2021. december 04. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> Hollandia >> Hozzászólások a levelekhez, holland témákhoz
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( 1 | 2 | 3 következő lap )
 poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-03-06 12:13   
2007-03-06 11:25, perec:

A pizsama szerintem a rémes kórházi viszonyok függvénye és a beteg kiskorúsítása, amennyiben lehetetlenné teszi a "szökést", és megkönnyíti az ápoltak szemmel tartását.
A kártyával a telefon, tv, internet költségeit fizeti a beteg. A többi a biztosításától függ. A betegmenedzser tartózkodása ingyenes, de az étkezését fizetni kell, illetve gondoskodik magáról.

perec  módosítás |   válasz erre |   profil |  2007-03-06 11:25   
Örömmel olvastam az újabb levelet. Hiába, Mrs W sok mindent el tud intézni, csak egy levél (és esetleg néhány garas) kell hozzá.

Szupermodern lesz ez az új kórház, úgy tűnik. A pizsama nem kötelező jellege máris jó jel. Tulajdonképpen soha nem igazán értettem, mitől kötelező egyenruha a pizsama vagy hálóing egy kórházi páciensnek. Talán az ággyal való asszociáció miatt.
Egyetlen (eddigi!) itteni kórházi tartózkodásom alatt nem eröltették rám ezt, és szerintem pszichológiailag jót tett.

Érdekes lenne tudni, mit kell a betegnek fizetni és mit fizet a biztosító, ha már egyszer bankkártyának is van hely abban a távirányítóban. Például a "betegmenedzser" ott tartózkodása ingyenes lenne?

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-12-16 01:28   
XAVIER UZENETE:

poe: Gyònyòrùt ìrtàl.

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-09-05 23:23   
2006-09-05 23:07, perec:

Talán elkerülte a figyelmedet az idézőjel. Az említett úr nyilatkozott imígyen.
(egyébként extrém esetben a testépités is lehet ideológiai meggyőződés azoknál, akiknél más fajta nincs raktáron )
Újabb fejlemény az ügyben, hogy a felsőbb fórumok is elutasították a továbbtanulás iránti kérelmet. Ám ő nem nyugszik bele a döntésbe....

perec  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-09-05 23:07   
A legutóbbi levélben írod az egyik
'pártemberről': 'folyamatosan zaklatják a “testépítők és a neonácik" '.
Érdekes párosítás ez a két embercsoport - a testépítés iránti szenvedélyből számomra nem feltétlenül következik, hogy egyéb ideológiai meggyőződés is hajtja ezeket az embereket olyannyira, hogy vigilantizmusig vigyék. A második embercsoportnál ez a kétely természetesen nem áll fent.

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-07-15 17:32   
2006-07-15 17:29, Tihi:

Kedves Tihi,
semmi baj sem történt. Ennyi rovat között könnyen eltéved az ember. A jobb olvashatóság miatt gyűjtjük külön a hozzászólásokat. Köszönöm kedves szavaidat, kellemes olvasgatást továbbra is

Tihi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-07-15 17:29   
Kedves Poe!

Bocsánatok kérek, hogy oda írtam üzenetemet. Most akartam a MON szerkesztöségre írni és kérni az üzenet áttelepítését. Köszi, hogy megtetted.

Nem szoktam könyvekbe se belefirkálni, de egy gondolatlan kattintás az egérrel és már is megtörtént a baj.

Mivel a MON-on már olyan sok olvasnivaló van, elnevezem a MON-ot "virtuális könyvtárnak".

üdv. Tihi

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-07-15 09:32   
Tihi üzenete 2006-07-14 22:16

Kedves Poe,

Egy finn napilapba is bekerült az a hír, amiröl írsz leveledben, hogy a tiltakozás miatt le kellett cserélni azokat a müvészi alkotmányokat. Mondhatom, én is ízléstelennek tartom az ilyen müvészeti feltünést keresö próbát.

Olvasom és élvezem leveleidet Hollandiáról. Már korábban megtaláltam leveleidet, de a MON-on annyi minden olvasó van, hogy csak nézek ide, nézek oda, de most elhatároztam, hogy kezdem elsö leveleddel és addig olvasom míg szemem fáradt nem lesz.

Mindig szerettem olvasni, gyerekkoromban a villamoskönyvtárban kezdtem Zuglóban a Vezér utcán a 68-as villamos végállomásán. De a MON-on megszerettem az írást is (magyarul megint), dilemma az, hogy írjak vagy olvassak, most egy-két napig csak olvasni fogok.

üdv. Tihi

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-06-22 23:13   
2006-06-22 23:05, perec:

Remélhetőleg a kontaktlencse márkájára még nincs szabályozás.
Éljen az egészséges életmód. Hamburger kólával!

perec  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-06-22 23:05   
A narancsszínű szurkolókról szóló írásról jutott eszembe: ma reggel a fogorvosra várva láttam egy tudósítást az egyik műholdas csatornán, amiben holland szurkolók elmesélték, hogy átöltöztették őket a stadion bejáratánál, az oroszlánfarkas nadrágjukat sima narancsszínű shortra kellett cserélni. Gondolom, ez még a jobbik eset volt, állítólag több mint ezren kisgatyában kellett végignézzék a korábbi, Elefántcsontpart elleni meccset.

Hogy mi olyan rossz az oroszlánfarkas nadrágban? Semmi azon kívül, hogy nem hivatalos szponzor márkajelzése van rajta. Marketingesek ezt "eltérítéses hirdetésként" emlegetik. Ez pedig komoly bűn, állítólag ilyesmiért már dobtak is ki nézőt más sporteseményről (nem Pepsi-származású lötyit ivott a megátalkodott egy Pepsi által is szponzorált krikett-bajnokságon). Más eseményen előre kaptak a szurkolók listát, milyen üdítőket szabad egyáltalán bevinni. Helló szép új világ!

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-01 14:09   
2006-04-01 13:55, perec:
számomra mindig van valami lenyűgöző ezekben a hatalmas, csőkígyókkal átszőtt építmények látványában

Én is szeretem nézegetni az elefántokat....a tévében. De itthonra nem kéne

Kérdésed érdekes: jelen esetben a park és a kis erdő helyét a város megvette a tulajdonosoktól. De rengeteg kihasználatlan terület akad még, a vasutak mellett, a gyárak körül, a lakónegyedekben is, a magasfeszültségű vezetékek alatt, ahová sosem építenek házakat, nagyvárosokban a magas házak teraszain és lapos tetején. A templomkertben, az iskolaudvarokon, a kórház előtt......stb

poe

perec  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-04-01 13:55   
Nagyon jó kezdeményezés a faültetés! Azt a monstrumot elnézve tényleg szükség is van a zöldövezetre. (Ettől eltekintve, számomra mindig van valami lenyűgöző ezekben a hatalmas, csőkígyókkal átszőtt építmények látványában.)
Csupán egy kérdés: hogyan sikerül minden évben elegendő újabb és újabb befásítandó területet találni?
Megnéztem a boomhut-ot is, s máris újabb kifejezéssel gyarapodott holland szókincsem: ik ben een berk .

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-23 10:58   
2006-03-23 02:13, rigojanos:

Tapasztalatból mondom, hogy nem marad a négy fal között. Esetenként egyes férfiak egészen másképp beszélnek a kolléganőjükhöz, mint a feleségükhöz, akár nyilvánosan is. Csupa régimódi kézcsókoló gavalléria, mellé pedig: asszony, hozd már azt a nyavalyás kávét!! Egyébként az alaphelyzet a barátkozás, vendégségbe járás, tehát bepillantás a családok életébe. Amivel én nem értek egyet, hogy ez pusztán vidéki szokás lenne A bunkóság nincs földrajzilag szeparálva.

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-23 02:16   
2006-03-12 16:09, perec:

Megérdeklődtem a kiskakast . Az idősebb generáció megszólított tagjának rémlett valami, nagyon régről, de hozzátette, hogy neki sosem lett volna pénze ilyesmikre, mikor gyerek volt, lehet, hogy ezért nem emlékszik pontosabban.

Talan nem feltetlenul kakas, de meg ma is minden vasarban (Kecsoi Tavaszi Napok, stb.) lehet kapni keramias arusoknal ilyen sipot. Van csirke formaju, meg lo is, sot van, amibe vizet kell tenni, es ugy erdekesebb a sipolo hang.

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-23 02:13   
2006-03-20 23:56, poe:

Vidéken még mindig gyakran előfordul sajnos, hogy a férfiak kettős életet élnek. A házon kívül nagyon udvariasak, gavallérok, különösen az idősebb generáció (45 fölött) és mindenkivel barátságosak. Azonban mihelyt hazaérnek, teljesen átváltoznak. Sokszor gorombák a feleségükkel, szinte rájuk sem lehet ismerni.

Mivel ami a 4 fal kozott tortenik, az altalaban ott is marad, kivancsi vagyok, hogy ezt milyen adatokra alapoztak. (Nem azert mondom, mert nem hiszem el, csak kivancsiskodom )

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-22 23:26   
Az adott szövegnek nem volt célja jót, vagy rosszat mondani rólunk, csak arra szorítkozott, ami az első időkben nehézséget okozhat az odaköltözőnek. Tehát a különleges, a más, eltérő dolgokra hívta fel a figyelmet.
Van az ott élő hollandoknak egy Mon-ja, egy fóruma, ott szintén érdekes dolgokat lehet olvasni. Az első, tipikus magyar dologként a pálinkát említik, méghozzá a házit. Második helyen az "isteni" paprikát. Érdekes, hogy kevesebb negativumot irnak, mint mi külföldi magyarok.

perec  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-22 23:06   
2006-03-20 23:56, poe:
-
Köszönöm a fordítást, nagyon szórakoztató és elgondolkoztató volt a "használati utasítás" a magyarokhoz.

Mindig érdekes felfedezni, mások hogy látnak minket, főleg amikor észrevesznek dolgokat, ami nekünk általában fel sem tűnik, mint pl. a krizantém. A "hogy vagy?" kérdésre adott válaszok közötti különbség viszont az első dolgok egyike, ami nekem is feltűnt, itt Angliában, ahol ugyanúgy nem várnak választ a "jól"-on kívül.

Egyben kicsit szomorú is, amikor a magyar udvariasság kapcsán csupán a kétféle mércét említi meg az írás. Kétlem, hogy ez csak férfiakra jellemző, viszont akkor sem hízelgő.

Köszi még egyszer.

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-20 23:56   
Íme az ígért fordítás

Kulturális különbségek a holland és magyar társadalmi szokásokban

Látogatás

Ha Magyarországon valaki becsönget, azt be is hívják a házba. Nem maradsz kint az ajtónál beszélgetni. A vendéglátás egyébként is egészen másképp zajlik a magyaroknál, mint a hollandoknál. Itt nem ismerik azt, hogy csak egy kávéra, sütire, ha látogató jön, telerakják az asztalt ennivalóval. Egy egész tálca sütemény. És ha elfogy, akkor hoznak más finom falatokat, szendvicseket például.

Üdvözlés

A formális üdvözlés után, amit a nyelvleckékből elsajátithatsz, épp úgy, mint más országokban, itt is megkérdezik: Hogy vagy? De itt, ellentétben a legtöbb országgal érdekli is őket a válasz. A magyarok komolyan veszik ezt a kérdést, és részletesen elmesélik, illetve meghallgatják egymás ügyeit. Tehát a kérdésre ne feleld azt, hogy “Jól”, mert ez nem elég, udvariatlannak tűnik. Ha furcsának is találod eleinte, hogy beszámolj a dolgaidról, próbálj pár mondatban felelni. Összefoglalva: felejtsd el a “Hogy vagy? Jól” szindrómát.
A magyarok mindig kezet ráznak, ha bemutatkoznak, vagy találkoznak. A kézfogásnak erősnek, határozottnak kell lennie, és közben a másiknak a szemébe kell nézni. Itt Magyarországon ezt komolyan veszik. Figyelj oda rá, hogy a nők is elvárják a kézfogást, és megítélnek róla. Férfiak és nők között gyakori az arcra adott csók(puszi) is, sőt még a nőknek adott kézcsók sem ment ki egészen a divatból.

Társadalmi rétegek

A fizikai távolságtartás két személy között sok mindentől függ. Az életkortól, a társadalmi helyzettől, az egymás közti kapcsolattól. Emellett a kulturális különbség is szerepet játszik. A társadalmi viselkedésben a magyarok a távolságtartó hollandok és a ragaszkodó, szivélyes olaszok között helyezkednek el. Ez azt jelenti, hogy két azonos körülmények között élő holland nagyobb távolságot tart, mint két magyar, de két olasz még bizalmasabb lehet egymással. Vagyis hogyha egy magyar egy hollanddal bensőséges kapcsolatban van, ez a kulturális különbségnek tudható be és nem a jól megválasztott parfümnek!

Érintés

Ugyanezt mondhatjuk el a megérintésről is. A magyarok gyakrabban megérintik egymást mint a hollandok. Persze egyes területek, helyek között vannak különbségek, de az üdvözléshez, a napi társadalmi érintkezéshez a testi érintés, kézfogás, vállveregetés, puszi is hozzátartozik. A nők és a férfiak is sokkal nyitottabbak, felszabadultabbak egymással, mint ahogy azt mi hollandok megszoktuk, ebből ne vonjunk le messzemenő következtetést, ez is csupán kulturális különbözőség.

Ajándékozás

A magyarok szeretik a virágot, de oda kell figyelni, mert van egy virág amit csak a temetőbe visznek és ez a krizantén. Olcsó virág és november elsején nagy mennyiségben vásárolják, de csak a halottakra!! Tehát soha ne vigyél krizantént ajándékba. A betegnek is lehet virágot vinni, de csak háznál, a kórházakban ez higiéniai okokból tilos.
Ha becsomagolt ajándékot viszel, ne várd el, hogy előtted kibontsák, Hollandiában ez a szokás, de a magyarok általában nem csinálják. Amikor az ajándékozó már elment, akkor bontják ki a csomagot. Általában hasznos tanács, bízd magad a háziakra, és várd ki, mit, hogyan csinálnak. Így gyorsan meg lehet tanulni a helyi szokásokat.

Nevek

Magyarországon mindig a családnév áll elöl, tehát ami nekünk utónév, az nekik előnév és fordítva. Tehát ha a Wim Kok Magyarországon született volna, akkor Kok Wim lenne a neve. Ez nem nehéz, de észben kell tartani, és gondolatban minden nevet megfordítani. Például Kossuth Lajos, aki fontos szerepet játszott a magyar történelemben 1848-ban, a nyugati világban is ismertté vált Londontól New Yorkig. Sok nyugati történelemkönyv Lajos Kossuthnak említi, sőt, hogy még bonyolultabb legyen, Louis Kossuthnak is. Mit tehetünk ez ellen? Semmit, fogadjuk el, és a magyar neveket mindig mondjuk, írjuk magyar sorrendben.

Magyar udvariasság

Vidéken még mindig gyakran előfordul sajnos, hogy a férfiak kettős életet élnek. A házon kívül nagyon udvariasak, gavallérok, különösen az idősebb generáció (45 fölött) és mindenkivel barátságosak. Azonban mihelyt hazaérnek, teljesen átváltoznak. Sokszor gorombák a feleségükkel, szinte rájuk sem lehet ismerni. Ez még a régi világból maradt meg, amikor a férfi magasabban állt a társadalmi ranglétrán mint a nő és több joga is volt. Szerencsére egyre több férfi ismeri el és tiszteli a nők jogait, képességeit, így a jelenség eltűnőben van.

Üzleti kapcsolatok

Bár rengeteg magyar és holland üzletember jó kapcsolatban van, a kulturális különbség ezen a területen is megmutatkozik. A holland mindig keresi a konszenzust. Először minden érdekelttel egyeztet, közös nevezőre hoz, és megkeresi azt a megoldást, ami mindenkinek valamennyire megfelel. A magyar ennek szöges ellentéte. Ők szokva vannak ahhoz, hogy feladatot kaptak, amit az instrukcióknak megfelelően kell végrehajtaniuk. A főnök itt láthatóan és tapasztalhatóan főnök. Kevés tehát az egyéni kezdeményezés és hatáskör. Az egyik terület ahol a különbségek leginkább előjönnek a masszív magyar bürokrácia, amin a külföldi vállalkozók csak nagy nehézságek árán tudnak keresztülvergődni. Ez a bürokrácia egyrészt a kommunista rendszer maradványa, másrészt a modell maga a Habsburg időkre vezethető vissza. A hivatalnokok a rendszert szolgálják ki és nem az ügyfeleket. A császár helyébe az állam került, ennyi pusztán a változás.

perec  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-12 16:09   
2006-03-11 18:46, poe:
-
Ha időd és kedved engedi, szívesen olvasom a fordítást, kivonatos formában is.

Megérdeklődtem a kiskakast . Az idősebb generáció megszólított tagjának rémlett valami, nagyon régről, de hozzátette, hogy neki sosem lett volna pénze ilyesmikre, mikor gyerek volt, lehet, hogy ezért nem emlékszik pontosabban. Kiskakas formájú piros nyalóka cukorra emlékezett, arra én is. De mint mondja, mostanában már azt se szokott látni. Én meg vagy 15 éve voltam utoljára a búcsún.

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-11 18:46   
2006-03-11 18:17, perec:

1. be-és kivándorlás: van olyan is, aki jött és megy, ők főként európaiak, elsősorban törökök. Törökországban 55 évesen nyugdíjjogosult az ember, plusz ha visszaadja a holland állampolgárságot, kap egy csinos kis végkielégítést, amivel már lehet valamit kezdeni. A kivándorlók nagy többsége azonban holland.

2. A weblap hollandoknak készült, tehát nincs minden lefordítva magyarra. Ezért nem linkeltem be külön ezt az oldalt, most megteszem.
http://www.hongarijevakantieland.nl/hongaarse_gebruiken.htm

Az első bekezdés a látogató fogadásáról szól, a második az üdvözlésekről, a harmadik a társadalmi rétegződésről, ezt követi az érintés, az ajándékozás, majd a nevek, megszólítások. A két utolsó bekezdés a férfiak házon kívüli és otthoni viselkedésében mutatkozó különbségeket taglalja, illetve az üzleti kapcsolatok szokásait. Ha érdekel, szívesen lefordítom az egész szöveget.

3. A segbefújós kiskakas egy kakas formájú műanyag síp, aminek a fújókája értelemszerűen a kakas farktollai alatt helyezkedik el. Ha a szádba veszed és belefújsz, sípol, kukorékol. Régen, amikor a búcsúkat még nem lepte el a sok kínai műanyag csoda, fából készítették, olyan fűzfasíp módra.

perec  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-03-11 18:17   
Most behoztam a lemaradásom, elolvastam az utóbbi időben beérkezett leveleket.

A bevándorlás-kivándorlás adatai nagyon érdekesek. Gondolom, többségében nem azok vándorolnak most ismét ki, akik az utóbbi évtizedekben bevándoroltak?
Megnéztem a a Magyarországon letelepedni kívánó hollandoknak szóló weboldalt is, de sajnos a 'használati útmutatót' nem találtam, pedig ahogy írod is, biztos érdekes lenne .

Egyébként arra felénk is kalács van, meg vendégvárás. És többnyire sárdagasztás a búcsúban. Viszont ezt a segbefújós kakast én ilyen néven nem ismerem. Hogy néz ki?

fellegvar  módosítás |   válasz erre |   profil |  2006-01-01 23:18   
A felvetelek lattan, az a velemenyem, hogy jobb ha a Mikulas hosszu nadragban jar... Kiabrandito lenne latni a cingar, gorbe labait...
A masik megfigyelesem az, hogy Adam nem felejtette otthon a bojtos sapkajat...
Ez a szokas New Yorkban is honos. Ebben az evben 103.-szor rendeztek meg az Ujevi furdozest az Atlanti oceanban. Van egy klub Coney Island Polar Bears neven es a klubtagok minden evben novembertol aprilisig minden vasarnap furdenek a hideg vizben. Persze a legnagyobb nezokozonsege az Ujevinek van.

fellegvar  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-15 22:45   
Az emberek , sajnos , mindig koveteltek ( meg a romaiak is ) a "cirkuszt es kenyeret" . Az , ami Teged (es sokunkat) elszomorit , masoknak szorakozas . A cirkuszon kivul sok mas van a vilagon , ami egyeseket elszomorit , masokat szorakoztat . Nem hiszem , hogy valaha is megszunik majd az , hogy hahotazzon a kozonseg egy pupos torpe lattan , amikor Neked es nekem sirhatnekom tamad ... Miert bannanak maskeppen egy allattal , amikor az embertarsukat sem becsulik ?

perec  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-10-15 19:15   
Őszies gondolatok, Poe. Pedig azt hittem (Mrs W is megmondta) hogy én vagyok a melankóliára és nosztalgiára hajló természetű

Mindnyájan ki vagyunk szolgáltatva valakinek, vagy valaminek. Ha másnak nem, a saját félelmeinknek.

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-08-23 21:23   
perec 2005-08-23 19:11

Vakációzni megyek, így lesz 3 heted a görcs lazítására és a fehér foltok felszámolására

perec  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-08-23 19:11   
Inkább csak a Cavintont felejtettem el bevenni.
Csuklómba pedig görcs állt, így aztán nem tudtam visszakeresni, miről írtál már eddig.

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-08-23 18:24   
Kedves Perec

Jól látod a koncepciót a közlekedési témák ügyében, de a biciklizésről már volt szó, lásd 33. levél június 3.-i dátumnál. Biztosan hiányoztál aznap

perec  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-08-23 17:47   
Nagyon érdekes dolgok vannak a schipoli levélben! Tudom, hogy ez nem kivételes arrafelé, nekem mégis furcsa elképzelni, hogy valamikor tenger hullámzott a hatalmas reptér helyén.

A másik furcsa, bár nem elképzelhetetlen dolog, hogy Anthony Fokker képes volt egy egész vonatrakomány repülőgépalkatrészt átcsempészni Németországból Hollandiába az I. vh. után. (Ez a Wikipédiás linken volt.) Biztos észre sem vette senki.

A Rijksmuseum kihelyezett kiállítása határozott plusz Schipolon: ha van elég idő átszálláskor, mindig elgyalogolok odáig. Nagyon jó ötlet volt, akárki találta ki.

Remélem, a holland biciklizésre is sort kerítesz a vonatozás és repülés után?

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-08-13 21:17   
2005-08-13 20:47, Tessényi Györgyi:

Vajon létezik e ott is éves bérlet, amivel minden közlekedési eszköz hasznàlhato: villamos, busz, hajo a vasuton kivül?

Ilyenről nem tudok, de van olyan kedvezményes bérlet, amivel csak csúcsidőn kívül lehet utazni, fele árért.

Tessényi Györgyi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-08-13 20:47   
Olyan volt, mintha ellàtogattam volna hozzàd druszàm, nagyon érdekesen irtad le a holland hàzak lényegét, és miért olyanok, amilyenek.
Amit a vasutrol irtàl, az a svàjcira is érvényes nagyrészt, de itt rengeteg az alagut.
Gondolom odafigyelnek egymàsra azért a szakemberek és politikusok is. Vajjon létezik e ott is éves bérlet, amivel minden közlekedési eszköz hasznàlhato: villamos, busz, hajo a vasuton kivül?

Ugrás a ( 1 | 2 | 3 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó