanyag tasakok vannak

Tessényi Györgyi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-28 05:17   
2005-01-28 02:26, rigojanos:
-
Svajcban mar regota 30 Rappent kell fizetni a zacskoert es minden ertelmes ember visz magaval a keszletböl otthonrol, mi kettöt egyszerre, hogy ne szakadjon könnyen. Raadasul lehet valasztani papir es nylon zacsko között. A papirzacsko duplan költözeskor remek könyvek szallitasara, mert nem tul nehez es nagyon praktikus!

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-28 02:26   
-

En azt hiszem, hogy a "zacsko-ado" bevezetese alapvetoen jo otlet. Persze tegyuk hozza, hogy a folyamat egyelore ott tart, hogy a hivatalos szervek engedelyeztek azt a felmerest, ami alapjan megvizsgaljak az ugyet kornyezetvedelmi es penzugyi szempontbol es ez alapjan eldontik, hogy bevezetik-e a 17 cent/per zacskot vagy nem.

Mivel az a motivacio a kezdemenyezes mogott, hogy San Francisco lakosai evente 50 millio nylonzacskot hasznalnak, aminek egy resze jelentos problemat jelent kornyezetvedelmi szempontbol, es egyebkent meg az ujrafeldolgozasa rengeteg penzbe kerul. Ugyhogy itt tulajdonkeppen nem arrol van szo, hogy ravegyek a lakossagot, hogy ne hasznaljanak nylonzacskot, vagy feltetlenul hozzak magukkal a sajatjukat, hiszen a javasolt 17 cent/zacsko azert nem ervagas a legtobb vasarlonak, viszont evente tobb millio dollart hozhat be, ami a zacskok ujrafeldolgozasanal rengeteget jelent a varosnak anyagilag.

S mi a velemenyetek a san francisco-i torekves ellenzoinek egyik ervelesevel, miszerint mar sokan vannak, akik ujrahasznaljak a muanyag zacskokat?

Mint fentebb irtam, szerintem itt a lenyeg ugyis azokon van, akik nem hasznaljak ujra, tehat kifizetik a 17 cent/per zacskot, ahanyszor vasarolni mennek. Akik amugy is ujra hasznaljak, azoknak meg ugyis mindegy. De biztos vagyok benne, hogy sokan sporolnak annyira, hogy inkabb viszik magukkal a sajatjukat, minthogy egy centet is fizessenek valamiert, ami eddig ingyen volt.

andi_usa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-27 22:36   
-
Kalifornia Davis ota elektro krizisben van, nálunk a városháza mellett régen villog egy jelzö tábla "save electricity" de semmit sem vettem eddig észre, pl. 2 napja mikor este jöttem haza lányomtol downtown felé jöttem haza és még mindig égnek a karácsonyi ünnepekre feltett kis égök a feldiszitett fákon!

Amint leirtam, a beszedett pénz sem segitett azon, hogy az emberek ne dobálják el továbbra is az italtartályokat.

Nekem az a nézetem, hogy az emberek itt ragaszkodnak a szokásaikhoz és a kényelmükhöz, azért nem hiszek a fizetett zacskokban. Amint emlitettem egyszer láttam eddig egy olcso supermarketet mely probálta azt hogy fizetsz vagy hozod a magadét, de hamar abba hagyták! Mikor ujonnan nyilt a 99 Cent üzlet, azok is probálták azt, hogy magad pakolj, ujabban a kasszás nö pakolja be, mert nincs külön pakolo!

stromfi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-27 22:20   
2005-01-27 09:31, andi_usa:
Igy látom azt az igyekezetet is, hogy zacskoért fizetni kelljen ..... szerintem reménytelen!

Miben latod a remenytelenseg okat? Mi az ami itt nincs meg, de mashol megvan?
Azt se feledd, hogy ahogy meseled, ha ketszeri nekifutasra is, de megszavaztak az altalad emlitett javaslatot. Mar ez is valmicske remenyt csillant meg, nem?

Az utobbi idoben orommel figyeltem fel egy reklamra a teveben. Enegiatakarekossagra figyelmeztet. Eloszor egy foga't moso embert filmeznek, mikozben folyik a csapbol a viz. A kovetkezo filmkockak egy masik emberket mutatnak, amint egy uveg sort vesz ki a hutobol, s tovabbsetalva arra mar nem figyel oda, hogy a hutoszekreny ajtaja nem csukodott be. A legutolso bejatszas egy nagyvaros felhokarcoloit mutatja este. Termeszetesen, a valosaghoz huen, a felhokarcolok ablakai ontjak az egve hagyott lampak fenyeit. Ha jol emlekszem az egesz egy mondattal zarul: Nem lehetne, hogy midannyian egy kicsit kevesebbet hasznaljunk?
JO lenne, ha a jovoben tobb ilyen jellegu "reklamra" figyelhetnenk fel, hiszen koztudott, hogy a media ugyesen tudja befolyasolni milliok gondolkodasmodjat.

S mi a velemenyetek a san francisco-i torekves ellenzoinek egyik ervelesevel, miszerint mar sokan vannak, akik ujrahasznaljak a muanyag zacskokat?

Stromfi

andi_usa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-27 22:14   
2005-01-27 16:06, fellegvar:
-
Jo hallani, hogy New Yorkban jobban igyekeznek!

fellegvar  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-27 16:06   
2005-01-27 09:31, andi_usa:
megjelölt trash cant igy beosztva?
New Yorkban mar kezdik bevezetni a forgalmasabb helyeken ( peldaul Penn Station , Grand Central ) ujsagok reszere kulon recycle bin-eket allitottak fel , amelyen csak egy akkora nyilas van mint a posta ladakon . En naponta 2-szer fordulok meg a Penn Station-ben es orommel jelentem , hogy az utazo kozonseg valoban hasznalja is ezeket a szemetes kosarakat es rengeteg ujsag , folyoirat gyul naponta .

andi_usa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-27 09:31   
2005-01-27 01:23, rigojanos:
-
Nem ertem a parhuzamot a ketto kozott.

Férjem emlegeti nekem amiota itt élek, milyen régi törvény az USA-ban a metric csak nem lehet a népet rávenni, hogy használják!

http://ts.nist.gov/scripts/site1/scout.html

In 1866, Congress authorized the use of the metric system in this country and supplied each state with a set of standard metric weights and measures."

Igy látom azt az igyekezetet is, hogy zacskoért fizetni kelljen és az emberek vigyék magukkal a bevásárlo szatyrokat mint Europában, szerintem reménytelen!

Amint emlitettem, nehezen lett megszavazva hogy bizonyos aluminium ital tartályokért és egyes plasztik üvegekért fizetni kell külön és aztán vissza vinni recycling centerekbe vagy automatákba (ami tudtommal mindenütt megszünt) a legtöbb a szemétbe dobja ha nem az utcára ki az autobol! Az egész logikátlanul is van megcsinálva, van ami más állambol jött, azt nem veszik vissza csak amire rá van irva hogy CA refund!

Másik példa a recycling. Nem régen kezdte itt a szemetes társaság hogy adtak recycling bint, az egyik papirnak a másik üvegeknek, plasztik tartályoknak. Kicsik voltak, késöbb nagyokat kaptunk mint a szemetes, kerekekkel. Láttál Te valahol üzleteknél, parkokban vagy Mall-on megjelölt trash cant igy beosztva? Gondolod hogy azt valaki kiválogatja? Én nem!

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-27 01:23   
2005-01-26 19:46, andi_usa:
-
Nem hinném hogy be tudnák itt vezetni a zacsko dolgot, hisz eddig a metric se sikerült teljesen.

Nem ertem a parhuzamot a ketto kozott.

andi_usa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-26 19:46   
2005-01-26 16:35, stromfi:
-
Hallanád férjemet s néha engem, mikor nekem kellett a kertet takaritani! "A szemetelö mindenségüket!" Viszont az sem segitett hogy most az aluminium can-okat vagy plasztik üvegeket vissza lehet vinni pénzért, dacára annak eldobják ugyanugy mint a styrophor poharakat, néha nylonzacskokkal együtt. Mikor az elsö szavazás volt a visszavihetö italos üvegek miatt igennel szavaztam, nem ment át csak másodszor. Szerintem nem változtatott a helyzeten.

