2022. augusztus 17. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> Spanyolország >> España hoy
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( 1 | 2 következő lap )
 lucia  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-09-18 18:09   
szia en marrbella mellett lakom es szinten magyarokat keresek tudsz segiteni?

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-10 00:48   
2004-10-08 22:39, Zuloaga:
-
Jó, akkor igyekszem megírni, amit láttunk, amit megéltünk, amit észrevettünk, amin elgondolkoztunk. Zsófi lőtt vagy 4-500 képet, amelyeket most nézegetünk, rendezgetünk.

Éppen ittartózkodó Bp-i vendégünk kicsit csalódottan megjegyezte: "Alig fényképezett híres látványosságokat." Mert nem azt kereste, hanem a mindennapi élet momentumait, amelyek nem feltétlenül látványosak, inkább jellemzőek. Vagy nekünk annak tűntek. Ill. csak egyszerűen megtetszettek. Már itt előre megjegyzem, hogy tudatosan nem jártunk végig minden ú.n. "kötelező" programot, nem voltunk minden "ajánlott" múzeumban és sehol nem fürödtünk a tengerben, messziről elkerültük - már amennyire erre mód nyílt - a nemzetközi turistaipar vívmányait: úgymint hotelek, strandfürdők, stb. Ennek ellenére nem sikerült elvetődnünk kimondottan szegény vidékre.

Természetesen nem hiszem, hogy ugyanaz nyaralni, mint élni. Ez a felismerésem akkor keletkezett, amikor férjhezmenetelem után Berlinbe költöztem. Akkor döbbentem rá, hogy a látogató túlteheti magát dolgokon, amelyek az ottlakónak kötelezők. Vagyis nem gondolom, hogy ahol szép a táj, jó az idő, csodásak az épületek és kiváló a konyha, ott automatikusan fölséges dolog lehet élni. De ez a tudat nem zavarja lelkesedésemet. Tudatában vagyok annak is továbbá, hogy a benyomások szubjektívak, mások ugyancsak különböző tapasztolatokra tehetnek szert, meglátásom eleve nem abszolút értékű.

Szóval, mindezek tudatában igyekszem megírni, hogy mindezt én hogyan láttam. Nem Spanyolországot, hanem ahol jártam. Apropó, Zuló, mi a spanyol? Mert jártam Barcelonában, amely nyilván ugyanúgy nem azonos Katalóniával, mint ahogyan Bp. sem egyenlő M.o-gal. Láttam ugyanitt baszk kultúrközpontot, valamint jártam Andalúziában. Mindenütt hangsúlyos volt a nemzeti jelleg. Egyáltalán ki a spanyol? Az arragón vagy a kasztíliai? Vagy külön-külön egyik sem, csak az összekötő államnyelv?

Erre és még egy sor egyéb felötlött kérdésre máig keresem a választ.

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-10 00:28   
2004-10-08 14:47, ambrus:
-
Hola, Ambrus Fiú!

Isten hozott köztünk!

Berlin után milyen a spanyol főváros? Mélyen sajnáljuk, hogy nem futottunk össze veled Barcelonában vagy Andalúziában!
Van már lakásod? Ez nagyszerű!
És munkád?
Tudsz-e már spanyolul?
Mikor jösz/jöttök hozzánk Berlinbe ismét látogatóba?
Egyáltalán, hogy vagy?

Irj minél előbb, minden érdekel bennünket!!!!

Zuloaga  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-08 22:39   
Judit Kedves,a hagyományok, tradíciók, kultúrák önmagukban csodák. S mégis azt mondom más egy országot turistaként ismerni, mint akár milyen módon benne élni. Persze ezzel nem azt akarom mondani, hogy a turista szeme nem lát, az itt élőé pedig vak.
Minden országnak megvannak a maga területei, csábítóak a maguk nemében és érdemesek is erre a címre. Más terület talán nem olyan vonzó a turizmus számára, az élet viszont ott is zajlik ... igaz, nem olyan turistaorientáltan, hanem a maga csendes, megszokott ütemében, vagy politikai kavalkádjában, ami lehet, nem vonzó.
Itt is, ott is úgy mennek ("ünneplőben") az emberek misére, mint otthon színházba. Nem csoda, hogy ez feltünő. Talán a vallás egy gerinc ebben az országban. De ez is beteg? Délen, ahol elképesztő tradícióval élik meg a vallási ünnepeket talán furcsálják, hogy északon felfüggesztenek hittanórákat, mert nincs oktató.

A politikába bele sem merek kezdeni ... mert baszként délre (és nem is olyan délre) menni kaland lehet a javából vagy csodálatos élmény. Kérdés kibe botlik az ember és mikor.
Erről persze nem tehet az építészet. Mesevilág.
És Cadiz sem. Mert szelleme van. Történelme! Csak pár óra, pár nap, esetleg kellemetlen kaland nyomasztó emlékként marad meg. Cadiz sokkal több ettől.

Eddig a szöveg, amit nem tettem fel. (Örülök, hogy megőriztem.)
Judit, jól tudod, hogy sokan olvasnak. És itt élőként tanulok Tőletek! Néha én is meséltem (nem reklámozom topic) s igyekeztem érzelemmentesen ecsetelni néhány szokást.
És érzelemmel mély tragédiát.
Bocsánat! Nem akarok ünneprontó lenni.
Kedves, mélyhumorú, összetett s mégis átlátható szavaiddal talán Ti jobban bemutatjátok az országot. Beleértve kulináris zsenialitástól kezdve mindent, az álom Alhambráig. (Nem állom meg megjegyezni, fiam gitárjának ez a márkaneve ... eredeti spanyol vér, csodálatos hangszer, húrjai emberi hangszálak, a spanyol gitárkultúra remeke, bárki kezében úgy szól, hogy cseng a fülben kedves dallam vagy csak egyszerű, kezdetleges pengetés.)

kaytee  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-08 19:08   
2004-10-08 02:00, Pompéry Berlin:
Most találtam az útileirásodra!
Nehogy abbahagyd!
Ha már Cadiz, nem mentetek át Gibraltárra?
És voltatok-e Esteponá-n(ban)??? Marbella fölött, kicsit a hegyen... mi ott töltöttünk egy hetet pár éve.
Sevillában felmentetek a katedrális tornyába? Milyen volt lejönni?Láttátok "Carmen munkahelyét", a dohánygyárat, és a "borbély balkonját"?
Nekünk bizony megmutatták mindkettőt
Stb. Szóval nem lazsálni, mindent megirni

ambrus  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-08 14:47   
Hola Madrid!

Két napja élek itt. Magyarokat keresek!!!
Ha valakinek van kedve ma, pénteken este lakásavató házibuliba jonni, hívjon bátran.

Ambrus: 670671547

gvirag  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-08 03:24   
Már hogyne olvasnánk! Hunor hívta fel a figyelmemet erre a lapra, tehát ő is olvassa. És gondolom számtalan MON rajongó még.

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-10-08 02:00   
Hozzászólásaimet egyetlen benszülött sem vitatja? Vagy a kutya sem olvassa őket? Esetleg annyira igazam lenne - amit nem hiszek -, hogy nincs mit hozzátenni? Írjak egyáltalán élménybeszámolót?

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-09-30 19:42   
Granadát járjuk már 3. napja. Az Alhambra minimum 5 órát igényel. Albaycin negyedben lakunk, ami egyrészt nagyszerü, bár ezt rajtunk kivül sajnos rengeteg túrista is tudja. Nincs 2 m2 vízszintes felület, hegynek fel és le folyton, amit szokni kell. A hangulat mesés, a házak, a kilátás, az épitészeti emlékek, ... stb.

Érezhetö a diszkrepancia a helybeli megyarázatok, ill. a magunkkal hozott utikönyv felfogása között - különösen, ami a katolikus királyok érdemeit illeti. Magam hajlok afelé, hogy a helybeli ismertetök ugyancsak eltúlozzák eme két uralkodó pozitív szerepét.

Folyt. köv.

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-09-26 17:39   
Cádizba ne menj! Lehet persze, hogy mi voltunk ügyetlenek és csak nekünk nem sikerült megtalálni azt a flairt, amiért mindenki rajong. Bár a kritikus, szellemes és igencsak hasznos utikönyvünk is azt irta, hogy slapmos. Ezzel teljesen egyetértek. Tetézte a dolgot, hogy rettentö szükek az utcák, mnden egyirányú, valamint nekünkjött egy házsarok - szóval Cádiz nem az igazi. A fehér falvak annál inkább!.

Késöbb majd többet.

Pompéry Berlin  módosítás |   válasz erre |   profil |  2004-09-20 20:15   
4 csodás barcelonai nap után továbbmentünk Andalúziába. 1. állomás Sevilla. Lakunk az óváros egyik csodás 18. sz-i házának kiépitett tetöterében, 2 patio is van a házban!

Ha, kedves olvasó, még nem jártál volna erre, ez feltétlenül pótolandó!!!! Eszméletlen a kultúrák gazdagsága és keveredése. Nem vagyok biztos benne, hogy helyes volt visszafoglalni a móroktól, de nekem mindig ilyen rendhagyó gondolataim vannak. Remélem, hogy a hivö keresztények nem vernek most agyon, de az andalúz történelem beható tanulmányozása során óhatatlanul felmerül a fent jelzett kétely. A legkeresztényibb királyok ugyanis az eredményes reconquista után rögtön az inkvizicióval kezdték, majd kiüzték a zsidókat, beleépitettek a gyönyörü mecsetekbe mindenféle katedrálisokat, stb.

Sevilla különben gyönyörü, kicsivel több a templom, mint a pékség, mind jól látogatott. Vasárnap az esti misére olyan kiöltözve mennek az emberek, mint máshol a szinházba. Egyáltalán, nagyon tudnak errefelé férjhezmenni. Ha újra kezdeném, csak itt vennék menyasszonyi ruhát. Ebböl a kinálat legalább akkora, mint a templomfelhozatal.

A túristákra is nagy tekintettel vannak. (Állitólag Sevilla éves idegenforgalma többszöröse állandó lakosságának. Ennek komoly jeleit mi is láttunk.) Szóval hamisított flamenco ruhával, legyezövel, selyem vállkendövel tele a környék. De nem ezért szeretjük.

Most abbahagyom, mert még van látnivaló. ...

ex-MON-tag3  módosítás |   válasz erre |   profil |  2003-02-18 22:49   

L'ou com balla

ex-MON-tag3  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-09-10 16:32   
Andi,

ismered ?:
http://www.magyaronline.net/forum/viewtopic.php?topic=378&forum=54&13
Laura Restrepo:La novia oscura
Az utolso elmult 5 evben majd 1 millio columbiai hagyta el orszagat.
Es a "La Multitud Errante"-t olvastad tole ?

ex-MON-tag3  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-09-10 16:26   
Kedves Valeria,

ne faraszd magad annak a cipelesevel,el nem kivanam es en is megyek februarban Portugaliaba,ott is van biztos.

Nagyon szepen koszonom !

Valeria  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-09-10 13:51   
Kedves Calyx:

Igazad van, a fekete szappant, Magnot, a La Toja gyartja. Ezer bocs.

Ha akarod, hozok Neked Myrurgiat amikor visszajovok, de nem lesz elobb mint November 9. Legyszives ertesits, hogy akarod e.

Udvozlettel,
Valeria

ex-MON-tag3  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-09-10 11:16   
Draga Valeria,

<> Ok csinaljak a Majat is,de ez mas :) ,ez a "1916" ezt meg nem lattam az USA-ban.
Viszont a fekete szappant (Magno) azt meg a
La Toja csinalja.

Valeria  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-09-10 03:31   
Kedves Calyx:

Igen, ismerem Myrurgiat eau de cologne es szappan (fekete). Neha szokott lenni a Marshallsban. Majd megnezem a Corte Inglesben hogy van e websitejuk, hogy rendelhess.
De kulonben, itt van egy Myrurgia website amit most talaltam.

http://www.beautifulperfumes.com/brands-m-myrurgia.html

Valeria  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-09-10 03:29   
Kedves Calyx:

Igen, ismerem Myrurgiat eau de cologne es szappan (fekete). Neha szokott lenni a Marshallsban. Majd megnezem a Corte Inglesben hogy van e websitejuk, hogy rendelhess.

ex-MON-tag3  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-09-10 02:51   
Kedves Valeria,

ismered ?:
Myrurgia
1916 Original
http://www.nuevo-nuevo.com/images/product/Cat1/0902/3795G1.jpg
Nagyon finom ! csak 5 Euro.
(meg 1/2 uveggel van nekem )

El Corte Inglés-ben is van.
Ha mennel arra,megkerdezned nekem,hogy van -e weboldaluk ahonnan tengerentulra is lehetne rendelni ? (ide)

ex-MON-tag3  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-08-27 01:15   
az az !

Valeria  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-08-27 00:56   
Calyx:

Agraciado szerintem = kecses-t jelent.

ex-MON-tag3  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-08-26 22:37   
Kedves Zsuzsanna,

<<Úgy tudom,a zsidó esküvökön történő pohártörés ugyanezt a célt szolgálja.>>

Nem,hanem jelkepezi szimbolizalva a torekenyseget az emberi kapcsolatoknak,es az uj elet kezdese.
(Viccesen azt is mondjak ,hogy a volegeny akkor tette le a labat utoljara )
De vallasosan annak emlekere, hogy a romaiak i.sz. 70-ben leromboltak a Jeruzsalemi Templomot.
A "pohartorest" es a mas alkalmakkor szokasos hasonlo hagyomanyokat a Misná irja elo a pusztulasra valo emlekezesul.

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-08-26 04:04   
Kedves Calyx!
Tudtommal az edénytörés nagyon sok népszokásban megtalálható, és célja, hogy az illetők megszabaduljanak a gonosztól, a balszerencsétől. Úgy tudom,a zsidó esküvökön történő pohártörés ugyanezt a célt szolgálja. Az olaszok szilveszter éjjelén egyszerűen kidobják az ablakon a balszerencsét- jobb nem arra járni.

ex-MON-tag3  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-08-25 17:44   
<<jo kis fodros flamenko ruhakba>>
Tancolod ?
Szerintem egyik legszebb tanc,es nagyon jo a testnek is,jo testi gyakorlat.
Meg sok minden mas is,pl. "agraciado" amit megnezek a szotarban
Hat magyarul nem nagyon van ra szo ami az ertelme,talan:"meltosagteljes"

"Este guapo y agraciado bailaor personifica lo
mas natural y bello del baile flamenco."

Andi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-08-24 17:58   
Nos akkor majd biztos hallok meg rola es ha meg el ez a tema a forumon akkor majd elmeselem feltetlenul vagy elobb is ha sikerul beszelgetnem a helyiekkel. De mellesleg errol nem is hallottam de arrol igen hogy sok a karneval tavasszal es erre fele be is oltoznek a jo kis fodros flamenko ruhakba.

ex-MON-tag3  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-08-23 19:04   
Szia Andi,

(Laza Verin Xinzo Carnaval)

nincs rajta mit szegyenleni, en is veletlen estem bele egy fesztival, valami nepiszokas lehet, sot hasonlit a magyar farsang jarashoz, a tavasz kezdetenel, feloltoznek...
es ami erdekelt volna, hogy cserep edenyeket dobalnak (miert?), en egy torott darabot el is hoztam magammal akkor.... csak erdekelt volna, de jelentosege semmi.

Andi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-08-23 15:14   
Koszi, majd keresgelek akkor!

A kerdesedre meg... nos fogalmam sincs. Tudatlansagom szegyenlem de fogalmam sincs mirol van szo.

Amugy csak most koltoztunk ide Sevillatol nem messze a ferjem munkaja miatt ket evre. Most epp melokeresesbol jovok de nem sok remeny. Na mindegy. Persze spanyolul sem artana tanulni...

ex-MON-tag3  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-08-23 13:06   
Andi,

tudnal irni a
"Laza Verin Xinzo Carnaval"-rol ?
erdekelne eredete,
es nem talalok informaciot.

ex-MON-tag3  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-08-22 16:52   
...ahh bocs!, azt hittem Andaluzia kozeleben van.
Ott elsz regota ?
En csak Sevilla-ban voltam delen meg.

Amit ajanlok, van egy weboldal amit egy amerikai fiu csinal es ott el reg (nem is akar visszajonni az USA-ba annyira szeret ott), neki van nagyszeru forum a web-en: http://www.madridman.com/index.html, es ott nezz ide be:
"Spain Message Board" azon belul:
"Special Interest"
(ami: dolgozni Spanyolorszagban, tanulni Spanyolorszagban, es stb... majd meglatod), ott rengeteg nacio is van, a helyedben esetleg oda is irnak, hogy van-e feled magyar?

sok szerencset!

Andi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2002-08-19 14:59   
Kedves Calyx!

Koszi a tippet. Sajnos Erika Cataloniaban van (Barcelona kozeleben) ami tolem eleg tisztesseges tavolsagra van. De koszi az otletet es tovabbra is varom Andaluz (Del-Spanyolorszag) honfitarsak jelentkezeset!

Ugrás a ( 1 | 2 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó