2017. november 21. Címlapra!
[Regisztráció]  [Profil szerkesztése]  [Beállítások szerkesztése]  [Keresés]
[Magánüzenetek]  [Felhasználók listája [Bejelentkezés]
MagyarOnline.net Fórumok >> Mi vagyunk! >> MON - múlt, jelen, jövő, szellemiség, mondanivaló
Új topik indítása   Üzenet küldése
Ugrás a ( 1 | 2 | 3 következő lap )
 hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-29 20:04   
2005-11-29 16:49, kakas:
-

Fiukent csatlakozz akkor a nagyon aktiv MONtagok taborahoz!

Hunor

Greve  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-29 16:49   
2005-11-15 22:01, sycamore:

Kedves Hunor!
Én is osztozom, az sycamore alanti véleményével!

Üdv.

"Most jutott eszembe, hogyan lehetne felpörgetni a fórumot! Toborozz fiúkat! Túl sokan vannak a jányok!"

Fredi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-26 08:37   
Hogy Ubuge mire használja őket azt majd közli ha akarja. Én megpróbálok a segítségükkel helyesen magyarul írni.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-26 08:29   
2005-11-26 00:30, ubuge:
-

Parancsolj, valogass: áéöüóúűí
Remelem, nem hagytam ki egyiket sem. Mire hasznalod?

Hunor

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-26 08:28   
Akkor ne ideologizaljunk.
De a topikot akkor is hasznosnak tartom, leghamarabb, mert erdekes gondolatokat olvashattam, melyeket koszonok!

Hunor

ubuge  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-26 00:30   
2005-11-25 20:49, hunor:

Fooenoek,
keerhetneenk neemi eekezeteket is a foorumba magassaagodtool, vagy aalljunk aat a taavirati stiilusra?

Mary  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-25 23:15   
Tökéletesen egyetértek poe leírásával a „nagy házról“, nagyon színesen, plasztikusan leírta, hogy végülis mi a MON. Ennél jobban nem lehet összefoglalni.
Egy dolgot hozzáfüznék: ami a színvonalat illeti, más fórumokhoz viszonyítva magasabb a színvonal. Hogy ez az ún. szellemiségben vagy a civilizált hagnemben rejlik, nem tudom. Tehát a viszonyítási alap nem a MON-on belüli „szobák” az én szemszögemböl, hanem hogyan jelenik meg a MON a kinti világnak, mit tükröz, milyen benyomást kelt.

A MON-on belül nem állítanék fel minöségi standardokat és színvonalbeli kritériumokat. Minden témának és minden tagnak megvan a maga létjogosultsága és véleménynyilvániítási joga. Milyen kritériumok alapján akarnánk eldönteni, hogy melyik témakör értékes, színvonalas és melyik nem? Kinek ami nem tetszik, nem kell olvassa vagy írjon oda. A témák annyira sokoldalúak, hogy mindenki megtalálja a maga „szobáit”. Karácsonykor pedig mindannyian találkozunk a „szalonban”. Szerintem ez a mix alkotja a MON varázsát – nincsen egyoldalúság, egyhangúság, mindenki talál megfelelö beszélgetöpartnert és neki megfelelö témát.

Ideologizáljuk-e a MON-t? Nem tudom. Ha ez a cél, akkor sok embert ki kellene dobni a közös hajóból. Nem tartom jónak.

A MON szellemisége? Inkább praktikus dolgok jutnak eszembe (nem zárja ki a szellemiséget). Íme három aspektus, amiket személyesen fontosnak tartok:

1. Tapasztalatcsere. Érdekes magyarok szemén, tapasztalatán keresztül szemlélni a világot. Mi mindannyian, akik külföldön élünk, különféle tapasztalatokat gyüjtöttünk. Ezeket itt közzé tenni nem mindig könnyü, de tanulságos, és minden tag beszámolójából lehet tanulni. De nem csak mi, hanem kitelepedni szándékozó olvasók is.

2. Információ. Sok legenda kering egyik-másik nyugati országról, és sok hazai ki szeretne telepedni, de ismeretei a választott országról sokszor egyenlöek a nullával. Itt olvasgatva sok minden kiderül a hétköznapokról, úgy pozitív, mint negatív dolgok.

3. Véleményformálás. A MON hozzájárul a tolerancia, a másság elfogadásának fejlesztéséhez. Tanít az egymás megbecsülésére, elfogadására, akkor is, ha nem értünk mindenben egyet. Etnikai együvétartozásunk, de ezen kívül a más nemzetek megbecsülése, tiszteletben tartása is nagy hangsúlyt kap.

Mi kell még? Illetve milyen célokat kellene kitüzni ezeken kívül?

SOM  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-25 21:33   
En is úgy gondolom, hogy jó a MON. Kanadából is nagy örömmel nyitogatom szobáinak ajtóit.
Ideologizálni nem muszáj, de éppenséggel nem is árt, főként akkor, ha van arra igény, felkérés. Poe megfelelő gondolatokat kötött egy csokorba, úgy gondolom.

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-25 21:03   
Nem Fredi, nem muszáj.
Sokunknak a legjobb, még többünknek egyetlen a MON.

Fredi  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-25 20:59   
Ugy gondolom jó, hogy van a MON. Egy nagyon jó fórum, sokunknak a legjobb. Muszáj ezt most ideologizálni?

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-25 20:49   
2005-11-25 20:29, poe:
-

"Kedves Hunor

nem tudom, mit vársz tőlem, hogyan határoznám meg a MON színvonalát."

Gondolatokat, amiket most meg is kaptam. En is gondolkodom, ehhez kellenek. Vita, elkepzelesek, otletek - megannyi jo dolog.

Most csak ennyit, maskor tobbet, de ne felejtsd, hogy az alabbi uzenetben mit irtam:
"A szellemi muhelyhez hozzateszek: ez nalam csak gondolkodast, tartalmat, mondanivalot jelent - nem temafuggo! Szoval ez nem felreertendo."

Szoval szerintem ide nem tartoznak temak/ temak felsorolasai, legalabbis nem ezek szerint ertem a mondanivalot/ szinvonalat.

Hunor

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-25 20:29   
Kedves Hunor

nem tudom, mit vársz tőlem, hogyan határoznám meg a MON színvonalát.
A színvonalnak mindig valamihez viszonyítva van csak jelentősége. Egyáltalán : mi a cél?
Ha egy szűk körnek szánt exkluzív tudományos és művészet folyóiratot kívántál létrehozni, annak gyenge.
Ha egy humoros, könnyed csevegőmagazint, annak túl komoly.
Ha egy vitafórumot, annak nem eléggé szabadszájú.
Ha egy virtuális baráti kört, ahhoz túl nagy a létszám.
De azt hiszem, ez a mi MONunk mindezeknek az ötvözete, és színvonala is ehhez a sokrétű feladathoz igazodik.

Még a legnagyobb szellemeknek is vannak prózai gondolataik, kicsinyes gondjaik, rossz napjaik és gyenge műveik. Így a MON is hullámzó színvonalat mutat. Néha napokig semmi sem történik, aztán egy váratlan ajtónyitással friss levegő hatol az álmos szobákba és megélénkülnek a lakók. Néha tartalmas beszélgetés alakul ki, máskor játékos évődés, majd parázs vita. Így lesz igazivá ez a virtuális világ.

Mondhatom-e a főzőcske topikra, hogy nem elég magas színvonalú, mikor naponta annyi derűvel, kreativitással, tippel és trükkel, segítőkészséggel fűszerezzük a konyhai teendőket? A feladatát betölti, tehát a színvonalat is megüti.

Vagy mondhatom-e hogy színvonaltalan a MON kis kávéháza, csak azért, mert oda pizsamában, papucsban is bemehetünk egy reggeli kávéra? ahol elnézik, ha borostás vagy még, ahol szabad ásítani, de panaszkodni, nyafogni is kicsit? A kávézó jellegnek tökéletesen megfelel.

A németországi fecsegős oldalakon is gyakran akad az ember igazi gyöngyszemekre, komoly témákra, értékes gondolatokra. Nem véletlen, hogy kívülállókként is be-betérünk oda olvasgatni.

Én - ha megengeded - maradok a családi hasonlatomnál. Ebben az esetben viszont nincs többé jelentősége a színvonal feszegetésének. A tisztességes ember a rokonait nem válogatja meg sem kilóra, sem végzettség, sem tehetség szerint.

A mi kutyánk kölyke....mondja a népnyelv.
Az anya szereti a gyermekét akkor is, ha az gyári munkás, temetkezési vállalkozó vagy főmérnök. Az unoka nem nézi le nagyapját, mert az öreg nem hallott még a mikrochipről.
Mindenkitől lehet tanulni, és a jó pap holtig tanul.
Ez kellene legyen a MON szellemisége: az egymás megbecsülése, a türelem, a nyitottság és tanulni vágyás. És ha ez megvan, a színvonal is megfelelő, hiszen a folytonos tanulással spirálisan emelkedik, mind magasabbra.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-25 10:53   
2005-11-25 00:14, rigojanos:
-

Igen, a jelleg onmagaban vonz olvasokat/ tagokat. Kerdeses, hogy az eddig, talan tulzasba is vitt mindenkori, mindenkit kielegito, adott esetben feszultseget (vibralast, termeszetesen szelektaciot) nelkulozo strategia mennyire kedvezo.

Szellemiseg: egyetertek Poe maghatarozasaval.

Szinvonal: akkor ennek maghatarozasa indokolt. Poe, szamithatok ujabb irasra?

Adok-kapok elv:

Ez ujabb tema - amit foleg Judit, es masok is emlitettek: az adok-kapok elve. Ezen akkor gondolkodtam el, amikor tobben is, hosszu beszamolok utan mondtak, mennyire zavaro, hogy par udvarias koszonom, meg, stb. hozzaszolason kivul erdemi reagalas nem hangzik el. Szoval itt egyenlo az adas, kapas?
(Mindenesetre en azota nem koszongetek, hacsak tobbet nem tudok hozzatenni.)

Kavehaz jelleg: ezugyben is sokan, szokszor jeleztek. Kotetlen csevegesre (ha nem kapcsolodik a temahoz, vagy reagalasokhoz), akkor ott van a Cseveges topik.

Bemasolas: ez kovetkezetesen az elejetol fogva korlatozott volt a MONon, kivetelt altalaban a versek, viccek kepeztek, melyek ugyan szinten nem onallo alkotasok/ gondolatok, de adott esetben indokoltak.

Kivandorlas - ezt tiltja a szabalyzat is, mert ha nem igy lenne, akkor a MON nem nyugati magyar forum, hanem kivandorolni szandekozo magyarok forum lenne.

A szellemi muhelyhez hozzateszek: ez nalam csak gondolkodast, tartalmat, mondanivalot jelent - nem temafuggo! Szoval ez nem felreertendo. Inkabb ugy irnam korul: "gondolkodo" forum.

Velemenyek? Ezt a topikot arra a celre szanom, hogy kozosen kepzeljuk el a forum jovojet, szinvonalat, szellemet, es ott valtoztassunk, ahol szukseges.

Hunor

rigojanos  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-25 00:14   
2005-11-24 07:27, Ferencz Zsuzsanna:

Szóval, amikor a MON még csak tervként létezett, abban a bizonyos bukaresti kocsmában leszögezted:
Alapelv: semmiféle szélsőségesség nem tűrhető.

Azt hiszem egyebkent, hogy ez egy nagyon egyszeru es megis mukodo szabaly, ami ha nem is kepvisel onmagaban egy tervet, mar alapvetoen ad neki egy normalis keretet. Illetve a normalis talan nem is a legjobb szo, mert ezt konnyen nevezhetjuk relativnak, de a szelsosegesseg kizarasaval egy olyan kozepreteget lehet vonzani (es megtartani), amit egyebkent marasztalni es gyozkodni kellene. A szelsosegesseg barmennyire is erdekes tud lenni neha, csak egy niche reteget vonzana.

OMGI  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-24 15:54   
Poe! Már megint nagyot alkottál!
Köszi, üzenem az "egyik MON szobából"

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-24 07:27   
Kedves Hunor, ki kell igazítanom téged, hátha valaki majd megírja a MON történetét...
Rosszul emlékszel, amikor azt írod a Fórumról:
"hiszen ez teljesen terv nelkul indult".
Szóval, amikor a MON még csak tervként létezett, abban a bizonyos bukaresti kocsmában leszögezted:
Alapelv: semmiféle szélsőségesség nem tűrhető.

SOM  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-23 23:55   
..és a kreativ thinkinggel újból visszakanyarodtunk Hunorhoz, MON-hoz, ahhoz éppen amiről itt "brainstormolni" próbálgatunk. (be szépen hangziiiiik )
az "ÖTLETROHAM" kifejezés sokkal szebb!

De hol vannak a többiek?

SOM  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-23 23:49   
2005-11-23 23:23, bobe:
-

Igen, sőt egészen széles spektrumban használják a tehnikáját, gyógyitásban is pl.

..bevágható audiot viszont csak a szótőhöz találtam.. , ahhoz jön hozza az "ing" rag, és a sok "clever idea"-ból lesz a "Creativ Thinking", a Brainstorming.

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-23 23:23   
2005-11-23 23:15, SOM:
-

A brainstorming az egy nagyon okos dolog altalaban tervezesben veszik hasznat csoportok akik ideakat uj terveket projekteket kell kidolgozzanak.
http://www.perfektpower.hu/pphome/brainstorming.htm

SOM  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-23 23:15   
a sudden clever plan or idea Böbike jót bazsalyogtam.

hunor  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-23 22:43   
2005-11-23 16:34, poe:
-

Kedves Poe,

gratulalok a leirashoz!

A szemelyes kotelekeinket reszben tukrozi szerintem a Mi vagyunk! temakor is, ez (is) egyedulallo.

Egyebkent ez erdekes kiserlet a MON, a Forum, sajat magunk meghatarozasara is - hiszen ez teljesen terv nelkul indult (marmint onmagaban a MON Forum, hiszen el sem tudtam kepzelni, hogy ilyen jo lesz), es spontanul, sok esetben meglepetesszeruen fejlodott.

Es ami a legszebb: kepes szinte mindennap uj meglepetest, elvezetet okozni.

Hunor

bobe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-23 19:00   
Szinte vicces, mégis leirom, mik jutottak eszembe a szellemiség szó kapcsán, úgy össze-vissza: gondolkodás, gondolatok értéke, gondolatbeli tartalom, lelkiség, érzelem, emberség, akarat, képzelőerő, ész, kisugárzás, harmónia, metafizika, vallás, elmélkedés, elmélyülés, hallgatás, nyugalom, önuralom, önismeret, ... európai szellemiség... , a megfutamodottak szellemisége (mosolyogni szabad, kikérdezni engem eme szavakról, nem ) - ((politika kizárva, igy meg sem fordult agyamban az a szó!))
Ennyi.

-

Ezt felenk brainstorming-nak becezik

SOM  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-23 17:53   
2005-11-23 16:34, poe:
-

Szuper, de Poe-tól mi más is lehetne.

Családi Karika, irta Arany János bácsika.. Ismered? Már hogyne ismernéd!

SOM  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-23 17:42   
Zsuzsa, kedves, még mindig gondolkodom. Egyelőre csak addig jutottam az eszem-futtatásában, hogy én valahol talán kevéssel a hatezeredik szám előtt állhatok a tag-listán, igy ennek függvényében "vitázhatnék" a megtapasztalt monos szellemiségről, ha tenném azt. Ugy érzem viszont, hogy ma még nem tudom/tudhatom milyen a MON szellemisége . Bizonyára nagyon összetett, komplex: ugyanis, ahány ember annyi szellemiség, annyi értékrend, meglátás, gondolat, irás.. De: Hadd kapjanak szót elébb a veteránok!
Abbéli nézetemet viszont leszögezhetem, miszerint a fórum-gazda az, vagy ha van speci Szerkesztősége a fórumnak, akkor az, aki/akik irányitják a fórum milyenségét, szinvonalasságát, témákat, egyszóval mindent, szem előtt tartva a fórum inditásakor kitűzött célt/célokat. Cél nélkül sosem indul fórum.

Hunor irta: "Szellemi muhelyt, kreativizmust, humort." , vagyis ezt jelenti a MON. Ez tehát a keret. Es egy nem rossz keret.

Szinte vicces, mégis leirom, mik jutottak eszembe a szellemiség szó kapcsán, úgy össze-vissza: gondolkodás, gondolatok értéke, gondolatbeli tartalom, lelkiség, érzelem, emberség, akarat, képzelőerő, ész, kisugárzás, harmónia, metafizika, vallás, elmélkedés, elmélyülés, hallgatás, nyugalom, önuralom, önismeret, ... európai szellemiség... , a megfutamodottak szellemisége (mosolyogni szabad, kikérdezni engem eme szavakról, nem ) - ((politika kizárva, igy meg sem fordult agyamban az a szó!))
Ennyi.

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-23 16:34   
A MON szellemiségének szerintem semmi köze a színvonalhoz, és nem is szabadna, hogy köze legyen. A MON egy nagy család, és körülbelül úgy is működik. Ez különbözteti meg a sok mindenféle fórumtól. Vannak a szülők, az alapító tagok, a kemény mag, van a második generáció, a derékhad, és vannak az újoncok, akiket, mint kicsi gyerekeket mindenki szívesen fogad, megmosolyogja bájos ügyetlenkedéseit, de a fenekére csap, ha nagyon bosszantja.
Van itt tékozló fiú, fekete bárány, mókamester, mindenki nagyija, szigorú tanti, lázadó kamasz is.
Az a jó, hogy a MON nevű tanyának rengeteg sok szobája van. Egyesek a szalonban szeretnek ülni, egyeneshátú széken, száraz sherryt kortyolva, mások a kemence mellett a tökmagot törik, van aki a tévé előtt eszi a hamburgerét, és olyan is, aki a hálószobaajtó kulcslyukán leselkedik

Van, amiben egyetértünk, másban nagyon nem. Összeveszünk-kibékülünk, akinek szoros a családi kötelék, szűk a ház, az veszi a kalapját, batyuját. De mindig jönnek újak, napról-napra szaporodik a család. Persze velük együtt nő a ház is, újabb szobákat ragasztunk az öreg házhoz. És a szobák egymásba nyílnak....

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-23 14:48   
Kedves Som, semmi bajom a csevegéssel.
Hanem azt szeretném tudni, szerintetek mit nevezünk MON-szellemiségnek?

SOM  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-23 13:43   
Szerintem, az igényesség túlsúlyban van, ami mellett a játszi csevegés is jól megfér. Es igy együtt teljes a MON. Igaz?
Persze, lehetne ezt még bőviteni.. a mondandómat. Majd gondolkodom rajta.

Ferencz Zsuzsanna  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-23 12:52   
Kedves mindenki,
már régóta töröm a fejem, hogy van-e jól körvonalazott szellemisége a MON-nak. Nos, azt hiszem, hogy van, csak az a baj, hogy nem egy... Hanem legalább három. Mint különben szerte a világon. Létezik a kiváló igény, létezik az értelmes és érdeklődő iránti igény, de sajnos léteznek olyanok is közöttünk (bár nagyon kevesen), akiket csak egy rózsaszínű-habos, operettbe illő világ érdekel, és a MON-on is azt keresik.
Szeretném, ha vitatkoznánk: milyen hát a MON szellemisége, amelyet annyit emlegetünk?

Mary  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-20 23:37   
2005-11-19 19:45, poe:

Kifelejtetted a szénakazalt, pedig az is fontos része volt az emberek közötti kommunikációnak.! Hol van ez ma már? Sokan visszasírják, de ma csak apróhirdetést tudnak feladni....

poe  módosítás |   válasz erre |   profil |  2005-11-19 19:45   
Nem szabad elfelejteni, hogy a fonóban, kukoricafosztáskor, vagy más monoton munkák idején nem csak dalolgattak, meg vicceltek, kötődtek egymással, hanem ismereteket is gyűjtöttek. Itt tanulták meg a fiatalok, hogyan kell viselkedni a társaságban, hogyan kell udvarolni, nem kívánt közeledést visszautasítani. Itt tanítgatták az apróbbakat táncolni, de dolgozni is. Az adomáknak, népmeséknek tanulsága is volt, azt meg is vitatták. Ha idegen jött a faluba, azt a fonóba, kovácsműhelybe okvetlenül meghívták, tőle a legújabb híreket kikérdezték, földrajzi és egyéb ismereteik innen származtak, hiszen utazni csak keveseknek adatott. A kalendáriumból, és egyéb kezükhöz került könyvből szintén olvastak föl részeket mindannyiuk okulásásra. Ez is fontos volt, hiszen csak kevesen ismerték a betűket.
De jó lenne, ha ma is lennének ilyen társadalmi szerveződések .....

Ugrás a ( 1 | 2 | 3 következő lap )
Új topik indítása   Üzenet küldése

Irjon nekünk! - Impresszum - Médiaajánlat - Súgó