Nem hinném hogy be tudnák itt vezetni a zacsko dolgot, hisz eddig a metric se sikerült teljesen. A tej még mindig gallonban jön csak egyes pakolásoknál van 2 literes (szoda fajta) vagy 4 literes (bor). 1 literes amerikai italt sose láttam. A benzin is gallonban méretik a benzinkutnál.

stromfi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-26 16:35   
2005-01-25 22:38, andi_usa:
-
S a san francisco-i kornyezetvedelmi bizottsag torekvesehez hogy viszonyulsz?

andi_usa  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-25 22:38   
2005-01-25 21:57, stromfi:
-
Amint már irtam egy másik topikban, mi is ujra használjuk fel a zacskokat, a plasztikot napi szemetesnek a kissebb tartályokhoz a házban vagy mást bepakolni, a papirzacskokat pedig postai csomagolásra. Ugyanugy kapott dobozokat is ujra felhasználok.

Ami az éttermeket illeti nem csak a megrendelt ételt szállitják styrophorban (ös nylonzacskoban), hanem a nem elfogyasztottat is amit az étkezök haza visznek. Régen doggy bag volt a neve, ujabban "box" lett mert nincs mindenkinek kutyája amelett nem titkolja senki már hogy maga fogyasztja el késöbb a maradékot.

Emlékszem a multban probáltak olcso üzletek ilyesmit hogy vidd a magad zacskoját és pakold magad, de nem volt sikere igy abba hagyták.

stromfi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-25 21:57   
Igazad van. Egy rovidke magyar osszefoglalot is illenek a kiemelt cikk melle mellekelni.

Szoval a cikk arrol szol, hogy San Francisco kornyezetvedelmi bizottsaga azzal a keressel fordul(t) a polgarmesterhez es a felugyeleti testulethez, hogy vesse meg annak gondolatat, hogy a papir es muanyag bevasalro szatyrokert egyenkent 17 centet szamoljanak fel. Ezzel a lepessel San Francisco az USA elso olyan varosa lenne, ahol a vasarloknak fizetniuk kellene a zacskokert. Igaz a cel az, hogy csokkentsek a muanyag zacskok altal okozott kornyezetszennyezest, a papir zacskokat azert erne hasonlo “banasmod”, hogy a diszkriminacio vadjaval ne lehessen elni. (Ez utobbi ervelest en eleg nevetsegesnek tartom. Hat nem epp az a cel, hogy a vasarlokozonsegnek egyertelmuen tudtara adjak, hogy ideje lenne verge mindenkinek odafigyelni a kornyezetunkre es aktivan hozzajarulni a muanyaghasznalat drasztikus csokkentesehez?) A nagy bevsarlo uzletek mellett idovel a kisebb boltok, patyolatok, ettermek (ahonnan a megrendelt etelt haza lehet vinni) is erintve lennenek, hiszen ezek a letesitmenyek is eloszeretettel hasznaljak a muanyag szatyrokat. Hivatalos szamitasok szerint a varos evente 5.2 centet hasznal zacskonkent az utcai szemet eltakaritasara es tovabbi, zacskonkenti 1.4 centet egyeb ujrahasznositasi kiadasokra. Az elelmiszerboltok es zacskogyarto cegek azzal ervelnek, hogy mar sokan vannak akik, ujrahasznaljak a muanyag zacskokat, tovabba, hogy a muanyaghasznalat nem fog csokkenni, mert az emberek muanyag szemetes zacskokat fognak hasznalni helyettuk. Mas ellenzok a tervet a vasarlokra kiszabott igazsagtalan es regresszive adoterhelesknek tekintik.

Stromfi

creative  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-25 15:39   
És ez mi is pontosan ?

stromfi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-01-24 16:14   
Egy kapcsolodo hir a "Kitelepedes - Informaciot kerek ..." rovatban Januar 7-en megindult "Eljen Svajc es az europai mentalitas" parbeszedhez: http://www.boston.com/news/nation/articles/2005/01/24/san_francisco_may_charge_for_grocery_bags/

Stromfi

Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó