2021. december 04. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> MON 2002 - 2011 >> Érdekességek Olaszországból
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( 1 | 2 | 3 | 4 következő lap )
 Selvaggia  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-10-14 09:28   
Hat Andi, az itt van epp eleg, kezdenem a sort magukkal az olaszokkal, mint kuriozumok, fucsasagok. Itt minden alkalmat kihasznalnak a kajalasra, unneplesre, gondolom semmi ujat nem mondtam. De teccik ez a topic, otletes...

adi67  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-01-04 09:49   
JANUAR 1

A szokashoz hiven minden ev elso napjan elindulunk a szulokhoz, testverekhez, nagynenikhez ujevet koszonteni.

Mikor ide kikerultem, meg a nyolcvanas evekben, nagy szokas volt az ujevi koszonto. Abban az idoben a ferjemnek volt ket idos nagynenije, akihez en, mint no, nem mehettem el ujevet koszonteni, az volt az elvuk, hogy az ev elso napjan ne jojjon no koszonteni, mert ha netan az ev folyaman valami szerencsetlenseg erne a csaladot, annak az lett volna az oka.

Ez a generacio ezzel a felfogassal mar lassan kihaloban van. Az en korosztalyom meg megtartotta ezt a hagyomanyt a falvakban, de a mai fiatalok bizony mar nem foglalkoznak az ujevi koszontovel.

adi67  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-12-29 10:04   
SZILVESZTERI SZOKASOK

Olaszorszag tele van tradicioval, es bizony az ev utolso napjara is jut egy par.

Elso: Szilveszter napjan fontos, hogy valami piros oltozet legyen rajtad, ez lehet fehernemu, ruha, kiegeszitok. Ez az urakra is vonatkozik.

Holgyek, mit szoltok egy ilyenre?

Masodik: Az ev utolso vacsorajan egyel 12 szem szoloszemet, es minden szoloszemnel legyen egy kivansagod.

Harmadik: Az uj ev elso puszijat, oleleset egy ferfinak add, ez szerencset hoz!

Ezek aranyos kis szokasok, de vannak ennel erosebb hagyomanyok is, mint peldaul Ferraraban es a legtobb olasz varosban az a szokas, hogy az ev utolso napjan valami oreg dolgot (tanyert, cseszeket) kidobnak az ablakon, vagy Napolyban ejfelkor elkezdenek lovoldozni a hazak teraszarol, de ne ijedj meg, felfele lonek.

Exfórumtag1  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-12-10 13:06   
Igen nekùnk is van presepe-nk, tòbbfèle. Tavaly pl. òsszegyùjtòttem (egy hetilap mellèkletekènt) egyedi ùvegbòl kèszùlt darabokat. Ezt mi is kirakjuk, mèg Karàcsony elòtt. De a fakèrdèsben nem engedek, addig hùzom-halasztom a felàllìtàsàt, amìg lehet. Semmi èlvezetet nem talàlok benne, hogy hetekkel elòtte màr ott "porosodik" a nappali sarkàban... A vègèn teljesen megszokott làtvànnyà vàlik mèg Karàcsony elòtt. Éppen most olvastam az otthoni Nòk Lapjàban egy Angliàban èlò magyar ùjsàgìrònò cikkèt, ò sem talàl semmi romantikàt az angol Karàcsonyban. Teljesen egyetèrtek vele. Ott is megvan az a jò kis szokàs, hogy Szentestèn kocsmàznak. Itt is, a vacsora utàn, iràny a bàr. Bàr a gyerekeim màr nagyok, tudjàk hogy ki hozza az ajàndèkokat, de a hetekkel elòtti dìszìtgetèsnek akkor is ellene vagyok. Egy szomszèdasszonyom egyenesen a becsomagolt ajàndèkokat is odapakolja a fa alà, hadd làssàk, ki mit kap?! Vagy mekkora csomagot. Tisztàra ki voltam akadva, de ìzlèsek ès pofonok kùlònbòznek. Nagyon is.

adi67  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-12-08 09:39   
Szia xavier,

En szepen bealltam a sorba, mindent ugy csinalok ahogy az itteni szokas keri. Dec.8-an elohozom a karacsonyfat, diszeket, feldiszitem a teraszt egokkel. A szomszedaim mar fediszitettek mindent, a faluban is elkezdtek felrakni a lampakra a vilagito diszeket.
Ma decemben 8-an, a szokashoz hiven elohozzuk a Szent Csaladot, es a szoba valamelyik sarkaba helyezzuk, de Jezust meg nem rakjuk a jaszolba, majd csak Karacsony napjan.

Xavier, Te is itt vagy Emilia Romagnaban, nem hiszem, hogy olyan nagyon elteroek a szokasaid
adi

Exfórumtag1  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-11-28 12:07   
Kedves itt èlő honfitàrsaim! Kìvàncsi volnèk rà, kik nem mindig szoktak hazamenni Karàcsonyra, ès főleg akiknek gyerekük van, hogy ünnepelnek? A karàcsonyfàt itteni szokàs szerint màr kb. 2-3 hèttel elötte felàllìtjàtok (hogy mindenki megszokja), vagy pedig ùgy, mint otthon, csak a Szentestèn? Ez itt mindig vita tàrgya a csalàdban.

gekkom  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-11-27 17:21   
Adi67:
Most Berlinben is nagyon meleg van, itt nem kötödik azonban legenda a meleg télhez. Nagyon szép és egyben megdöbbentö a firenzei árvíz története is.
G

adi67  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-11-12 10:48   
Mar napok ota sut a nap, igaz hogy reggel hideg van, es elkezdodtek a kodos idok, de meg nem erkezett meg az igazi osz.
Mikor novemberben meg ilyen kellemes az ido, ezt az evszakot San Martino nyaranak hivjak.
A legenda szerint San Martino 12 eves volt, mikor a szulok akarata ellenere megkereszteltette magat. Az akkori torvenyek szerint minden fiunak be kellett vonulnia a romai hadseregbe, San Martino is katona lett.
Egy oszi napon Amiens francia varoskapun ment kifele, mikor talalkozott egy szegeny oregemberrel, aki remegett a hidegtol. Martino elovette a kardjat, levagott egy darabot a gyapju kopenyebol, es atadta az idos embernek, abban a pillanatban a nap kisutott, es olyan erosen kezdett el melegiteni, mint nyaron.
Innen ered a San Martino nyar elnevezese.

adi67  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-11-04 10:35   
Firenzei arviz - 1966 november 4.

Megemlekezes a 40 evvel ezelott tortent firenzei arvizre

Tobb napos esozes utan az Arno folyo attorte gatjait, es elontotte Firenze varosat. Minden vizben allt, a Duomo, Palazzo Vecchio, az aranyboltok a hidon. A majdnem ot meteres viz 29 aldozatot, es tobb ezer ember fedel nelkul maradasat okozta. A viz elvonulasa utan a varost nagy sarreteg fedte.
Olaszorszag, valamint Europa osszes varosaibol onkentes fiatalok csoportjai jottek menteni Firenze mukincseit (konyveket, kepeket) a sarbol.
1966 november 4.-en nemcsak Firenze, hanem Velence is 2 meter viz ala kerult. Az olasz allam az iden a 40.-ik evfordulora kituntetesben reszesiti azokat a "fiatalokat", akik resztvettek az arviz utan tortent mentesi munkalatokban.

adi67  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-09-10 21:10   
Bobe, poe

Orulok, hogy tetszenek a kepek.
Az utazasforumban pontos leirasok is vannak ezekrol a helyekrol, amit ide tettem az albumba.
Bobe, poe, udvozollek mindkettotoket, hiszen olyan ritkan talalkozunk mostanaban.

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-09-10 21:07   
Ez végülis jó dolog, hogy eddig nem kellettek

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-09-10 21:04   
Itt sosem vagy egyedul

adi67  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-09-10 21:02   
Bobe, poe
Milyen aranyosak vagytok!
Eloszor csak kiprobaltam, hogy sikerulnek-e ezek a szomoru arcocskak, mert nem hasznaltam meg eddig, es ti eppen akkor jartatok erre, ne haragudjatok, azt hittem, hogy egyedul vagyok.

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-09-10 20:51   
Mi baj Adi?

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-09-10 20:50   
Adi, mi törtent? Mi ez szomoru arc?
Gyönyöruek a kepek.

adi67  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-09-10 20:39   
A nagy Juventus Serie "B".
Elso meccs Juventus-Rimini

Van egy olyan mondas ami olaszul igy hangzik: Si cambia la moglie ma non la squadra del cuore (a feleseget lehet cserelni, de a szivben levo focicsapatot nem):)

Decemberben Bologna - Juventus

adi67  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-09-01 20:56   

elckerlyck  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-09-01 14:43   
2006-09-01 08:34, adi67:
-
http://adi67foto.spaces.live.com/
-
Csodaszép, klassz képek, Andi! Csak sikerült megfájdítanod a szívem

adi67  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-09-01 08:34   
Kedves Forumlatogatok.

Be szeretnem mutatni nektek egy uj fenykepalbumomat.
Akik jarnak az utazasforumon, mar ismerik. Ebben az albumban olasz varosokrol vannak kepek. Olyan helyeket fenykepeztem, amit talan meg nem ismertek. Nezelodjetek egy kicsit, az utolso kepeim Romat mutatjak be, de annak megtekintesere kenyelmesen le kell ulnotok...

http://adi67foto.spaces.live.com/

gekkom  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-25 17:27   
2006-04-25 17:25, gekkom:
-
Láttam az ínyencségek mellett a "képeskönyvedben" a tavalyi húsvétról készült képeket is, aranyosak az ottani szokások. Itt a berliniek alapvetöen ateisták (nagy részben), így a tojásfa volt az egyetlen, amit az ünnepre készülve láttam. Szóval buona Pasqua (utólag is)!
-
--

gekkom  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-25 17:25   
Szia Adi!

Megkésve, de neked is boldog húsvétot! Még elöre akartam írni valami kedveset és szépet, de berontott a fönököm, és elrángatott a géptöl, aztán pánikszerüen hazautaztam...
-
--

adi67  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-15 16:37   

MINDEN KEDVES FORUMOLVASONAK, FORUMTARSAKNAK KELLEMES HUSVETI UNNEPEKET KIVANOK

adi67  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-15 16:26   

La Pastiera Napoletana
Tipikus Napolyi torta, amit kimondottan Husvet napjara keszitenek, kulonlegessege, hogy a toltelekbe raknak fott buzat, turot, ami sokkal izletesebb, mint amit itt eszakon arulnak.

adi67  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-15 16:05   

Mar ujbol Husvet heteben vagyunk!
La Settimana Santa
Mint minden evben, az iden is a tisztelendo Ur megszentelte a hazat, mult vasarnap pedig voltunk a olivaagert a templomban. A boltokban mar egy par hete aruljak a "colombakat", ami egy tipikus husveti kalacs.

Sokaig nem ertettem, hogy az olaszok miert eszik Husvetkor a baranyhust, aposom mindig sutotte husvet vasarnapjan a csaladnak a baranybordakat, baranycombot, kulonfele salataval.

Hat tudnotok kell, hogy a baranyhust azert eszik az olaszok Husvetkor, mert ez lelki megtisztitast jelent.

adi67  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-02-19 14:44   
Kedves Peter,

gyere, menjunk at a cseveges topikba, folytassuk ott a beszelgetesunket!
Van meg hirtelen tiz kerdesem.

Szia

tökfej2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-02-19 10:41   
Szia adi!

Hány főre főzünk naponta? Erre nehéz válaszolni, ilyenkor 80-100 fő, de ha jó az idő, akkor olyan 150-től vakulásig. Hétvégén sok az elviteles, nincs két egyforma nap. Tegnap például a pizza volt a sláger, sokszor én se értem. Bizony, hogy este is nyitva vagyunk! Heti egy szabad nap, de a hétvége sajnos felejtő. Találkozásom az olasz konyhával, kb 95-94-ben történt még otthon. Azóta dolgoztam 4 olasz étteremben. De legtöbbet itt No.-ban, kisebb megszakításokkal. Az ízek? Szépen folyamatosan mindenhol jött hozzá. Persze itt kicsit másak az ízek, sokszor íztelen,és a tejszines dolgokat sem vetik meg. Ez ellen nem tudunk mit tenni a vendégek szeretik, nekem személy szerint nem tetszik. Mivel a fönökség calabrese, ezért déli. Peperoncio még a "tiramisuban" is van. Olaszul muszáj volt megtanulnom, mivel a konyhában mindenki csak azt beszéli, de még nem tökéletes. Az írás sajnos nem megy, és a nyelvtan is akadozik néha, de ha elküldenek tejszinért nem hozok helyette kenyeret. Abban viszont bizos vagyok, hogy a konyha nem megy úgy, mint neked. Mégegyszer
csak gratulálni tudok, ez nem semmi, így megfelelni!
Most rohanok dolgozni!

Szia!
Péter

adi67  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-02-18 17:38   
Szia Peter!

25 fele antipasti, Vauuu. Az nem semmi, mennyi szemelyre foztok naponta, gondolom, este is nyitva vagytok?
Honnan tanultad az olasz izeket? Mar regota csinalod az olasz konyhat? Melyik olaszt? Deli, eszaki? Vasarnap is vagytok?
Fantasztikus, megtanultad az olasz nyelvet is?
Huu de orulok, hogy vegre egy "collega"!
Szia, Andrea

tökfej2  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-02-18 16:08   
Szia adi!

Örűlök, hogy válaszoltál!
A névválasztás igen egyszerű, nem szeretem a szokványos dolgokat. Lehet, hogy kicsit bugyuta, de nekem tetszik. A mi éttermünk a la carte, ami sokszor azt jelenti,hogy a feje tetején áll a világ. Jelenleg egy fővel kevesebben vagyunk, a salátán, és a mosogatáson kivül minden a kollégám és az én feladatom. Pizza, tészták, halak, husok. Reggelente antipasti, kb. 25 féle. Egyszóval, unatkozni nincs idő! Szerencsére nálunk nem ilyen komolyan megy a szidás, mint ahogyan te írod, de van belőle elég. Különben a helyzet ismerős. Még otthon nekem is volt egy ilyen főnököm. Amikor kitette a lábát a konyhábol, az maga volt a mennyország. Nálunk sajnos vagy szerencsére liften megy az étel, ezáltal a főnöknek nincs mindig ideje lerohangálni az étteremből.
Most már nem teljesen családi vállalkozás, mára csak a fiatalok maradtak. A fönök es a barátnöje, a szülők tavaly elmentek, a tesó
idén hagyta itt, ezért is vagyunk kevesebben.
Röviden ennyi!

szia
Péter

adi67  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-02-18 12:37   
Non e' vero ma ci credo

Pentek 17.
Mondvan: nem igaz, de elhiszem,,pentek 17. a szerencsetlensegek datuma.
Olaszorszagban a legelterjettebb amulett: "corno napoletano"

Szinte minden olasznal van egy ilyen szerencset hozo "ordogszarv". Nagyon fontos, hogy kezi keszitesu legyen es piros! Ezt a szerencset hozo amulettet mar a Neolitico (3500 A.C.) idoben is hasznaltak.

adi67  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-02-18 11:35   
Talaltam egy erdekes weboldalt San Valentinorol, mindenki egyszer megunnepelte februar 14.-et, a szerelmesek napjat!
San Valentino: Il Vescovo degli Innamorati
San Valentino, a szerelmesek vedoszentje:

San Valentino itt szuletett 175 dC., Terni varosaban (nem messze Romatol), ebben az idoben uldoztek a keresztenyeket, de O ennek ellenere a Vangelot olvasta fel a poganyoknak, sok idot forditott azokra a foglyokra, akik hittek Krisztusban. Valentino mar ebben az idoben tobb csodarol volt ismert. Papa San Felisiano 197dC ersekke avatta.
A leirasok szerint Valentino volt az elso ersek, aki osszehazasitott egy kereszteny lanyt egy pogany fiuval.

Valentinot 273dC letartoztattak Romaban, es februar 14-en martirhalalt hal. A testet elvittek Terni varosaba, es most egy Basilica orzi foldi maradvanyait.

Ebben a Basilicaban minden evben februar 14.-en tobb jegyespar szerelmi eskut ad egymasnak.

Ugrás a ( 1 | 2 | 3 | 4 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó